Staro Rīga šogad piedāvās īpaši krāšņu programmu

Komentāri

Piektdien sāksies gaismas festivāls Staro Rīga 2014, kas Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā piedāvās apjomīgus starptautisko mākslinieku objektus un oriģinālus Latvijas gaismas mākslinieku veidotus gaismas mākslas darbus. Gaismas festivāls norisināsies piecu vakaru garumā, no 14. līdz 18. novembrim – ik vakaru no plkst. 18.00 līdz 23.00.

”Festivāls kļuvis par lielāko gaismas festivālu ne tikai Baltijā, bet arī Skandināvijā, un gadā, kad Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, pasākums ieguvis īpaši plašu starptautisko skanējumu,” raksturo Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, aicinot ņemt palīgā festivāla karti un apmeklēt visus festivāla objektus.

”Šogad festivāls savā attīstībā ir nevis spēris soli uz priekšu, bet gan veicis lielu lēcienu, kļūstot par nozīmīgu starptautisku spēlētāju starp Eiropas gaismas festivāliem – par Rīgu interesējas arī pārējie līdzīgie festivāli, un mums ir izdevies uz Latviju atvest lielu daļu no šobrīd pasaulē atzītākajiem māksliniekiem, kas strādā ar gaismas objektiem,” akcentē festivāla izpildproducents Mārcis Gulbis. Festivāla pamatprogrammā iekļauti Latvijas, Lietuvas, Anglijas, Francijas, Kanādas, Portugāles un citu valstu mākslinieku darbi. Tie būs starptautiski atzītu gaismas mākslinieku objekti no lielākajiem pasaules gaismas festivāliem, gan arī vairāki īpaši Rīgai veidoti starptautisko mākslinieku jaundarbi.

Festivāla pamatprogrammā iekļauti 22 objekti, un festivāla maršruts vedīs caur Vecrīgu un pilsētas centru. Festivāla karte, kas tapusi sadarbībā ar Uzziņu dienestu 1188 un objektu apraksti pieejami festivāla mājaslapā staroriga.lv. Festivāla karte būs pieejama Staro Rīga 2014 informācijas centros brīvdabas atpūtas parkā Egle (Kaļķu ielā 1), Stacijas laukumā, laukumā pie Laimas pulksteņa, kā arī pie Pulvertorņa (Smilšu iela 20). Informācijas centri darbosies festivāla dienās no plkst. 12.00 līdz 23.00. Informatīvie materiāli būs pieejami arī Narvesen tirdzniecības vietās visā Rīgā.

Foto: LETA

Foto: LETA

Papildus festivāla pamatprogrammai šogad ikviens aicināts iesaistīties vērienīgā līdzdalības akcijā Rīgas karnevāls, padarot krāšņāku namu vai iestāžu fasādes un savus logus. Savu objektu, sākot ar pirmdienu, 10. novembri, var ikviens reģistrēt gaismas festivāla mājaslapā. ”Līdzdalības akcija ir domāta visiem rīdziniekiem, bez jebkādiem ierobežojumiem. Bieži vien nemaz nevajag daudz – mazliet izdomas un radošas pieejas, lai ar vienkāršām metodēm mēs kopīgi varam panākt, ka visa Rīga piedalās svētku karnevālā,” mudina nodibinājuma Rīga 2014 vadītāja un gaismas festivāla Staro Rīga 2014 kuratore Diāna Čivle.

Šogad pirmo reizi festivālā būs kustīga gaismas objektu parāde – multimediāls gaismas uzvedums Gaismas slepenā dzīve, kas būs skatāms katru festivāla dienu no 14. līdz 17. novembrim plkst. 19.00, 20.00 un 21.00 īpašā maršrutā pa Vecrīgu un 18. novembrī plkst. 21.15 pēc svētku uguņošanas Krastmalā. Šis latviešu mākslinieku radītais vērienīgais gaismas uzvedums ir tāds, ko droši varēs rādīt arī citur pasaulē.

Viens no starptautisko mākslinieku īpaši Latvijai radītajiem darbiem būs skatāms uz Rīgas Kongresu nama fasādes – kanādiešu mākslinieku grupas Lucion veidotais objekts Saliedētās zivis, kas radies, iedvesmojoties no Latvijas dziesmotās revolūcijas. Savukārt lietuviešu grupa Gluk Media Doma laukumā veido ceļojumu pa Imanta Ziedoņa Krāsainajām pasakām – tas būs pilnīgi jauns stāstījums par šo literāro darbu. Pirmo reizi Doma laukumā būs skatāms tik vērienīgs objekts, vienlaikus uz trīs ēku fasādēm.

Tāpat festivāla programmā iekļauti darbi, kas līdz šim izrādīti pasaules lielākajos gaismas festivālos un tagad speciāli adaptēti Rīgai. Viens no tādiem būs portugāļu grupas Ocubo objekts Gaismas cirks – iespaidīga videoprojekcija, kas pabijusi gan Jeruzalemē, gan Nīderlandē un Francijā, bet tagad viesojas Latvijā. Gaismas cirks ir papildināts ar tādiem Rīgai raksturīgiem tēliem kā Melnais kaķis, Sv.Pēterbaznīcas gailis un Rīgas bebrs. Aizraujošie cirka priekšnesumi būs skatāmi uz viesnīcas Astor Riga Hotel&Conferecne fasādes Z.Meierovica bulvārī 10.

Skatītājus vienmēr īpaši saista interaktīvie projekti, kuros iespējams piedalīties arī pašiem. Tādi šogad būs mākslinieku I DID IT Jāņa sētā veidotais objekts Mi-mi, kur ikvienu mēģinās izjokot mīms. Interaktīvs objekts būs arī franču mākslinieku veidotais objekts Pakmanizē mani Smilšu ielā 3, kuras pamatā ir leģendārā datorspēle Pacman.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl