Režisors Krievs: Mārtiņu Freimani varēja glābt

27 komentāri
Režisors Krievs: Mārtiņu Freimani varēja glābt
Foto: Aizputes novada Tūrisma informācijas un Mūžizglītības centrs/ LETA/ F64

Šogad Mārtiņam Freimanim apritētu 38 gadi. Taču liktenis bija lēmis citādāk – mūziķis un aktieris aizgāja mūžībā pirms četriem gadiem, aiz sevis atstājot dziesmas, atmiņas par skatuves darbību, kinofilmas, no kurām jaunākā – Arvīda Krieva dokumentālā filma Freimis. Mārtiņš Freimanis – 7. februārī piedzīvos pirmizrādi Rīgā. Režisoram ir arī savs viedoklis par Freimaņa pāragro nāvi.

Arvīda Krieva un Mārtiņa Freimaņa ceļi krustojušies vairākkārt. Freimis, kā viņu bieži sauca draugi, atveidojis galvenās lomas divās no Krieva filmām – Man patīk, ka meitene skumst (2005) un Dancis pa trim (2011). Bija padomā arī trešā filma, tādēļ jaunā aktiera ikdiena, sadzīve un skatuves gaitas tika iemūžinātas kinolentē. Taču režisoram pat prātā neienāca, ka laikā no 2003. līdz 2010. gadam tapušie ”darba” kadri 2011. gada ziemā kļūst vēsturiski, raksta žurnāls Privātā Dzīve.

Režisors Mārtiņu noskatījis Liepājas teātra izrādē Kaupēns. Mans mīļais. ”Viņš jutās brīvi. Viņš pēc dabas bija ļoti patiess un atklāts. Un skatītājs jau pamata, vai aktieris melo vai ir patiess, vai dzīvo lomā vai tikai mēģina spēlēt. Šķita, ka Mārtiņš varētu būt viens no tiem tipiem, kas nepieciešams filmā,” Privātajai Dzīvei klāsta režisors. Un nojauta viņu nepievīla.

”Mārtiņam aptuveni izstāstījām, ko no viņa vēlamies, bet viņam jau pašam šķita, ka zina un prot visu uzreiz! Taču jāatzīst, ka Mārtiņam tiešām viss lielākoties padevās diezgan viegli. Viņš bija piemērots aktiera darbam, jo viss tā dabiski sanāca,” atceras Krievs. Uz Dancis pa trim provēm Freimanis ieradies kopā ar dziedātāju Lauri Reiniku, taču viņš bijis pārāk lirisks atveidojamajai lomai.

”Vispār Mārtiņš bija ļoti steidzīgs. Arī dzīvē. Viņš visu steidzās izdarīt ļoti ātri, paspēt. Un tas jau tolaik šķita aizdomīgi,” teic režisors, uzsverot, ka ar Freimani bijis ļoti grūti tā mierīgi apsēsties, parunāt par lomu, par filmu. Viņam tam nav bijis ne laika, ne vēlmes.

Režisors, kurš šajos ar mūziķi kopā pavadītajos gados bija kļuvis par viņa draugu, atceras, ka Mārtiņš nekad nav spējis pieņemt, ka kāds kaut ko nevar izdarīt. Nu kā nevar? Tur taču nav nekā sarežģīta, Mārtiņa pārliecību par lietu kārtību atceras pieredzējušies režisors.

Krievs joprojām ir pārliecināts, ka Mārtiņu Freimani varēja glābt. ”Man liekas, ka viņš tika ”aizlaists”. Tobrīd Zviedrijā skaņoju filmu Dancis pa trim, taču neviens man neteica, ka Mārtiņš ir slims. Domāju, ka būtu varējis viņu pārliecināt, jo man viņš uzticējās, klausīja,” sarunā ar žurnālu Privātā Dzīve atklāj režisors.

27 komentāri