Basenži – suņi, kas nemāk riet

Komentāri
Basenži – suņi, kas nemāk riet
Foto: Flickr.com/fugzu

Vai esi kādreiz sastapis basendži dzīvē, nevis tikai suņu izstādē? Ja esi vienkāršs suņu mīļotājs, visticamāk, ne. Šis ir visai retas šķirnes suns, līdzīgs dārgam, izsmalcinātam vīnam, kas ar katru malku apbur arvien vairāk un atstāj brīnumainu pēcgaršu. Vairāk par basendži stāsta ilggadēja šīs šķirnes audzētāja, audzētavas Crystal Javelin (LKF) īpašniece Margarita Grišanova. 

Unikāls it visā!

Senajā Ēģiptē basendži uzskatīja par dzīvu talismanu – viņus dāvināja faraoniem un ar godu kopā ar saimniekiem arī apglabāja. Pēc 5000 gadiem šī šķirne ir tikpat lielā godā un manāmi izceļas uz citu suņu šķirņu fona. Jautāsi – kāpēc? Basendži ir ļoti neparasts suns. Un unikāls it visā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pirmkārt, jau pats šķirnes nosaukums. Basendži Āfrikas cilšu valodā nozīmē meža būtne, tieši Āfrikas tropiskajos mežos cēlies šis suns. Tiesa, Rietumu ceļotāji devuši šim sunim arī neskaitāmus citus nosaukumus – Āfrikas meža suns, Zande suns, kongolēziešu terjers, binga terjers, Kongo terjers, ņam-ņam terjers utt.

Otrkārt. Basendži ir pārsteidzoši tīrīgi – savu kažociņu viņi izlaiza tikpat rūpīgi kā kaķi. Viņi nevar ciest netīras, samirkušas ķepas vai notraipītu apmatojumu. Šajā ziņā basendži ir pedanti.

Treškārt. Atšķirībā no citām šķirnēm basendži kucītēm meklēšanās ir tikai vienreiz gadā, attiecīgi arī kucēni dzimst tika reizi gada laikā.

Ceturtkārt. Viena no galvenajām šķirnes īpatnībām, ko var nosaukt ikviens, kurš kaut nedaudz interesējies par šo suni, ir tā, ka basenži nemāk… riet. Un tās nebūt nav problēmas ar balssaitēm: basendži var rūkt, smilkstēt, izrādīt savas emocijas ar gaudošanu vai sprauslošanu. Viņi spēj izdot arī savdabīgas, tikai šai šķirnei raksturīgas skaņas, kas nedaudz atgādina smieklus kombinācijā ar tiroliešu jodelēšanu. Suņu audzētāji smejas, ka basendži ir lielisks pārinieks iesīkstējušam vecpuisim – pateicīgāks nekā bērni, uzticīgāks nekā sieva un – galvenais – klausās un klusē, klusē, klusē…

Mednieka instinkts saglabājies

Audzētāja Margarita Grišanova šo šķirni iemīlēja jau pirms daudziem gadiem, kad Krievijā iegādājās savu pirmo basendži kucīti. Var teikt, ka no viņas arī sākās basendži audzēšana Latvijā. Margarita gan norāda, ka pie mums šī primitīvo suņu šķirne nav ļoti populāra – oficiāli varētu būt reģistrēti vien pāris simti šo suņu. “Iemesli ir dažādi. Pirmkārt, joprojām trūkst informācijas par šo šķirni. Cilvēki nezina, cik viņi ir lieliski! Es nevienu mirkli neesmu nožēlojusi savu izvēli pievērsties šo suņu audzēšanai. Arī pašai mājās dzīvo vairāki basendži, ar kuriem man nekad nav garlaicīgi,” teic Margarita. Iespējams, kad jāizšķiras par labu šai šķirnei, daudzus biedē nepieciešamība basendži regulāri fiziski nodarbināt. “Sliņķiem šis suns pavisam noteikti nav domāts. Es neieteiktu basendži pirkt arī veciem cilvēkiem. Ja saimnieks suni nenodrošinās ar regulārām kustībām, suns vienkārši nīkuļos. Eksistēs, nevis dzīvos,” teic Margarita, piebilstot, ka basendži nav klēpja sunītis. Mājā vai dzīvoklī basendži ir kluss un tīrīgs pedants, bet uz ielas viņš izrāda visas savas Āfrikas mednieka īpašības. Basendži medību instinkti ir tik ļoti labi saglabājušies, ka – ja vajag skriet, tad noteikti panākt; ja grauzt, tad līdz pēdējai drumstalai; ja dzenāt putnu, tad uzreiz arī nogalināt; ja lēkt, tad 6 metru augstumā. Basendži NEKAD NEKO nedara pa pusei, neizmantojot visus spēkus. Ja dara – tad uz pilnu klapi! “Viņi ir ļoti aktīvi, enerģiski un bezbailīgi. Bet kucēna vecumā vispār nemāk lēni staigāt, tikai skraidīt vai lēkāt. Ideāli, protams, būtu, ja saimnieks suņa pastaigām varētu veltīt vismaz divas stundas dienā. Un ne jau vienkārši izstaigāt
pazīstamās ieliņas – basendži grib pastāvīgi kaut ko meklēt, skriet, lēkt. Nemitīgi no- spriegota pavada – tas ir basendži. Viņš būs ideāli piemērots sportiskiem cilvēkiem, kam patīk pārgājieni pa mežu vai garas pastaigas pa lauku. Dažkārt pat septiņu stundu ilga pastaiga basendži nenogurdinās. Toties, mājās pārnācis, suns pārvērtīsies par klusu kaķīti, kas, saritinājies kamoliņā, mierīgi gulēs līdz nākamajai dienai. Secinājums: galvenais basendži audzināšanas noteikums – aktivitāte.

Nepatīk aizliegumi

Basendži ciest nevar vientulību, bezdarbību, garlaicību. Šis suns vienmēr ar kaut ko jānodarbina. Basendži, kas dzīvo ģimenē, pieprasa daudz uzmanības – viņš nevēlas būt tikai cilvēka ēna un padevīgi kalpot viņam kā vācu aitusuns. Basendži patīk just, ka viņš ir neatņemama, pat galvenā ģimenes sastāvdaļa. Esi gatavs arī tam – ja tu neatļausi sunim gulēt uz dīvāna, viņš obligāti tur ielīdīs slepus. Un ne jau tāpēc, ka basendži ir nepaklausīgi, vienkārši viņi necieš aizliegumus. Tāpēc, lai basendži kļūtu par paraugsuni, viņš jau kopš mazotnes pareizi jāaudzina un jāved uz apmācības skolu. Un, jo ātrāk, jo labāk. Basendži ir patstāvīgi domājošs suns, pirms likt viņam izpildīt komandu, jāpierāda, ka tas ir viņa paša interesēs. No pirmā acu uzmetiena uzdevums šķiet visai grūts – kā gan var pārliecināt suni par nepieciešamību apsēsties. Taču tas ir izdarāms, ja par katru izpildītu komandu tu viņu samīļosi, uzslavēsi. Apmācot basendži, nedrīkst psihot un nervozēt, suns nesapratīs tavu neapmierinātību un tikai kļūs dusmīgs. Te galvenais – neatlaidība un noskaņošanās pozitīvam rezultātam. Pat tad, ja vienu komandu nāksies apgūt ilgāk par mēnesi. Kas pavisam noteikti jāiemāca basendži? Pirmkārt, jāpieradina mājās palikt vienam. Mazu kucēnu vajag periodiski atstāt vienu uz 10–15 minūtēm. Pakāpeniski šo laiku palielinot līdz pusstundai. Atceries, ka suns tavas prombūtnes laikā ar kaut ko jānodarbina – atstāj viņa kādu mantiņu, vecu žurnālu vai tukšu plastmasas pudeli. Basendži dievina kaut ko plēst un darīt nedarbus. Nekad nesodi kucēnu, parunā ar viņu, šie suņi ir ļoti gudri. Un par pareizu uzvedību apbalvo viņu ar kārumu.

Plusi

 • Nerej
 • Nepiemīt sunim raksturīgais aromāts
 • Ļoti tīrīgi un akurāti
 • Kopšana prasa minimālas pūles
 • Kompakts izmērs
 • Apmatojums izkrīt ļoti maz, tādēļ suns ir piemērots cilvēkiem, kam ir alerģija pret suņa spalvu
 • Lieliski sadzīvo ar bērniem un mājdzīvniekiem.

Mīnusi

 • Nav piemērots mazkustīgiem cilvēkiem
 • Nevar ciest garlaicību un bezdarbību
 • Pārdzīvo, ja paliek mājās viens
 • Nedrīkst laist ārā bez pavadas
Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl