Tu baudi mūziku, bet ko par to domā Tavs suns?

3 komentāri

Mūzika sunim ir fons, viņš neieciklējas uz to, tomēr ir novērota mīluļu mīlestība uz klasisko mūziku, kamēr īpašu nepatīkami suņu austiņās izklausās tehniski trokšņi, tostarp remonts kaimiņa dzīvoklī.

Suņu dzirdes īpatnības

Suņa dzirde ir vismaz divas reizes jūtīgāka nekā cilvēkam, līdz ar to mūsu mazie draugi skaņas uztver daudz saasinātāk. Sunim visnepatīkamākās ir tehniskās skaņas. Ja viņš, būdams kucēna vecumā, nav pieradis pie skaļākiem trokšņiem, tad pieaugušā vecumā nepazīstamas skaņas viņam radīs nepatīkamu sajūtu. Tas nozīmē, ka sunīti iespējams pie trokšņiem pieradināt. ”Ļoti bieži mājās saimnieks ieslēdz radio vai televizoru. Tas gan nenozīmē, ka kucēnam jādzīvo troksnī,” norāda Mājdzīvnieku palīdzības fonda Save Our Life kinoloģe Jūlija Bogomolova. Kucēna saimniekam ieteicams mīluli pie trokšņiem pieradināt pakāpeniski. ”Ja kucēns aug klusumā, pieaugot viņš skaņas uztvers daudz jūtīgāk,” akcentē kinoloģe.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Foto: snuzzy, Flickr.com

Foto: snuzzy, Flickr.com

”Es nevaru runāt par to, kas suņiem patīk, jo viņi to mums nevar pastāstīt. Nevarētu teikt, ka suns sēž un izbauda skaņu,” smej kinoloģe, ”bet par skaņām viņi noteikti interesējas. Viņus interesē citu suņu rējieni, kas nāk no ieslēgta televizora, kas tāds, kas raisa pozitīvas asociācijas. Protams, kādreiz cita suņa rējiens var arī nepatikt, tāpat kā visas asās un skaļās skaņas”. Jāatceras, ka ne vienmēr cita suņa rejas viņā raisa pozitīvas asociācijas, biežāk tas ir signāls Esi uzmanīgs!. Izņēmums ir gadījums, kad sarejas suņi, kuri jau nodibinājuši abpusēju draudzību.

Dažkārt trokšņi var būt par cēloni suņa uzvedības problēmām. ”Pēkšņi suns piečurā gultu, sāk kaut ko grauzt vai īsteno citas destruktīvas rīcības, rodas jautājums – kāpēc?. Starp cēloņiem var izradīties, ka kaimiņa dzīvoklī tiek veikts remonts un suns izjūt pārlieku stresu, dzirdot, ka aiz sienas kāds dauzās. Viņš neredz, nejūt, bet tikai dzird, un tas viņu ļoti satrauc,” profesionālajā pieredzē dalās J. Bogomolova.

Suns un mūzika

Zinātnieki un kinologi ir novērojuši, ka suņus nomierina klasiskā mūzika, tādēļ tā bieži vien tiek atskaņota suņu audzētavās vai patversmēs. Arī mājas sunīši, visdrīzāk, neiebildīs pret Mocarta vai Haidna daiļradi. Briti ir gājuši vēl tālāk un ieviesuši suņiem veltītu TV kanālu.

Taču tēmai suns un mūzika ir arī otra puse. Izdzirdot kāda instrumenta skaņas, īpaši vijoles, čella, akordeona, mutes ermoņiku, daži dzīvnieki tās pavada ar kaukšanu jeb ”dziedāšanu”.

”Varbūt viņi to dara, jo redz, ka saimniekam tas patīk, un arī iemācās šo uzvedību, bet suņa gaudošana liecina par skumjām. Kad suns paliek viens, ar gaudošanu viņš piesauc savus biedrus, savu baru un ģimeni,” skaidro J. Bogomolova.

Somu zoologs – zinātnieks E. Bergmans grāmatā Suņu uzvedība raksta: ”…viens no maniem suņiem redzami gūst baudu no kaukšanas vai arī no kairinātājiem, kas rada vēlmi kaukt. Atliek vien ieslēgt atskaņotāju, taksis tūlīt ir klāt un izrāda pozitīvas emocijas”. Savukārt amerikāņu dzīvnieku psihologs Leons F. Vitnijs novērojis paziņu vācu aitu šķirnes suni, kurš ”sēdējis un sācis kaukt, skanot vienai noteiktai notij, bet, skanot pārējām, klusējis”.

Šādu suņu uzvedību J. Bogomolova komentē kā iespējamu: ”Katrs suns ir individuāls, bet vairumam suņu gaudošana līdzi mūzikas instrumentam drīzāk ir instinktīva. Mans pirmais suns gaudoja, izdzirdot modinātājpulksteņa skaņu. Šaubos, ka viņam šī skaņa patika. Mēs smējāmies, tādēļ viņš nodomāja, ka šādi reaģēt uz signālu ir forši.”

Saimnieka labas uzvedības likumi

Suns, protams, nesaprot garus teikumus, tomēr ļoti labi atšķir daudzus vārdus, ko iegaumējis asociācijās ar priekšmetiem vai norisēm, tomēr galveno izpratni viņš gūst no cilvēka balss intonācijas. ”Ļoti svarīgi, kā saimnieks strādā ar balsi. Mainot intonāciju, uz frāzi Labs suns viņš reaģēs citādāk. Uz asām skaņām ir viena reakcija, uz maigākām – cita, jo ar skaņu, ar balsi suns parasti izsaka emocijas, tāpat kā caur balsi viņš uztver emocijas no cita suņa un saimnieka,” akcentē kinoloģe.

Suņu uzvedības pētnieki atgādina, ka īpaši lielu stresu suns piedzīvo salūta laikā. Lielākos svētkos un Jaungada naktī saimnieks neapdomīgi izved suni paskatīties mirdzošajās debesīs, bet viņu mīluļiem tas rada milzu pārdzīvojumu, kā rezultātā suns nobīstas vai gūst dziļākas psiholoģiskas traumas. Šis ir laiks, kad mūsu četrkājainie draugi masveidā noraujas no pavadas.

TOP komentāri

 • runcis
  0 0 0

  runcis

  Mans suns kauc līdzi,kad kādu laiku ir pīkstinājis to gumijas ''ruksi'',tādu pīkstuli. Viņš pats to atnes,uzprasās,lai mēs papīkstinām un tad koncerts iet vaļā.
 • Kashins DaWeeD
  0 0 0

  Kashins DaWeeD

  Viens no maniem takšiem gaudo līdzi harmoņikām... faktiski, nu jau pat ieraugot tās, sis ir klāt un sagatavojas taisīt troksni :D

  Otrs taksis agrāk, kad jauns bija, dzīvojās pa poligoniem mācību laikos ar mums, kamēr šaudījāmies ar visu ko... un viņam, atšķirībā no otra, kas neko tādu nav piedzīvojis, nav ne mazāko iebildumu pret visādiem skaļiem trokšņiem, salūtiem vai tml, no kuriem otrs, savukārt, raustās :D
 • Dina
  0 0 0

  Dina

  tā vien šķiet, ka sunītim video nav patīkams saimnieka radītais troksnis. Es arī esmu jūtīgu dzirdi un ja kāds piemēram skaļi bļaustās transportā reizēm rodas tāds ilgstošs stress, ka gribas vienkārši sākt kliegt vēl skaļāk, lai pārmāktu to balsi - pašam bļaut ir mazliet vieglāk kā kad otrs bļauj blakus.

  vai tam sunim nevarētu būt līdzīgi? Kā es mīlu suņus...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl