Uzzini patiesību par vārdu Līga un Jānis nozīmi!

Komentāri
Uzzini patiesību par vārdu Līga un Jānis nozīmi!
Foto: LETA

Mēs svinam Jāņus, bet nereti aizmirstam Līgas. Līgo svētku un Jāņu priekšvakarā ieskatīsimies, ko par Līgām un Jāņiem rakstījis leģendārais personvārdu skaidrotājs Gunnars Treimanis.

Līga

Pirmais tips. Meklē dzīvē dinamiku, ir grēcīga, bet laimīga. Alkst ārkārtēju situāciju, kur sevi apliecināt. Var meklēt saskaņu ar vīrieti gadiem ilgi un to neatrast. Līgas fantāziju spēj aizraut vienīgi garīgi bagāta personība. Līga nemēdz pakļauties kategoriskiem pieprasījumiem. Ar pretīgumu noraugās gļēvos vīriešos. Tāpēc krietna daļa Līgu visu mūžu var būt arī nesaprastas…

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Otrais tips. Apskaužams dzīvības sulīgums viņai plūst pa dzīslām. Viņa ienirst dzelmē, tad uzpeld un ap sevi veido tīksmības garu. Šī Līga ļauj vaļu kaislībām, slīpēti apved ap stūri pat neatvairāmus vīrišķības pretendentus. Jāņu nakts burvība Līgai piešķir spēju neļauties skumjām vai melanholiskām pārdomām.

Jānis

Vislatviskākais vārds, un tāpēc ir vislielākā tipu dažādība.

Pirmais tips — vīrišķīgais Jānis. Iejūtīgs kolēģis, pasakains bērnu tēvs, labs laulāts draugs. Tomēr arī šis Jānis izstrādā tādus gājienus, par kuriem grūti spriest: kāpēc? Vīrišķība izpaužas galantumā pret dāmām. Viņš ciena un mīl savu darbu. Nepļēguro un nedauzās pa svešu ģimeņu labirintiem.

Otrais tips — jūtīgais sapņotājs. Piemīt maigums, iekšējā kautrība, bijība pret sievieti. Arī zināma turēšanās savrup. Vai sapņotājs vienmēr ir spējīgs visus vest uz priekšu? Šis Jānis reizēm nobīstas no vilinājuma, stipras kaislības, arī no sevis. Varbūt tās ir tipiskas Jāņa šaubas — vai vispār iespējama miesas un dvēseles tieksmju saskaņa?

Trešais tips — baudītājs, pašapzinīgais un triviālais dzīves tramdītājs, dimdinātājs un arī tukšinieks. To pēdējā laikā saradies ļoti daudz, un par tiem atmiņā iegulst rūgtas mieles.

Ceturtais tips — sarežģītības un daudzplākšņainības paraugs. Šis Jānis iziet garu, jo garu nobriešanas ceļu. Viņš iesāk ar diezgan naivu artiskumu, bravūru, kā arī nereti ir anarhists — runā visiem pretī, lai tikai nezaudētu individualitāti. Pa līkumotiem ceļiem (draud arī slīdēšana lejup) Jānis sasniedz īstu spēku atraisītību. Protams, ja viņa ceļā rodas tāda sieviete, kura saprot šo mētāšanos no vienas galējības otrā.

Piektais tips — mīkstmiesis un “capļaks”, ārišķīgi teatrāls pozētājs, nelaimes čupiņa ikdienā.

Un tomēr Jāņiem piemīt gan intuīcija, gan izpalīdzētspēja, gan praktiskuma gars, gan fantāzija, kas ikdienu pārvērš svētkos. Visīsākās nakts burvība viņu dzīvē bieži vien savijas ar dziļu traģismu.

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, Latvijā mīt 53 630 Jāņi un 10 501 Līgas, bet Latvijā zināmus un iemīļotus šo vārda nēsātājus aplūko galerijā!

Lasi vēl