Komentāri
Rīgas Domā izskanēs Arvo Perta un Ērika Ešenvalda pasijas
Arvo Perts. Publicitātes foto

Lielajā piektdienā, 3. aprīlī, Rīgas Domā izskanēs koncerts Arvo Perts un Ēriks Ešenvalds. Pasijas, informē Latvijas Koncertu pārstāve Rinta Bružēvica. Pasiju tēma atspoguļo Kristus ciešanu ceļu.

Igauņu komponista Arvo Perta Jāņa pasija un latviešu komponistu Ērika Ešenvalda Lūkas pasija, kā arī Pētera Vaska skaņdarbs The Fruit of Silence (Klusuma auglis) vedīs klausītājus pa ticības, cerības un mīlestības ceļu pretī Lieldienu rītam.

Kompozīcija izpildīs kamerorķestris Sinfonietta Rīga, Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļava vadībā. Koncerta solisti būs mecosoprāns Ieva Parša, tenors Jānis Kurševs, baritoni Daumants Kalniņš, un Rihards Millers. Koncertā piedalīsies arī Liepājas Simfoniskā orķestra kvartets: vijolniece Ilze Zariņa, čellists Ēriks Kiršfelds, obojists Mārtiņš Zālīte un fagotists Artis Zēns. Koncertā uzstāsies arī Radio kora solisti – Agate Burkina, Līga Paegle, Gundaras Dziļums un Kārlis Rūtentāls. Pie ērģelēm – Ilze Reine.

Šā gada jubilāra – pasaules slavenā komponista Arvo Perta sarakstītā Jāņa pasija ir attiecināma uz pasiju liturģisko periodu, kas stāstījuma veidā atklāj kristīgās ticības pamataspektus. Perta pasiju no citiem liturģiskiem darbiem atšķir klusums un daudzās pauzes. ”Klusums vienmēr ir pilnīgāks nekā mūzika,” saka Arvo Perts. ”Vajag tikai iemācīties to saklausīt.”

”Es pilnīgi droši varu teikt, ka Arvo Perts ir radoša personība, kas ir fundamentāli ietekmējusi šodienas mūzikas kārtību un būtību ne tikai Igaunijas, Baltijas, Ziemeļvalstu reģionā, bet noteikti arī visā pasaulē,” saka diriģents Sigvards Kļava. ”Viņa mūzikā īpašais ir tas, ka par to nevajag runāt, bet klausīties. Būtiskākais ir saprast, ko tā stāsta. Perta mūzika iedarbojas ne tikai empīriski, bet arī satur sevī milzīgu vēstījumu, ticības spēku, godīgumu, cilvēcisku dziļumu.”

Ēriks Ešenvalds. Publicitātes foto

Ēriks Ešenvalds. Publicitātes foto

Ēriks Ešenvalds Lūkas pasijā piedāvā 21. gadsimta stāstu par Lieldienu notikumu. ”Lūkas pasija bija Sigvarda Kļavas iniciatīva. Pirms desmit gadiem es uzrakstīju opusu Kristus ciešanas un augšāmcelšanās, un tās bija pirmās muzikālās sajūtas, uzdrīkstēšanās ielikt šo stāstu mūzikā”, stāsta Ešenvalds. ”Lūka rāda Kristu kā Cilvēka Dēlu, un šī cilvēcība ir ļoti klātesoša arī Lūkas evaņģēlijā. Mans stāsts mūzikā aizsākas ar brīdi, kad Pilāts nodod Kristu pūļa varā – tur raud sievas, viņa pēdējais apģērbs tiek sadalīts, kareivjiem savā starpā metot kauliņus. Bet šiem dramatiskajiem notikumiem es pretstatu kaut ko gaišu no Kristus dzīves iepriekšējiem gadiem, gaišas epizodes no Kristus bērnības, kad viņš guļ un māte skaita vakara lūgšanu. Arī to, kad Kristus ir paaudzies un, visticamāk, apguvis sava tēva Jāzepa arodu, galdniecību. Ir spēcīga sajūta apzināties, ja pirms desmit gadiem Kristus roka glaudīja koku, apstrādājot to, tad ciešanu ceļā uz Golgātu viņam šis koks ir jānes. Tur ir pretruna un reizē brīnums, ka krusts glābj cilvēci. Un par to arī ir šis opuss. Solisti skaņdarbā nepilda konkrētu lomu, izņemot Daumantu Kalniņu, kurš ir pazudušais dēls, jo tikai Lūkas evaņģēlijā atrodama Kristus līdzība par pazudušo dēlu. Pētot, ar ko Lūkas evaņģēlijs atšķiras no citiem, sapratu, ka vēlos izstāstīt mūzikā par šo pazudušo dēlu.”

Ar Mātes Terēzes vārdiem rakstīto darbu The Fruit of Silence Pēteris Vasks raksturo kā pavisam klusu meditāciju par ceļu: “Uz šī ceļa stabiņiem ir piecas norādes – lūgšana, ticība, mīlestība, kalpošana, miers. Ar šo darbu vēlos atgādināt par šāda ceļa esamību.”

Biļetes nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl