Bijusī valsts pirmā lēdija Dace Seisuma: Parādiet man ģimeni, kurā nav strīdu, es tādu nezinu

14 komentāri
Bijusī valsts pirmā lēdija Dace Seisuma: Parādiet man ģimeni, kurā nav strīdu, es tādu nezinu
FOTO: LETA

Dace Seisuma četrus gadus bija valsts pirmā lēdija. Atturīga, eleganta. Līdzās savam vīram Andrim Bērziņam dažādos pasākumos Daci nevarēja redzēt pārāk bieži. Dace Seisuma strādā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centrā. Ārste nepameta savu darbu, lai četrus gadus pildītu tikai pirmās lēdijas pienākumus. Sākumā prezidenta kundze distancējās no publiskās personas statusa tik ļoti, ka kādā pasākumā, uz kuru bija uzaicināta, pasākuma organizatori viņu neatpazina un neielaida. Arī intervijas Seisumas kundze sniedza ļoti reti. Tagad, kad vīrs vairs nav augstajā amatā, bijusī pirmā lēdija piekrita intervijai žurnālam ”Klubs”. Piedāvājam dažus no spilgtākajiem Daces Seisumas citātiem no šīs intervijas.

(..) Vakaros esmu nogurusi. Kā var nenogurt? Man jau vairs nav astoņpadsmit. Andris dažkārt to nesaprot. Viņam, kad salīdzina savu vecumu ar manējo, šķiet, ka esmu vēl jauna, ka man joprojām ir tie 28, kad iepazināmies. Viņam šķiet, ka tikai viņš var atnākt mājās noguris, bet man ir jārosās visu laiku. Diemžēl gadi iet uz priekšu.
Sievietēm ļoti būtiska ir drošības izjūta. Vai nu viņas pašas to rada, ir daudz naudas, viņas jūtas droši un patstāvīgi, vai nu to nodrošina vīrietis. Tas tomēr ir vēsturiski, jo sieviete ir radītāja. Protams, viņa meklēs vīrieti, kurš varēs nodrošināt, lai viņa mierīgi varētu rūpēties par ģimeni un audzināt bērnus. Nezinu, varbūt arī manā gadījumā zināmā mērā tas ir viens no svarīgākajiem aspektiem – jebkura sieviete grib justies droša, stabila un aizsargāta. Tas ir mūsu attiecību modelis. Bet par to, kā Andris to redz, kāpēc tieši es, nevis Maija, Dzidra vai Laimdota, jums jāvaicā viņam. Nekad neesmu to jautājusi.

FOTO

(..) Andrim esmu teikusi – man ir izjūta, ka brīžiem esmu kā vidējais latvietis. Andris tāds nav, viņš stāv krietni pāri tam vidējam līmenim. Viņš neaprunā, nevij intrigas, nebaumo par citu privāto dzīvi, maz runā, bet daudz dara, ir pašam savas domas, kuras nav citus aizvainojušas un kuras viņš nebaidās paust publiski.

(..) Andris mani augstu nevērtē kā ārsti. Varbūt zināmā mērā tas ir pareizi, jo mēs, ārsti, nedrīkstam ārstēt savus tuvākos. Tomēr man tas ir sāpīgi. Ja kādreiz kaut kas notiek, un es saku – paņem to -, viņš pretī: vai tad vajag? Kad ir ļoti slikti, tad jā, tad viņš atrod mani uzreiz, bet vienmēr tā ir bijis, ka viņš mani nevērtē kā ārsti un saka – es tevi redzu pilnīgi citādi.

(..) Parādiet man ģimeni, kurā nav strīdu, es tādu nezinu. Tas ietekmēja prezidenta kancelejas darbiniekus un gaisotni, bet tur neko es nevarēju izdarīt. No rīta, dažkārt sarunājoties ar Andra padomnieci, esmu informējusi: mājās viss ir kārtībā vai arī – saturieties!

(..) Es no Andra esmu ļoti daudz ko mācījusies un ieguvusi. Zināmā mērā, pateicoties viņa uzstājībai, es aizgāju studēt uz ārstniecības fakultāti.

(..) Kad iepazināmies, tad jau aplidoja. Bet, ziniet, kaut kā tas izbeidzās. Gadi dara savu, tā, liekas, ir katrā ģimenē. Citreiz nav obligāti jānes ziedi un jāčukst vārdi ausī. Man tiešām pietiek ar to, ka aizbraucu uz laukiem un redzu, ka viņš ir izkaplējis vagām celiņus, uzsūcis putekļus no grīdas, izdarījis tā, lai man būtu vieglāk. Man personīgi tas pasaka daudz vairāk par ziediem un vārdiem.

14 komentāri