Komentāri
Rekonstruēs NSRD performanci Dr. Enesera Binokulāro deju kursi
Publicitātes foto

Turpinot Hardija Lediņa gada notikumus, sestdien, 28. martā, Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā notiks leģendārās NSRD performances Dr. Enesera Binokulāro deju kursi rekonstrukcija, informē Latvijas Laikmetīgās mākslas centra pārstāve Santa Mičule.

Dienas pirmajā daļā paredzētas radošās darbnīcas bērniem un pieaugušajiem, ko noslēgs četras deju kursu nodarbības un video performance. No 21. marta līdz 7. aprīlim Botāniskā dārza Palmu mājas foajē būs aplūkojama performancei veltīta izstāde Austrumacs-Rietumacs.

NSRD veidotie Dr. Enesera binokulāro deju kursi pirmo reizi tika pasniegti Jaunatnes Preses svētkos Mežaparka estrādē 1986. gadā. 1987. gadā performance tika nofilmēta Salaspils Botāniskā dārza Palmu mājā, kur Juris Boiko, binokulāro deju idejas un teorijas autors, strādāja par mākslinieku–noformētāju. Doktors Enesers, par kuru savulaik iesaukts Juris Boiko, ir izdomāts tēls, acu deju skolotājs, kura vārds radies no NSRD saīsinājuma. ”Dr. Enesers pārstāv acu dejošanas jaunāko – postmoderno virzienu un prezentē acu deju kā sakārtotu pasaules skatījumu, kas pakļauts noteiktam ritmam un pozīcijām. Tas ir sapnis par jauna līmeņa cilvēku savstarpējo saskarsmi. Varbūt pat nepieskaroties. Tikai sajūtot sava partnera skropstu vēdas. Divatā. Bezvēja apstākļos,” vēsta kāds Jura Boiko video darbs.

Dr. Enesera binokulāro deju kursi attīstījās līdz ar Aptuvenās mākslas ideju. Pēc performances Botāniskajā dārzā, Mākslas dienu ietvaros Zinību namā (tagad – Rīgas Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrālē) notika 1. Aptuvenās mākslas izstāde, kurā tika prezentētas arī binokulāro deju nodarbības. Dejas pauda aicinājumu tuvoties kontemplatīvam dzīves ritmam, saplūst ar pasauli caur centra neaso fokusu, caur aptuvenības izplūdušajām robežām. Performances laikā šis rituāls tika novests līdz mākslinieciskai darbībai, tās tehniskajā realizācijā iesaistot gan Videocentra, gan LVU skolas informātikas laboratorijas papildspēkus. Binokulāro deju kursu performancē tika izmantoti īpaši tērpi un aksesuāri – arhitekti Imants Žodžiks kopā ar Aigaru Sparānu izgatavoja speciālus saulesbriļļu modeļus Binokulāro deju iesācējiem, lai novērstu līdzsvara traucējumus pirmajās deju minūtēs: Trolejbusa galapunkts, Zibens un Pērkons, Agaves uz Sarkanās jūras fona un Brilles ar horizontu (pēdējās paredzētas tiem, kas ‘’atrāvušies no grēcīgās zemes, bet gribētu nolaisties atpakaļ, turklāt uz abām kājām’’, kā skaidroja Imants Žodžiks).

LLMC organizēto performances Dr. Enesera Binokulāro deju kursi rekonstrukciju no pulksten 14.00 līdz 16.30 LU Botāniskā dārza lektorijā iesāks radošās darbnīcas, kas paredzētas gan bērniem, gan pieaugušajiem. Tās rosinās doties nebijušu sajūtu meklējumos, apgūstot ķirbju sēšanu, pīšanu un vīšanu, sapņu ķeršanu, kā arī skaņu radīšanas instrumentu gatavošanu. No pulksten 16.00 līdz 18.30 aicinām piedalīties performances tērpu gatavošanas darbnīcā, kas norisināsies Palmu mājā. Pulksten 17.00, 17.30, 18.00 un 18.30 notiks Dr. Enesera Binokulāro deju kursu nodarbības, ko vadīs Roberts Gobziņš – ikviens interesents var apmeklēt nodarbības bez iepriekšējām priekšzināšanām acu dejās. Performances dalībnieki būs tērpti mākslinieces Gundegas Evelones veidotajā tērpu kolekcijā Trachycarpus binocularis – māksliniece skaidro, ka ”tā tapusi iedvesmojoties no pirmās Binokulāro deju performances mistiskākā un noslēpumainākā simbola – Trachycarpus ģints palmas lapas. Tā ik pa brīdim parādās un atkal nemanāmi aizplīvo vienīgajā deju video klipā, tā arī līdz galam neatklājot savu patieso nozīmi. Trachycarpus binocularis tērpi ir skulpturāli objekti, kuros vērotājs atpazīs militāru simboliku un kamuflāžu, bet paslēpties nebūs iespējams. Tas, kam būtu jāsaplūst ar tropu biezokni un jāapslēpj džungļu partizāni, šoreiz žilbinās un izcels binokulāros dejotājus uz zaļo palmu fona”.

Deju kursu noslēgumā no pulksten 19.00 līdz 20.00 būs skatāma Tehniskās jaunrades nama Annas 2 audio vizuālās performances studijas audzēkņu projektu spēle Déjà vu. Iedvesmojoties no NSRD mūzikas un video darbiem, studijas audzēkņi mākslinieces Lindas Konones vadībā ir izveidojuši savus videoprojektus.

Plašāka performances norises programma pieejama LLMC mājaslapā: lcca.lv/lv/aktualitates/nsrd-performances-dr-enesera-binokularo-deju-kursi-rekonstrukcija

Nedēļu pirms performances rekonstrukcijas LU Botāniskā dārza Palmu mājas foajē tiks atklāta Binokulārajām dejām veltīta izstāde Austrumacs-Rietumacs, ko veido Māra Žeikare un Diāna Popova. Tajā būs aplūkojami video un foto materiāli no Dr. Enesera Binokulāro deju kursu performancēm dažādos laikos un vietās. Izstādes iekārtojumu veido mākslinieki Gundega Evelone un Andris Landaus. Izstāde būs skatāma no 21. marta līdz 7. aprīlim, katru dienu no pulksten 10.00 līdz 16.30 martā un no pulksten 9.00 līdz 19.00 aprīlī.

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl