Viss, ko tu gribēji zināt par papardēm, bet baidījies pavaicāt

1 komentārs
Viss, ko tu gribēji zināt par papardēm, bet baidījies pavaicāt
Foto: jimmy brown, Flickr

Leģenda vēsta, ka Jāņu naktī uzplaukst papardes zieds un paši drosmīgākie dodas meža biezoknī, lai tieši pusnaktī šo ziedu noplūktu. Tas esot līdzīgs uguns uzliesmojumam un ziedot tikai mirkli.

Papardes ziedu sargājot gari, un, tikko tas uzziedējis, to tūlīt noplūcot neredzama roka. Ja kādam cilvēkam arī izdodoties apsteigt garus, tad šī vieta pēc iespējas ātrāk jāpamet. Bet kāda cita leģenda vēsta, ka paparde uzzied tikai reizi 100 gados. Ko mēs īsti zinām par papardi?

Papardes dabā

Ozolpaparde vislabprātāk aug ēnā vai pusēnā, barības vielām bagātā, bet ne pārmērīgi mitrā augsnē mežos un krūmājos. Paparžu audzes sastopamas gandrīz visur pasaulē. Bieži sastopami arī papardēm līdzīgi augi, kas nav gluži papardes.

Foto: InAweofGod'sCreation, Flickr

Foto: InAweofGod’sCreation, Flickr

Pats augs ir pietiekami savāds un dīvains. Atšķirībā no daudziem citiem augiem, kuri vairojas ar sēklām, paparde vairojas no sporām, un vēl bioloģiski neizpētītajā pasaulē tas reiz ap sevi radīja mīklainu auru. Šā un ne tikai šā iemesla dēļ radās teika par to, ka paparde zied Jāņu naktī un tikai īsu mirkli — kas šo ziedu ierauga, uzzina visu pasaulē. Tas ir sakrāls augs un sakrāla leģenda, kas pazīstama visur Eiropā. Bieži vien šī teika tapusi profanizēta un vienkāršota — par papardes ziediem stāstīts gan kā par mīlestības laimes, gan veiksmes loterijas vēstnešiem…

Paparde ir ar maģiskām, prātam neaptveramām atklāsmēm saistīts simbolisks augs. Augs, kurš sasaista redzamo un neredzamo pasauli, ir kā robeža, kas īpašos mirkļos tiek atvērta — un kāpēc lai tā nebūtu gada īsākā nakts? Senās ķeltu teikās paparžu biežņas aug starp cilvēku un elfu pasauli. Iestādiet arī savā dārzā, kaut kur ēnas pusē, kādu paparžu ceru!

Papardes maģiskais spēks

Neatkarīgi no sugas, visu paparžu aizbildnis ir planēta Saturns. To stihija ir Zeme. Burvestībās izmanto papardes virszemes daļu — “vēdekli”. To iesaka vākt ap Jāņiem, jo šajā laikā papardei ir vislielākais spēks.

Kā amulets paparde harmonizē magnētiskās strāvas, deldē negatīvās vibrācijas un piesaista pozitīvi vērstus astrālos fluīdus. Klāt nēsāta paparde briedina iekšējos spēkus, nes laimi darījumu pasaulē, azartspēlēs un mīlestībā. Tātad — papardes ir veiksmes talismani.

Foto: m01229, Flickr

Foto: m01229, Flickr

Enerģētiskā ziņā papardes ir augi, kas gādā par līdzsvaru starp ārējo un iekšējo — harmonizē cilvēka un viņa apkārtnes starojumu, ļauj atplaukt slēptiem talantiem, veicina maģiskās spējas, pietuvina astrālo pasauli. Papardēm piemīt arī spēja sadzīvē harmonizēt divas pretējas, pat pilnīgi nesaskanīgas, konfliktējošas iedabas, novērst cīņu par varu. Tās ir piekāpšanās, pielāgošanās, līdzsvarošanas un kompromisa augi, novērš galējības, veicina nosvērtību un neļauj nonākt diametrāli pretēju emociju varā.

Paparde var aizsargāt no ļaunajiem spēkiem. Lai radītu šāda veida starojumu, papardes dedzina uz kokoglēm, un šim nolūkam der jebkuras sugas papardes. Nēsājot uz kailas miesas, paparde aizsargā no burvestībām, ļaunajiem gariem, atvaira zibeni, krusu, valda pār Ūdens un Zemes stihijām.

Papardes pret spēku izsīkumu

Papardes sekmē arī mīlestību. Dāvājot ziedus, pievienojiet tiem papardi. Ezotēriķi iesaka arī mājās turēt istabas papardes, īpaši ar lielām lapām, jo šādos augos harmoniski savienojušās Gaisa un Zemes stihijas.

Astroloģijā paparde atbilst Dvīņu zīmei, bet šī zīme vada plaušas, bronhus, rokas, plecus, pirkstus, tāpēc šī auga klātbūtne sakārtos šo ķermeņa daļu funkcijas.

Paparde brīnišķīgi līdzsvaro jūtas un emocijas, tāpēc augs ieteicams mājās, kurās dzīvo impulsīvi, pārāk aktīvi vai tieši otrādi — slinki cilvēki. Ja jums viss krīt laukā no rokām, ir tieksme visu pārspīlēt, “zaudēt galvu”, galvā rodas kāda ideja, taču reti to īstenojat, tad paparde jums ir vienkārši nepieciešama.

Šis augs noderēs arī tiem, kuri nespēj sakoncentrēties uz galveno, izšķiež spēkus un laiku pa tukšo, kā arī tiem, kuri bieži sarunā daudz ko lieku.

Papardes dziedniecībā

Tās palīdz muguras un citu kaulu sāpju gadījumos. Vislabākā gulta cilvēkiem, kuri cieš no krampjiem, locekļu sāpēm, reimatisma, reimatiskām zobu un galvas sāpēm, ir maiss, kas pildīts ar kaltētām papardēm. Papardes pievelk šīs kaites un “izvelk” tās no cilvēka organisma.

Foto: Till Westermayer, Flickr

Foto: Till Westermayer, Flickr

Lietojot iekšķīgi, tikai mazās porcijās un samaisot ar ¾ augu sulas, tā izdzen no organisma dažādus tārpus. Pulveris no papardes saknēm palīdz pret cērmēm.

Ziemai var pagatavot paparžu tinktūru, kura noderēs sāpīgo vietu ieberzēšanai: zaļās lapas sakapā, ieliek glāzē un pārlej ar spirtu, tad trauku aizver un liek 4-6 dienas pastāvēt saulē, pēc 4-6 dienām biezumus nokāš un tinktūra ir gatava. Noderēs arī, ja bieži salst kājas un rokas — tās ar tinktūru vajag ierīvēt.

Tomēr, lietojot papardes preparātus, ir jābūt uzmanīgiem un jālieto mazas devas, citādi var saindēties.

Kāju vannas no lielās papardes saknes, ja tās tiek lietotas 8-15 dienas, dziedē krampjus. Ja lielās papardes sakni savāra ar etiķi un tad ieberzē miesā, tad pazūdot reimatisma stīvums. Tāpat to lieto pie kompresēm, un tā dziedē kāju iekaisumus. Ja papardi ieliek kurpēs, tā noņem kājām nogurumu un padara tās siltas. Kāju un ikru krampjus var aizdzīt, ja sāpīgajai vietai piesien vienu papardes lapu.

Ja sāk vājināties dzirde, jāguļ uz žāvētu paparžu lapu spilvena. Lapas pēc 1 vai 2 nedēļām jāmaina pret jaunām. Jo ilgāk gulēs uz šā spilvena, jo drīzāk dzirde uzlabosies. Ja uz grīdas izkaisa svaigas, sagrieztas paparžu lapas, tās iznīdē mājokļa parazītus, piemēram, blusas.

Dārznieki mēdz sakapātas papardes kaisīt zem augiem, lai tos pasargātu no gliemežu uzbrukumiem.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl