Šonedēļ gaidāma unikāla parādība – pilnmēness un saulgrieži vienā dienā

8 komentāri
Šonedēļ gaidāma unikāla parādība – pilnmēness un saulgrieži vienā dienā
PEXELS

Jau šajās brīvdienās piedzīvosim retu dabas parādību – 22. decembra pilnmēness ir vienā dienā ar ziemas saulgriežiem. Kopš 1793. gada Ziemeļu puslodē tas noticis tikai desmit reizes.

Kā šo laiku izmantot savā labā, Skaties.lv jautāja pazīstamajai uzņēmējai, veselīga dzīvesveida speciālistei un ezoteriķei Elitai Drākei. ”Izskatās, ka viss būs labi,” tos, kuros vārds ”pilnmēness” rada vieglu satraukumu, nomierina Elita.

”Jau senlatviešiem saulgrieži bijuši svarīgi. Saulgriežu laikā izteikti mainās daba, un tie cieši saistās ar cilvēka dzīvi un rituāliem.

Agrāk saulgriežus cildināja un svinēja, bet es gribu uzsvērt, ka, saulgrieži, pirmkārt, ir svinēšana sevī. Vēlāk kristīgā pasaule Ziemassvētkus ”pievilka” klāt, turpinot šo pašu domu, ka cilvēkiem ir jāsvin dzīve caur sevi.

Saulgrieži un Ziemassvētki nav ārišķīgi, tie ir mājas un ģimenes svētki,” Skaties.lv norāda Elita Drāke.

Pilnmēness laikā Mēness ir pilnībā Saules izgaismots, un tieši tad sajūtam visspēcīgākās vibrācijas dienu ritumā. Kā norāda Drāke, Austrumu reliģijās, dažādās mācībās pilnmēnesi svin kā svētkus, un viens no rituāliem saistās ar ugunu: ”Šajā laikā mēs varam kurināt ugunskurus, krāsnis, kamīnus, dedzināt sveces.”

Sagaidot pilnmēnesi, Elita iesaka iztīrīt māju:

Elita Drāke

Elita Drāke
Veselīga dzīvesveida speciāliste un ezoteriķe

”Lai mājās ienāktu Dievs, tai ir jābūt tīrai. Ir jāizmet viss nevajadzīgais, jāatbrīvojas no vecām, novalkātās drēbēm, nevajadzīgiem papīriem un tā tālāk. Lietas ir enerģija, un arī tās mums atņem spēku, it sevišķi vecas, netīras, sabojātas, ieplīsušas.”

Šajā ziņā jārīkojas nesaudzīgi – lai pēc tam pašam ir prieks atrasties mājās un lai nekas netraucē, nekaitina vai nenospiež.

Šis laiks ir piemērots prognozēm un plānošanai. ”Dzīves plānošanai, gada plānošanai, emociju sakārtošanai. Viens veids varētu būt visu pierakstīt: uz viena papīra rakstām sapņus, vēlmes, uz otra – visu, kas mums dzīvē traucē, – nogurums, apātija, liekais svars, neapmierinātība vai cilvēki, no kuriem gribas tikt vaļā – jāuzskata viss sliktais, kas traucē kļūt laimīgam. Un mīnusu lapu pēc tam jāsadedzina,” iesaka Drāke.

Elita atgādina, ka nav jāgaida 1. janvāris, lai sevī kaut ko mainītu:

”1. janvārī nekas nenotiek – notiek tagad. Tagad ir vislabākais laiks gan cildināt, gan svinēt pilnmēnesi, gan arī ziemas saulgriežus, kas ir unikāla parādība, ka mums tā sakritis vienā diennakts laikā.”

Pilnmēness un saulgrieži saistāmi ar uguni, tādēļ ezoterikas speciāliste aicina izmantot iespēju baudīt uguns klātbūtni – pasēdēt pie kamīna vai vislabāk – pie ugunskura: ”Saulgriežos ģimenei ļoti labi pasēdēt ārā pie ugunskura – tāpat kā Jāņos. Pabūt ārā svaigā gaisā, ar zāļu tējām vai ar karstvīnu ar krustnagliņām. Tad būs vieglāki arī paši Ziemassvētki.”

Vēl šajā laikā Drāke iesaka krāsot mandalas. ”Tad mēs saprotam, kādas krāsas mēs redzam. Tas varētu būt pašiem interesanti, un nav jāiet pie psihoterapeita, jo tu pats apskaties, kas ar tevi notiek – vai tu dzīvi redzi dzeltenu, raibu, melnu vai gaišu.

Man daudzi jautā, kādas krāsas sveces izvēlēties Ziemassvētkos. Tas ir labs jautājums, uz kuru atbildēt var katrs pats. Ne visiem un ne vienmēr svecēm jābūt sarkanām, zaļām vai baltām. Tas, kādas krāsa sveces cilvēks izvēlas, noteikti kaut ko nozīmē,” teic krāsu terapijas speciāliste.

”Saulgriežos un pilnmēnesī mēs jūtamies tik labi, cik paši labi esam. Ja veļu laikā un visā šajā drūmajā un rudenīgajā ziemā ir darīti labi darbi, mēs arī jutīsimies labi. Ja esam noslinkojuši, kaut ko esam darījuši nepareizi, sirdsapziņa nav tīra vai nav veikti labi darbi, kā mēs tagad redzam, kas notiek valstī, Rīgas Domē, tas lieliski atspoguļo, kā cilvēki dzīvojuši šo gadu. Nevienam nav jābūt gaišreģim, lai to paredzētu, uz saulgriežu lūzumu viss notiek.

Bet katram jāskatās uz sevi, nevis ko dara citi. Noteikti neiesaku kādu vainot, kādam pārmest. Ja mums sarakstā ir par maz labu lietu, es esmu pilnīgi pārliecināta, ka mēs paši esam pie tā vainīgi.

Man dzīve ir pierādījusi – tas, kas man nepatīk, ir manis pašas vaina. Kaut kas ir ne tā padomāts, ne tā izdarīts, varbūt izdarīts par daudz. Daba ir daudz gudrāka nekā mēs domājam,” tā Drāke.

Portāla Skaties.lv lasītājiem saulgriežos un turpmāk Elita novēl piedzīvot pārmaiņas: ”Negaidiet no citiem! Cilvēki nemainīsies, politiķi nemainīsies, pasaule nemainīsies. Viss mainīsies, kad mēs paši mainīsimies. Tad būs gan lielāks prieks, gan saule sāks spīdēt – arī sirdī.”