Top 9: grāmatas, kas iedvesmoja Stīvu Džobsu

0 Komentāru
Top 9: grāmatas, kas iedvesmoja Stīvu Džobsu
Stīvs Džobss. Foto: Reuters/ Scanpix

”Iemesls, kādēļ Apple spēj radīt tādus produktu kā iPad, ir tas, ka mēs allaž esam centušies savienot tehnoloģijas un humanitārās zinātnes,” savulaik atklāja kompānijas Apple dibinātājs Stīvs Džobss.

Grāmatu lasīšanu viņš uzskatīja par pieredzi paplašinošu notikumu.

Ieskatīsimies grāmatu sarakstā, ko par vērtīgām atzina Džobss! Grāmatu apkopojumu veidojis rakstnieks un Džobsa biogrāfs Valters Īzaksons (Walter Isaacson).

Viljams Šekspīrs – Karalis Līrs (William Shakespeare – King Lear)

Džobss pastiprināti literatūrai pievērsās augstskolas pēdējos divos gados. Pievēršanās literatūrai ārpus zinātnes un tehnoloģiju jomas sakritusi ar mūzikas mīlestību. Tolaik Džobss literatūrā atklājis gan Šekspīru, gan Platonu. Karalis Līrs piedāvā spilgtu tēlojumu tam, kas var noiet greizi, kad zaudējam saikni ar savu valsti.

Hermanis Melvils – Mobijs Diks (Herman Melville – Moby Dick)

Stāsts ir par klīstošo jūrnieku Ishmaelu un viņa ceļojumu uz kuģa Pequod, kuru vada kapteinis Ahābs. Ishmaels drīz uzzina, ka Ahābam ir viens mērķis ceļojumā: sameklēt Mobiju Diku, mežonīgo, noslēpumaino kašalotu, kas iepriekšējā reizē iznīcināja Ahāba laivu.

Izaksons noveles varoni Kapteini Ahabi salīdzina ar Džobsu, jo abi par sevi radījuši ietiepīga cilvēka iespaidu.

Dilana Tomasa dzejoļu izlase (The Collected Poems of Dylan Thomas)

Dilanu Marlē Tomasu daļa literatūras kritiķu uzskata par oriģinālāko un spilgtāko velsiešu izcelsmes pagājušā gadsimta pirmās puses angļvalodīgo dzejnieku, citi pārmet viņam izdabāšanu angļu lasītāju stereotipiskajiem priekšstatiem par Velsu un velsiešiem. Jauna ceļa gājējs un robežu pārkāpējs bija arī Džobss, norāda Īzaksons.

Ram Dass – Esi šeit un tagad (Ram Dass – Be Here Now)

1972. gadā Džobss sāka mācīties Rīdas koledžā – liberālā mākslas skolā Portlendā, Oregonā. Te viņš sāka aizrauties ar LSD un nodevās grāmatām par garīgumu. “Esi šeit un tagad” ir ceļvedis meditācijā, vēlāk atzinās Džobss.

Frensisa Mūre Lape – Diēta mazajai planētai (Frances Moore Lappe –

Diet for a Small Planet)

Studējot Rīdā, Džobs aizrāvās arī 3 milj. kopijās izpārdoto grāmatu par proteīniem bagātu diētu. Grāmatas lasīšana uz Džobsu atstāja lielu iespaidu – turpmāk viņš nereti pakļāvās ekstremālām diētām, tostarp vispārējā ķermeņa attīrīšanai.

Arnolds Erets (Arnold Ehret) – Mucusless Diet Healing System

Īpaša tieksme uz diētām Džobsā nostiprinājās pēc Arnolda Ereta diētu padomgrāmatas izlasīšanas, kad Džobss kļuva par uztura ekstrēmistu, veselu nedēļu pārtiekot vien no burkāniem, līdz āda sākusi krāsoties viegli oranža.

Paramhansa Jogananda – Joga autobiogrāfija (Paramahansa Yogananda – Autobiography of a Yogi)

Augstskolas gados Džobss izlasīja indiešu jogas guru Paramhansa Jogananda sarakstīto ”Joga autobiogrāfiju”, ko uzgāja ceļojuma laikā pa Himalaju kalniem Indijā. Iepriekšējā ceļinieka atstāto grāmatu Džobss pārlasījis vairākkārt, jo ”nav bijis daudz ko darīt”. Arī turpmāk viņš grāmatai pievērsās reizi gadā.

Šunrui Suzuki (Shunryu Suzuki) – Zen Mind, Beginner’s Mind

Pēc atgriešanās no Indijas Džobsā uzplauka interese par meditāciju, tādēļ tikai likumsakarīga bija japāņu mūka Šunrui Suzuki grāmata.

Kleitons M. Kristensens – Novatora dilemma (Clayton M. Christensen – The Innovator’s Dilemma)

Kleitona Kristensena grāmatas, kas plaši pasaulē tika atzīta par gada labāko biznesa grāmatu, galvenā tēma ir revolucionāru inovāciju radīšana un ieviešana darbā.

0 Komentāru