Atbilde uz visiem taviem jautājumiem – kā pareizi dzert zāles?

Komentāri

2. Veselu, sadalītu vai sasmalcinātu

2/6

Kad dzert

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Daļu no zālēm svarīgi uzņemt tukšā dūšā — lai medikamenta aktīvā viela neveidotu reakciju ar kuņģī esošajiem pārtikas pro­duk­tiem vai kopā ar apēsto pārtiku drīz ne­aizceļotu tālāk gremošanas traktā. Tas nozīmē — stundu pirms kārtējās maltītes.

Tukšā dūšā dzerami hormonālie un kon­traceptīvie medikamenti, ko daudzi pārtikas produkti var absorbēt. Arī daudzas asins­vadus paplašinošas, asinsspiedienu regu­lējošas un sirdszāles ieteicamāk lietot, kamēr kuņģī nav ēdiena — gan iedarbosies efek­tīvāk, gan neveidosies kāda nevēlama mijie­darbība ar uzturvielām. Tukšā dūšā iesaka uzņemt arī imūnsistēmu stimulējošus lī­dzekļus.

Tā kā pat vienam mērķim paredzētiem me­dikamentiem ieteikumi var atšķirties, vien­mēr rūpīgi jāizlasa zāļu lietošanas instrukcijā, kā un kad konkrētais preparāts dzerams.

Norāde pirms ēšanas liecina, ka zāles jā­iedzer vismaz pusstundu pirms ēdienreizes. Ir medikamenti, kuru maksimāli efektīvai ie­dar­bībai nepieciešama kuņģa skābā vide. Šī nosacījuma ievērošana svarīga, lietojot, piemēram, dzelzs preparātus, kas pilnvērtīgi uzsūcas tikai skābā vidē. Citādi gadās, ka tos dzer un dzer, taču gaidītā efekta nav —  jo medikamentu uzņem ne­pareizi.

Pusstundu pirms maltītes lietojami arī līdzekļi, kuru uzdevums ir sagatavot kuņģi ēdiena uzņemšanai, aizsargāt tā gļotādu no ēdiena izraisīta kairinājuma, piemēram, gastrīta gadījumā vai lai nomāktu kuņģa skā­bes izdalīšanos, ja tās rodas par daudz. Kuņģi saudzējošus medikamentus nākas dzert arī tad, ja jālieto vēl citas zāles, kas nevēlami ietekmē gremošanas traktu. Tāpat jārīkojas ar žults izdali veicinošiem pre­parātiem un, piemēram, Nošpu, ko lieto spaz­mu un to izraisītu sāpju mazināšanai.

Homeopātiskos līdzekļus uzņem 20 minū­tes pirms ēšanas, zirnīšus nosūkājot. Ja tie ir pilienu formā, nepieciešamo daudzumu iz­šķīdina ūdenī.

Ēšanas laikā — ieturot maltīti vai uzreiz pēc tās — lietojami dažādi gremošanas fer­menti, kas papildina organisma dabiski izdalītos. Ja savu fermentu uzturvielu pār­strādei ir par maz, preparāta veidā uzņemtie palīdz gremošanas procesu norisei.

Kopā ar ēdienu dažkārt tiek pieļauts dzert īpaši stipras iedarbības antibiotikas, lai mazinātu iespējamās nepatīkamās blakus­parādības.

Zāles, ko dzer pēc ēšanas, jāuzņem ne­vis tūlīt, kad pabeigta maltīte, bet gan ap­tuveni stundu pēc ieturēšanās — tad visi aktīvie ēdiena pārstrādes procesi ir rimuši, kuņģa skābe reaģējusi. Svarīgi, lai tablete netiktu noārdīta reizē ar apēsto pārtiku.

Pēc maltītes nereti iesaka lietot zāles, kas var kairināt kuņģi vai veicina kuņģa skābes izdalīšanos, un arī vitamīnus. It īpaši, ja tie ir kompleksā ar minerālvielām un mikroelementiem un izraisa smaguma sajūtu.

Ja medikamenta lietošanas instrukcijā nav īpaši norādīts, kad tas jāuz­ņem, to dzer pusstundu pirms ēšanas. Nonākot kuņ­ģī, kamēr tas nav piepildīts ar ēdienu, zāles iedarbojas ātrāk.

2. Veselu, sadalītu vai sasmalcinātu

2/6
Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl