Uzzini, cik kaloriju satur viena “košļene”, un citas īpašības!

Komentāri
Uzzini, cik kaloriju satur viena “košļene”, un citas īpašības!
Foto: SCANPIX

Pirmo reizi rūpnieciskos mērogos košļājamo gumiju sāka izgatavot ASV 19. gs. 40. gados. Ražotāji to reklamēja kā produktu, kas atsvaidzina elpu un uzlabo zobu veselību. Kādas patiesībā īpašības piemīt košļājamajai gumijai?

Košļājamās gumijas kaloritāte. Viena košļājamā gumija satur apmēram 15 kalorijas. Tās satur ksilītu — dabisku cukura aizvietotāju, ko var lietot diabētiķi. Turklāt tas paātrina vielmaiņu un uzlabo zobu stāvokli. Zinātnieki atklājuši, ka košļāšana samazina kāri pēc uzkodām un našķiem.

Bez tā, ka tā atsvaidzina elpu, košļājamā gumija kontrolē apetīti un arī svaru. Peningtonas Biomedicīnas Pētījumu Centra un Luiziānas Štata Universitātes zinātnieki analizēja 115 vīriešus un sievietes, kuri pēcpusdienā košļāja košļājamo gumiju bez cukura 3 reizes stundā. Katras vizītes laikā cilvēkiem tika piedāvāts bagātīgs našķu un uzkodu klāsts 3 stundas pēc tam, kad viņi jau bija ieturējuši kārtīgas pusdienas.

Tika noskaidrots, ka laikā, kad košļāja košļājamo gumiju, cilvēki izjuta samazinātu izsalkuma sajūtu un vēlmi pēc kaut kā salda. Dr.Paula Geiselmane no Peningtonas Biomedicīnas Pētījumu Centra: “Pat mazas kaloriju izmaiņas var būt nozīmīgas ilgtermiņā. Šis pētījums parāda, ka košļājamā gumija ir viegls un ērts līdzeklis, kā ietekmēt vēlmi pēc uzkodām un saldiem našķiem”.

Zobu un smaganu veselība. Lietojot košļājamo gumiju 15-20 minūtes pēc ēšanas, tiek stimulēta siekalu izdalīšanās un noskalots cukurs. Siekalas aizsargā zobus un smaganas no skābēm un baktērijām, kas var bojāt zobu emalju. Košļājamā gumija ar ksilītu var pat novērst kariesu un stiprināt zobu emalju.

Ļoti bieži cukuru košļājamajā gumijā aiztāj ar sorbītu. Sorbīts aizsargā zobus, veicinot skābju un sārmu līdzsvaru mutē, jo pārlieks skābes daudzums iedarbojas uz zobiem graujoši. Tieši tāpēc mūsdienās košļājamo gumiju izmanto kā zobu aizsardzības līdzekli.

Košļājamā gumija deniņu un apakšžokļa locītavai. Košļāšanas procesā, atverot un aizverot muti, piedalās muskuļi un apakšžokļa locītava. Ortodontu un sejas ķirurgu aptauja liecina, ka visbiežāk problēmas šajā daļā rodas tieši no pārāk biežas košļāšanas, tāpēc, ja jums ir problēmas vai sāpes šajā locītavā, košļājamās gumijas lietošana jāierobežo vai no tās jāatsakās.

Bērni un košļājamā gumija. Bērniem tās košļāšana stiprina žokli. Bet līdz trim gadiem košļājamo gumiju dot nedrīkst — noteikti jāizskaidro, ka košļājamo gumiju nedrīkst norīt, jo var rasties aizcietējumi. Ja mazs bērns bieži lieto košļājamo gumiju, tas nelabvēlīgi var atsaukties uz runas prasmēm.

Košļājamā gumija mazina trauksmes un stresa līmeni. Pētījumi pierādījuši, ka košļāšana mazina spriedzi muskuļos un palīdz justies daudz mierīgākiem. Šī iemesla dēļ košļājamā gumija bija iekļauta ASV karavīru uztura devā Otrā pasaules kara laikā.

Košļājamā gumija pret smēķēšanu. Daudzi, kas atmetuši smēķēšanu, saka, ka viņiem ar kaut ko jāaizvieto cigarete. Ir speciāla košļājamā gumija Nicorette, kas palīdz cilvēkiem atbrīvoties no smēķēšanas. To košļā tad, kad uznāk nepārvarama vēlme uzsmēķēt.

Prāta spēju veicināšana. Pēc japāņu pētnieku viedokļa, gumijas košļāšana ir noderīga smadzenēm. Pētījumi pierādījuši, ka košļāšana stimulē hipokampu, kas ir galvas smadzeņu daļa, kura atbild par atmiņu un koncentrēšanās spējām, kā arī stimulē asins un skābekļa cirkulāciju smadzenēs, kas savukārt ceļ smadzeņu darba spējas.

Ievērībai!

  • Izmantojiet košļājamo gumiju ne biežāk kā trīs reizes dienā!
  • To nav ieteicams lietot cilvēkiem, kuriem ir kuņģa un zarnu trakta slimības. Nedrīkst košļāt tukšā dūšā, tas var izraisīt gastrīta un kuņģa čūlas saasināšanos.
  • Košļājamajai gumijai ir mehāniska, masējoša iedarbība uz smaganām.
  • Košļāšanas laikā palielinās slodze uz zobiem un žokli. Tas veicina asinsriti gan žokļa augšdaļā, gan apakšdaļā.
  • Košļājamo gumiju ieteicams izmantot pārlidojumos ar lidmašīnu, lai pasargātu ausis no aizkrišanas.
  • Dāņi sākuši ražot ārstnieciskas košļājamās gumijas — ja saslimst ar angīnu, tad košļā gumiju ar antiseptiķiem.
  • Vācu zinātniekiem izdevies rast risinājumu zobu slimību ārstēšanai. Viņi izstrādājuši košļājamo gumiju ar probiotiķiem. Tie ir dzīvi mikroorganismi, kas, nonākot kuņģa un zarnu traktā pietiekamā daudzumā, pozitīvi ietekmē cilvēka veselību. Tie cīnās ar streptokokiem un kariesa ierosinātājiem.

Lasi vēl