Komentāri
Rīgas festivāls šogad piedāvās dažādu noskaņu mozaīkas
Portugāļu dziedātāja Žoana Amendoeira. Publicitātes foto

Piektais Rīgas festivāls notiks no 30. maija līdz 20. jūnijam, aicinot uz koncertiem Rīgā un Jūrmalā.

Pa meditatīvu pārdomu ceļu klausītājus vedīs Arvo Perta, Gijas Kančeli, Pētera Vaska mūzika, savukārt Ludviga van Bēthovena, Volfganga Amadeja Mocarta un Sergeja Prokofjeva dinamiskie skaņdarbi izskanēs kā apliecinājums prieka piepildītai dzīvei. Klausītājus gaida tikšanās ar fadu mūzikas dīvu Žoanu Amendoeiru, pianistu Vestardu Šimku, maestro Raimondu Paulu, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Sinfonietta Rīga, Latvijas Radio kori, Valsts akadēmisko kori Latvija un citiem Latvijas un ārvalstu māksliniekiem. Festivāla īpašais notikums ir Pekinas Nacionālās operas viesizrāde, kas priecēs skatītājus ar krāšņu skatuvisko ietērpu – tradicionālajiem ķīniešu tērpiem un autentiskajiem instrumentiem,” Rīgas festivāla programmu iekrāso Latvijas Koncertu pārstāve Rinta Bružēvica.

Rīgas festivālu 30. maijā Rīgas Domā atklās Arvo Perta, Gijas Kančeli un Pētera Vaska mūzika Sinfonietta Rīga un Latvijas Radio kora izpildījumā. Diriģents – Sigvards Kļava, solists – Jurijs Savkins (vijole).

Latvijas Nacionālajā operā 1. jūnijā Rīgas festivāla apmeklētājiem tiks piedāvāta krāšņa Pekinas Nacionālās operas viesizrāde Jan ģimenes varones. Izrāde ir tradicionālās ķīniešu dziedāšanas, pantomīmas, cīņas mākslas, akrobātikas un nacionālās dejas apvienojums, ko skaņās ietērpj Ķīnas tradicionālo instrumentu skanējums.

Rīgas Kongresu namā 4. jūnijā Raimonda Paula un Gijas Kančeli kinomūzikas satikšanās. Koncertā dzirdēsim Latvijas Radio bigbendu, DD orķestri, kontrabasistu Andri Grunti un sitaminstrumentālistu Māri Briežkalnu. Pie klavierēm maestro Raimonds Pauls.

Ziemeļnieciska atturīguma, mītiska spēka un bagātīgas pieredzes apveltītais igauņu diriģents Tenu Kaljuste tiksies ar Sinfonietta Rīga Lielajā ģildē 5. jūnijā. Koncerta programmā Gustava Mālera Ceturtā simfonija, Jozefa Haidna koncertārija Berenice, che fai? (Bereniče, ko tu dari?) un Breta Dīna skaņdarbs Carlo.

6. jūnijā Dzintaru koncertzālē notiks koncertuzvedums Tur, kur gars ar garu jūtās satiekas. Režisore Rēzija Kalniņa par tematisko asi izvēlējusies Raiņa un Aspazijas saraksti, kas aptver 35 gadus abu dzejnieku radošajā mūžā. Raiņa un Aspazijas vēstulēs pausto poētiski papildinās mūzika, kas iedvesmojusi abus dzejniekus, kā arī dziesmas, kurās otru mūžu radusi Raiņa un Aspazijas dzeja. Spēlēs Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, dziedās jauniešu koris Kamēr…. Diriģents – Ainārs Rubiķis.

13. jūnijā Dzintaru koncertzālē uzstāsies fadu dīva Žoana Amendoeira (Joana Amendoeira). Fadu mūzika dzimusi Portugālē, un tās saknes meklējamas laikos, kad portugāļu jūrasbraucēji, okeāna krastā atstādami sievas, bērnus un mīļotās, devās pretī nezināmajam. Kopā ar Žoanu uzstāsies viņas vecākais brālis Pedro, kurš ir viens no labākajiem fadu ģitāristiem Portugālē, kā arī vēl divi tautieši – Bruno Torress da Fonseka (klasiskā ģitāra) un Antonio Kvinčino (kontrabass).

16. jūnijā Mazajā ģildē skanēs nepazīstamās un neatklātās Mocarta mūzikas pērles, Franča Šūberta un Roberta Šūmaņa skaņdarbi klarnetista Egīla Šēfera, dziedātājas Ingas Šļubovskas un pianista Toma Ostrovska atskaņojumā. Savukārt 19. jūnijā Mazajā ģildē dzirdēsim vienu no mūsdienu neparastākajiem mūziķiem – amerikāņu vijolvirtuozu Žilu Apapu, muzicējot kopā ar Latvijā dzimušo Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas profesori, pianisti Diānu Ketleri. Koncerta programmā: Franča Šūberta, Morisa Ravela, Sergeja Prokofjeva skaņdarbi.

Pulcējot starptautisku mākslinieku buķeti, uz himniska prieka nots izskanēs Rīgas festivāls 20. jūnijā Dzintaru koncertzālē. Klausīsimies Ludviga van Bēthovena grandiozo Devīto simfoniju – vienu no vispopulārākajiem darbiem visu laiku rietumu mūzikas vēsturē un Sergeja Prokofjeva dinamisko Trešo klavierkoncertu pianista Vestarda Šimkus izpildījumā. Koncertā piedalīsies solisti Liene Kinča, soprāns; Oļesja Petrova (Олеся Петрова), mecosoprāns (Krievija); Andreass Šāgers (Andreas Schager), tenors (Austrija); Rihards Mačanovskis, bass. Dzirdēsim Valsts akadēmisko kori ”Latvija” un Lietuvas Nacionālo simfonisko orķestri diriģenta Modesta Pitrēna (Modestas Pitrenas) vadībā.

Biļetes jau nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl