Bērnam ēšanas laikā svīst plaukstas, pēdas un galva? Viņam trūkst D vitamīna

0 Komentāru
Bērnam ēšanas laikā svīst plaukstas, pēdas un galva? Viņam trūkst D vitamīna
FOTO: pixabay.com

D vitamīns mūsu organismā dabīgi veidojas saulītes ietekmē, tāpat tas ir atrodams pārtikas produktos. Taču mēs dzīvojam vietā, kur saules ir salīdzinoši maz, bet ar pārtiku nav iespējams uzņemt nepieciešamo D vitamīna dienas devu, tādēļ jādomā par papildu D vitamīna uzņemšanu.

D vitamīns tiek saukts par saules vitamīnu, noguruma noņemšanas vitamīnu un pretrahītisko vitamīnu. D vitamīns ir taukos šķīstošs. Galvenais D vitamīns ir nepieciešams kā rahīta profilakse bērniem.

D vitamīns regulē kalcija un fosfora vielmaiņu, tad tas vistiešākajā veidā ietekmē kaulu augšanu un attīstību. D vitamīns kaulus palīdz veidot, saglabāt un stiprināt. D vitamīns stiprina imūnsistēmas darbību. Ziemeļeiropā ir pieņemts, ka D vitamīnu mazulim sākam dot, kad mazulis sasniedzis 3-4 nedēļu vecumu.
Mediķi par D vitamīna trūkuma riska grupu uzskata zīdainīšus, kuri pārtiek tikai no māmiņas piena. Lai arī māmiņas piens ir pats pirmais un labākais, kas var būt, bet D vitamīnu ar to bērni vispār nesaņem. Tādēļ šiem bērniem obligāti papildus jādod D vitamīns.
Inga – divu meitu māmiņa – dalās pieredzē, kā pavisam mazam bērnam var iedot D vitamīnu. Sākumā Inga ir vaktējusi brīdi, kad meitiņai mutīte ir pavērta un pilinājusi pilieniņu uz lūpas. Otrs variants – māmiņa pilina vitamīnu uz pirksta un liek mazulim savu pirkstu mutē. Trešais variants – iedot ar karotīti.


Pazīmes, ka mazulīša organismā trūkst D vitamīna, – noteikti var pamanīt, tādēļ to nedrīkst atstāt bez ievērības: sāk svīst plaukstas, svīst pēdas un pakausis. Visbiežāk šīs pazīmes var novērot ēšanas laikā, jo ēšana vienu vai divus mēnešus vecam bērnam ir vislielākā piepūle. Piepūles laikā bērns atdod enerģiju un parādās D vitamīna trūkums. Arī lielākiem bērniem var trūkt organismā D vitamīns, un šie bērni biežāk slimo un ir nemierīgāki, pieredzē dalās ģimenes ārste Inese Kuģe. Kāpēc labāk bērnam dot D vitamīnu kā atsevišķu preparātu, nevis paļauties uz kompleksajiem vitamīniem, uzzini noskatoties video.

Skaties video:

0 Komentāru