Svētku brīvdienas īsti latviskā garā ar pašu radītu izklaidi

Svētku brīvdienas īsti latviskā garā ar pašu radītu izklaidi
VLADISLVS PROŠKINS, F64

Maijam strauji tuvojoties, klāt ir arī Latvijai nozīmīgi svētki – 30. gadadiena, kopš tika atjaunota mūsu valsts neatkarība, un tāpēc šī diena noteikti ir pelnījusi īpašu uzmanību. Tā kā šogad mēs nevaram sanākt kopā ierasti kuplākā skaitā – ar radiem un kaimiņiem pie viena liela, balti klāta galda -, svinēsim tos tikai ar pašiem tuvākajiem, baudot kopā būšanas prieku. Un, iespējams, šis ir īstais brīdis, lai savā dzīvē ieviestu ko pavisam jaunu un atmiņā paliekošu, kas varētu pārvērsties arī par skaistu ģimenes tradīciju. Pavadīsim šos svētkus mājīgās sarunās un Latvijas svētkiem veltītās aktivitātēs kopā ar saviem mīļajiem!

Pavaicājiet paši sev un bērniem – cik daudz jūs zināt par latviešu tradīcijām un mūsu valsts bagātīgo vēsturi? Cik bieži sadziedamies svētkos vai pie eglītes izvēlamies skaitīt tieši latviešu tautasdziesmas? Ir ģimenes, kurās tas notiek bieži, tādēļ šajos svētkos to atliek aizvien turpināt, stiprinot latvisko dzīvesziņu, bet, ja līdz šim tā bijusi mazāk ierasta lieta, varbūt vērts pamēģināt? Tāpēc šeit būs daži noderīgi ieteikumi, kā padarīt šos svētkus īsteni latviskus un aizraujošus, liekot lietā mūsu pašu tautas mantojumu un tradīcijas.

Sagatavojieties 4. maija svētku dienai jau iepriekš! Kāds no ģimenes locekļiem var uzņemties un izveidot izsmeļošu stāstījumu par spilgtākajiem un svarīgākajiem notikumiem Latvijas vēsturē, papildinot to ar fotogrāfijām, kas mūsdienās plaši pieejamas interneta dzīlēs. Sevišķi interesanti tas varētu šķist jaunākajai paaudzei, kurai, iespējams, šī informācija būs jaunums, bet, ja ne – tēta vai mammas izpildījumā šie fakti noteikti šķitīs vēl spilgtāki un saistošāki un atmiņā paliks labāk, nekā tas, kas dzirdēts skolā vēstures stundās.

Šo sadaļu var pārvērst arī jautrā spēlē par to, kas katram latvietim jāzina par savu valsti, iesaistot tajā visu ģimeni. Katram spēlētājam jāsagatavo pieci jautājumi citiem ģimenes locekļiem par Latviju, ja vēlaties – arī ar atbilžu variantiem. Tēmu klāsts var būt visdažādākais – tas atkarīgs no ģimenes locekļu vecuma vai jau esošajām zināšanām, tāpēc šeit iespējams izpausties no visas sirds – sākot no Latvijas prezidentu skaita, lielākajām pilsētām un apvidvārdu nozīmei līdz pat Baltijas ceļa notikumiem un mūsu himnas vārdu un mūzikas autoram. Lieliskas jautājumu idejas, starp citu, iespējams pasmelties, arī spēlējot tik iecienīto galda spēli ”Latvija”. Tas, kurš būs savācis visvairāk punktu par pareizajām atbildēm, balvā saņem atsvaidzinošu saldējumu, un tā dēļ ir vērts pacensties!

Kā nākamo spēli varat izspēlēt latviešu tautas mīklu turnīru. Vai zināt, kas iet bez kājām, bet nekad neatnāk atpakaļ? Un kas bez baļķiem un dēļiem uztaisa tiltu? Ir par ko padomāt! Tāpēc sagatavojiet mīklu vācelīti visi kopā vai katrs atsevišķi, un lai sākas minēšanas svētki. Nav šaubu, ka arī šajā spēlē atklāsiet ko pavisam jaunu. Azartiskākie ģimenes locekļi mīklu minēšanu var apvienot arī ar mēmā šova elementiem, padarot šo izklaidi īpaši jautru.

Turpretī svētku dienas otrajai daļai lieliski piestāvēs kāda jauna vai tieši otrādi – sen neredzēta, bet visu iemīļota latviešu filmu, kas patiks gan lieliem, gan maziem. Vērts izpētīt televīzijas kanālu īpašo svētku piedāvājumu, lai izvēlētos savas ģimenes iecienītāko filmu. Tā piemēram, TV3 4. maijā, piedāvā 2012. gada izcilo filmu ”Sapņu komanda” par leģendāriem notikumiem Latvijas sporta vēsturē. Šajā laikā galdā lieciet arī uzvarētāju iegūto kārumu – gardu, atvēsinošu saldējumu, kas, iepriecinās ne tikai uzvarētāju, bet arī visu ģimeni.

Tieši šai dienai īpaši piemērots būs saldējuma ”Mājas” šīs sezonas jaunums – sulīgo rabarberu saldējums, kas pieejams divos veidos – gan vafeļu glāzītē, gan lielajā 950 ml iepakojumā. Rabarbers jau gadu gadiem atrodams teju katra latvieša piemājas dārzā un lieliski papildina saldējuma ”Mājas” produktu klāstu ar svaigu garšu savienojumu. Un, kamēr vēl esat uz saldējuma viļņa, aizpildiet arī Saldējuma akadēmijas testu, kurā iespējams pārbaudīt savas zināšanas par saldējumu un laimēt atsvaidzinošus saldējuma krājumus.