10 000 soļu dienā – kāpēc un vai vajag, skaidro fitnesa treneris

1 komentārs
10 000 soļu dienā – kāpēc un vai vajag, skaidro fitnesa treneris
PIXABAY

Aktīvs dzīvesveids vienmēr bijis svarīgs elements rūpēs par ķermeņa fizisko un emocionālo veselību. Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā nodrošināt pietiekamu fizisko aktivitāšu līmeni, ir iešana. Lai gan ārkārtējās situācijas laikā sabiedrība pielāgojusies jauniem apstākļiem, tostarp, vairāk pavadot laiku mājās, kustība joprojām ir svarīgs ikdienas elements, kam arī ziemā jāpievērš uzmanība.

Kāpēc īpaši sēdoša darba veicējiem turēties pie 10 000 soļiem ik dienas un kā sevi motivēt uzsākt šo ieradumu, skaidro fitnesa treneris Kārlis Vanags.

Iešana ir viens no cilvēka kustību pamatiem – tā palīdz uzturēt mūsu organismu veselu, ja ar to nodarbojas regulāri. Ne velti, strādājot visu dienu sēdus pozā, ieteicams ik stundu veikt nelielas kustības, pametot savu darba vietu un izstaipoties. Regulāra staigāšana uzlabo labsajūtu un nodrošina nepieciešamo aktivitāšu līmeni, arī tad, ja konkrētajā dienā nav plānota kāda cita fiziskā aktivitāte.

Taču, lai uzturētu savu organismu veselu, ar pāris soļiem dienā vien nepietiek. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, ieteicamais soļu skaits, kuru vajadzētu piekopt ikdienā, ir aptuveni 7500 soļu dienā. Tomēr sabiedrībā daudz populārākas ir kļuvis uzskats, ka dienā jāveic 10 000 soļu.

Un ne velti! Cilvēkiem, kam veselības stāvoklis atļauj, ieteicamas ikdienā veikt 10 000 soļu jeb 7 km, tā nodrošinot aktīvu kustību līmeni. Kāpēc vēlams neapstāties pie vidējās normas? Jo vairāk soļu ikdienā spējam noiet, jo spēcīgāks un veselāks kļūst mūsu organisms.

“Cilvēka ķermenis ir radīts, lai kustētos, un tikai pie adekvāta kustību daudzuma tas spēj funkcionēt pilnvērtīgi. Staigāšana ir universāls līdzeklis, kas uzlabo visu kustību balsta aparāta pilnvērtīgu un efektīvu darbību, jo tās laikā tiek nodarbināta visa ķermeņa muskulatūra,” uzsver fitnesa treneris Kārlis Vanags.

”Pastaigas laikā slodze uz visu ķermeni tiek izdalīta vienmērīgi – veicot katru soli, ķermenī slodzes pārnese notiek no pēdām līdz pat ķermeņa augšdaļai un rokām, tāpēc kustoties rokām vajadzētu būt brīvām, nevis novietotām kabatā vai aizņemtām ar telefonu. Lai izvairītos no pārmērīgas telefona lietošanas, ejot pa ielu, palīgs var būt viedā aproce vai viedpulkstenis, kas ik dienas piefiksēs noieto soļu skaitu arī gadījumos, kad telefons nav pa rokai,” stāsta Vanags.

Arī šajā laikā, kad vairāk laika tiek pavadīts mājās, īpaši svarīgi ir nodrošināt fiziskās aktivitātēs, jo tā varam sevi pasargāt no sāpēm, diskomforta un traumām, kā arī papildus gūt pozitīvas emocijas un enerģiju.

”Ik dienas veicot 10 000 soļu, tas palīdzēs uzlabot mentālo veselību, mazinās stresu, uzlabos fizisko formu, kā arī samazinās risku saslimt ar hroniskām sirds un asinsvadu slimībām, kam Latvijā ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā.

Staigāšana ir atbilstoša aktivitāte teju ikvienam – tai nav nepieciešams speciāls ekipējums, bet vien ērti apavi un laikapstākļiem piemērots apģērbs. Lai sevi motivētu kustēties, sākumā soļošanu var apvienot, piemēram, ar došanos uz/no darba ar kājām, padarīt pastaigas ar suni garākas vai izmantot šo laiku, lai pabūtu ar sevi, klausoties mūziku, līdz soļošana kļūst par ierastu un teju neatņemamu ikdienas sastāvdaļu,” norāda fitnesa treneris.
1 komentārs