Komentāri
Uzmanies, izvēloties un lietojot elektroierīces – gaismas lampiņu virtenes un svētku rotājumus
FOTO: Flickr

Ziemas tumšajā laikā tuvojoties svētkiem, kad pastiprināti tiek izmantotas elektroierīces apgaismei un dekorācijām, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina pievērst īpašu uzmanību elektrodrošībai dzīvesvietās. Īpaši rūpīgi aicinām izvēlēties un izmantot gaismas lampiņu virtenes un svētku dekorus, veikt piesardzības un drošības pasākumus, īpaši, ja blakus ir bērni.

Daļa no svētku rotājumiem – eglīšu gaismas lampiņu virtenes un svētku dekori ir klasificējamas kā elektriskās ierīces, kur īpaši būtiska ir to atbilstoša izmantošana un ražotāja sniegto instrukciju ievērošana – kopšana, uzstādīšana, lietošana.

Decembrī ziņots, ka pārraujot eglīšu lampiņu virteni, 1,4 gadus veca meitenīte guvusi elektrotraumu. Ja bērns vai pieaugušais pieskāries bojātam vadam, kontaktligzdai vai ierīcei un it kā tikai atrāvis roku, arī tad viņš ir guvis elektrotraumu. Elektrotraumas sekas ir sirds ritma traucējumi vai pat sirds apstāšanās. Pēc elektrotraumas sirdsdarbības ritma traucējumi var parādīties novēloti – pēc divām līdz sešām stundām.

Elektriskās strāvas ietekmē organisma audos var rasties apdegumi. Lai gan elektriskās strāvas radītie apdegumi izskatās mazi, tie ir ļoti dziļi. Turklāt strāva ķermeni skar ne tikai saskares punktā, bet visā tās ceļā cauri ķermenim. Ja šajā ceļā ir svarīgi orgāni, elektrotrauma var nopietni apdraudēt dzīvību.

Lai pasargātu sevi un bērnus no elektrotraumu gūšanas riskiem, aicinām ņemt vērā šādus ieteikumus:

  • Izvēloties elektroierīci, iepazīties ar informāciju par preci – pārliecinies, ka tā marķēta ar CE zīmi, tai ir pievienota lietošanas instrukcija valsts valodā; brīdinājumi. Piemēram, gaismiņu virtenēm, būtiski pievērst uzmanību vai tās paredzētas lietošanai iekštelpās vai ārtelpās.
  • Novērtē preci vizuāli – Vai prece nav bojāta vai bojāts tās strāvas padeves vads? Vai ierīces savienojumu vietās ar vadu nav asas šķautnes, kas lietošanas laikā varētu sabojāt vada izolāciju? Vai nav spraugas, kur varētu būt pieejamas zem strāvas esošas strāvu vadošas detaļas? Ja iegādājamies gaismas lampiņu virteni – virtenes vadam jābūt vismaz sērkociņa biezumā; no kontaktdakšas līdz pirmajai lampiņai jābūt vismaz 1 metra atstatumam.
  • Lietojot preci, ievēro ražotāja sniegtos norādījumus un lietošanas instrukcijas – prasības uzstādīšanai, kopšanai un atbilstošai lietošanai.
  • Uzturi kārtībā elektroierīču vadus un kontaktdakšas: elektrības vadam un kontaktligzdai jābūt pārklātai ar elektrību nevadošo materiālu. Bojātos vadus nevajadzētu notīt ar izolācijas lenti, bet gan nomainīt visu vadu. Ja vien iespējams, elektroierīču vadus jācenšas savākt un noslēpt bērnam nepieejamā vietā, lai vadu murskuļi nemētājas ik uz soļa un nav brīvi pieejami bērnam rāpot vai staigāt. Bērni mēdz košļāt vadus un bāzt mutē kontaktdakšas, jo īpaši uzmanību piesaista košās izolācijas lentes, ar ko pieaugušais mēģinājis labot bojāto vadu.
  • Droša kontaktligzda: ir tāda, kas stingri piestiprināta sienai un nekarājas. Rozetes nereti tiek ierīkoties tuvu grīdai, diemžēl tas ir ideāli pieejams augstums pat rāpojošam mazulim, tāpēc rozetes jāaprīko ar speciālu aizsargmehānismu. Jāuzmanās arī ar kontaktligzdas noslogošanu: ja vienai kontaktligzdai pieslēgts pārāk daudz elektroierīču, var sākt degt izolācija un izcelties ugunsgrēks.
  • Vadu tuvumā nededzini atklātu liesmu, jo tā var sakausēt izolāciju.
  • Neatstāj elektroierīces – gaismas virtenes, dekorācijas un citas iekārtas – pieslēgtas strāvai ilgstoši bez uzraudzības. Piemēram, pieslēgtas strāvai prombūtnes laikā.
Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl