Zinātniski izskaitļots: 21. janvāris ir šā gada depresīvākā diena

130 komentāri
Zinātniski izskaitļots: 21. janvāris ir šā gada depresīvākā diena
LATVIJAS DABAS FONDS

Zinātniski izskaitļots, ka ik gadu ir viena diena, kurā ir visvairāk iemeslu būt nomāktam, lai kur tu atrastos un ko darītu. Šī diena parasti ir pirmdiena, un visā pasaulē tiek saukta par ”Blue Monday”. Šogad šī diena iekrīt 21. janvārī.

”Blue Monday” jeb skumjā pirmdiena katru gadu iekrīt citā datumā, un tas tiek aprēķināts pēc zinātniskas formulas, kurā tiek ņemta vērā vesela virkne faktoru.

Šie faktori ir, piemēram, laikapstākļi, laiks, kas pagājis pēc Ziemassvētkiem, laiks, kas pagājis pēc 1. janvāra, ņemot vērā vidējo periodu, kurā cilvēki salūst un izlemj vairs nepildīt savas jaunā gada apņemšanās, un citi faktori.

Visbiežāk gada depresīvākā diena iekrīt vienā no pēdējām janvāra nedēļām.

Šogad skumjā pirmdiena oficiāli ir 21. janvāris.

Daudzviet pasaulē ”Blue Monday” uztver ļoti nopietni – īpaši šajā datumā darbojas bezmaksas psihologi un tiek atvērtas īpašās palīdzības tālruņu līnijas.

Kamēr Latvijā skumjo pirmdienu pagaidām izmanto vien picu pārdevēji, iesakot tautu remdēt skumjas, kārtīgi pieēdoties desu picas, Skaties.lv allaž priekpilnais kolektīvs atradis jauku veidu, kā darīt gaišāku pat gada depresīvāko dienu.

Latvijas Dabas fonds piedāvā tiešraidē vērot norises jūras ērgļu ligzdā Kurzemē, Durbes novadā.

Šī ligzdošanas teritorija zināma kopš 2014. gada. Ligzda būvēta vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs. Kamera uzlikta vienā no galotnes zariem 2015. gada janvāra nogalē.

2015. gadā ērgļu pāris Durbe un Roberts sekmīgi izaudzināja vienu mazuli – Durbertu. 2016. un 2017. gadā ligzdas saimnieki vairākkārt nomainījās, un ligzdošana nevienā no abiem gadiem netika uzsākta.

2018. gadā šajā ligzdā sekmīgi ligzdoja jūras ērgļu pāris, kas šeit uzturējās kopš 2017. gada marta un kam ligzdas vērotāji devuši vārdus Milda un Raimis. Ligzdā izauga divi mazuļi. Pēc ligzdošanas sezonas ligzda pamazām sabruka, taču jūras ērgļu pāris drīz vien sāka ligzdu atjaunot.

130 komentāri