13 komentāri
Eksperts: Šķiršanās formulu zākā tie, kuri paši negūst apmierinājumu seksuālajā dzīvē
TV3 publicitātes foto

TV3 jaunais seriāls Šķiršanās formula jau no pirmajām epizodēm izsaucis pretrunīgus viedokļus vietējā sabiedrībā. Vieni slavē seriāla veidotāju drosmi pieaugušo intīmo dzīvi pacelt ekrāna līmenī, kamēr citi norāda uz pārlieku seksa kultu seriālā. 

Kādēļ Latvijas sabiedrībā valda aizspriedumi pret seksu – joprojām par to maz runājam savās attiecībās, kā arī jeb kas, kas saistīts ar seksu rādīts TV, raisījis “viļņošanos” –, portāls Skaties.lv izvaicāja Rīgas Stradiņa universitātes docentu Ventu Sīli, kura izpētes lauks ir cilvēku uzvedība un attiecības medicīnas un humanitāro zinātņu krustcelēs.

”Seksualitāte ir brīnišķīgs, pozitīvs, radošs, vitāls un priecīgs spēks. Vienlaikus tā ir arī dziļa garīguma forma, īpaša veida satikšanās caur iekāri, kas raisās paralēli attiecībām, mīlestībai. Seksualitāte, ja vien tā nav dzīvnieciska vajadzības apmierināšana, ir ļoti jaudīga un vienlaikus trausla sevis un otra cilvēka izzināšana, kas prasa īpaša veida piepūli: atdošanos, atklāšanos, ievainojamību, intimitāti. Tai vajadzīga īpaša veida uztvere – tā sauktais “iekāres skatiens”. Iekārojot otrs mūs redz tā, kā mēs paši sevi nekad nespējam redzēt: kā pa īstam pievilcīgu, uzbudinošu, intriģējošu būtni, kuras dēļ var zaudēt galvu. Ja kāds uz mums tā skatās, tad mēs izjūtam intensīvu personiskā nozīmīguma pārdzīvojumu. Efekts ir galvu reibinošs!

Manuprāt, visvairāk cilvēkiem traucē tas, ka personiskā līmenī sekss ir ļoti dažāds – vienam tas ir lielisks, dzirkstošs, dzīvi un mīlestību apliecinošs kopābūšanas veids; otram tas ir pazemojošs pienākums, klaušas, kas jāpilda ar nemīlamu vai pat pretīgu partneri, trešajam tas ir kaut kas atmiris, aizmirsts, nekad nav tā pa īstam apgūts un piedzīvots.

Ļoti iespējams, ka tie, kam sekss (vai tā neesamība) ir sāpīga tēma, labprāt izmanto sabiedrības puritāniskās normas, lai norietu un pazemotu.

Esmu ievērojis, ka Latvijā ļaudis ļoti slikti pacieš otra brīvību, pat ja viņus pašus personiski šī brīvība vispār nekādi neietekmē. Daudziem nemīlētiem cilvēkiem ir sāpīgi skatīties uz kaislīgiem mīlētājiem, jo tas atgādina viņiem par to, kā viss varētu būt, bet nav,” pauž docents.

Otrdien, 25. oktobrī, TV3 skatītāji varēja novērtēt seriāla Šķiršanās formula piekto sēriju, kurā spilgtu atgriešanos TV ekrānos apliecināja talantīgā aktrise Rēzija Kalniņa. Tieši izcilo aktieru ansamblis ir viena no seriāla veiksmes atslēgām. Uz to, ka Šķiršanās formula augstvērtīguma ziņā patīkami atšķiras starp pašmāju seriāliem, norāda arī Sīlis.

Foto

”Esmu ļoti priecīgs, ka Latvijā beidzot tapis kaut kas šāds. Lai veidotājiem veicas noturēt līmeni un lai apciemo iedvesma doties dziļāk!

Seksualitāte joprojām ir līdz galam nesaprotams, nepaskaidrots fenomens – it kā mēs par to jau sen zinām visu, par to viss ir uzrakstīts un pateikts. Paši esam daudzreiz darījuši, bet sajūta vienalga tāda, it kā nezinātu neko. Kāpēc ilgtermiņa attiecībās seksualitāte ar laiku noplok vai pazūd pavisam – kā ir iespējams tas, ka mīlestība nogalina iekāri? Vai mēs esam pēc dabas monogāmi vai tomēr poligāmi? Vai tiešām mēs esam tikai tēviņi, kas grib apmierināt iekāri, un mātītes, kas grib pārtikušu dzīvi, vai tomēr vīrieši un sievietes? Tādēļ

par seksualitāti vienmēr ir tik dzīva interese – cilvēki jūt, ka tur kaut kas nav līdz galam skaidrs. Un šajā ziņā seriāls Šķiršanās formula dara ļoti labu darbu, aktualizējot šo tēmu un mēģinot to kaut kā risināt.

Prieks, ka seriāls nav tikai par seksu, bet par cilvēciskajām attiecībām kopumā. Varbūt kāds, to skatoties, aizdomāsies, vai varbūt, skatoties kopā ar mīļoto, tas kādam palīdzēs uzsākt sen atliktu sarunu par to, ko mēs viens no otra gribam, ko sniedzam, ko dabūjam, ko gribētu mainīt.

Paldies aktieriem un paldies Dzelzs vilkam par mūziku!”

TOP komentāri

 • Elita
  +6 +6 0

  Elita

  Tas kas sarežģītāks par Ugunsgrēku, parastajam skatītājam nav saprotams, tādēļ uzreiz ir peļams.
 • Sanda
  +6 +5 -1

  Sanda

  beidzot,kāds parāda realitāti! Šeit neiet runa tikai par seksu, bet par ievainojumiem,ko mums nodarījuši vecāki un to pārnesam uz savu, bērnu dzīvi un mūsu partneru dzīvi! Disfunkcionāli esam visi, bet izvēle ir tā,ko darām ar to,vai tikai turpinām ievainot citus cilvēkus savā dzīvē vai ievainojam, un mēģinām saprast, kāpēc ievainojam vai krāpjam! Un kāpēc kāpjam, atkal un atkal, uz tiem pašiem grābekļiem?
 • Aivis
  +5 +5 0

  Aivis

  Seriālu skatos kopā ar sievu. Mums abiem patīk. Gaumīgs un pamācošs

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm 1

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl