Šodien – Vispasaules skūpstu diena

Komentāri
Šodien – Vispasaules skūpstu diena
Foto: MFer Photography, Flickr

Ik gadu 6. jūlijā ar ANO atbalstu daudzās pasaules valstīs svin Pasaules skūpstu dienu, kad notiek virkne izdomas pilnu pasākumu, piemēram, konkursi par visneparastāko, visskaistāko un visilgāko skūpstu.

Civilizētajā pasaulē pēdējos gadsimtos kā atsevišķus skūpsta veidus izdala šādus: kāju skūpstīšanu piekopj pāvests Klusajā nedēļā, ar to simboliski izrādot savu pazemību un cieņu; roku skūpstīšana — cieņas un pielūgsmes žests pret savu Garīgo tēvu. Agrāk to bija pieņemts lietot, arī vīriešiem sasveicinoties ar sievietēm; gaisa skūpstu kā mīlestības simbolu sūta kādam, kurš ir pārāk tālu, lai to apkamptu. To sūta arī māte bērnam un otrādi; erotisks mīlētāju skūpsts (indiešu traktātā Kamasutra aprakstīti 10 šī skūpsta veidi); sasveicināšanās vai atvadu skūpsts — draudzīgs žests, īpaši Rietumos, kurā viens otru noskūpsta uz viena vai abiem vaigiem.

Birmiešu valodā skūpsta nosaukums ir “nomtsči”: nom — smarža un tsči — ieelpošana. Dzīvnieku pasaulē “apostīšanās tradīcija” savu aktualitāti nav zaudējusi, jo vienreiz tā kārtīgi iepazinušies, vēlāk jau pa lielu gabalu tie prot atšķirt — tuvojas draugs vai ienaidnieks. Diemžēl cilvēki šo smalko uztveri ir zaudējuši…

Pasaulē skūpstās atšķirīgi

Ar deguniem “skūpstās” eskimosi, kuriem šī saskarsme liekas daudz erotiskāka par saskarsmi ar lūpām. Arī ķīnieši un japāņi draudzīga skūpsta ietvaros pārvelk ar degunu viens otra vaigam. Jaunzēlandes maori satiekoties apsedz viens otru ar apmetni, trinas ar deguniem, skaļi ievelk gaisu un labsajūtā izdveš rukšķinošas skaņas. Portugāles salas Santa Marija iedzīvotāji joprojām satiekoties aposta viens otru, bet Tangas Karalistes salu iedzimtie, sekojot tradīcijai, sasveicinoties ar draugu, ņem tā roku, ar to stingri noberzējot savu degunu un muti. Atšķirīgi rīkojas Filipīnu Fugas salas aborigēni un dažviet Austrālijā — lai uzsvērtu savu labvēlību, sasveicinoties tie sev virs galvas vai pie deguna tur smaržīgu augli vai kaut ko, kas izplata jauku aromātu. Atšķirībā no eiropiešiem, Jemenas salas Sokotra iedzīvotāji turpina sasveicināšanās tradīciju, noskūpstot viens otru uz pleca.

Skūpstīšanās aizkavē sejas ādas novecošanos

Domājot par skūpsta izcelsmi, Čārlzs Darvins bija pārliecināts, ka tas ir tiešs turpinājums mazuļa mātes krūts zīšanas instinktam, kas ne vien apmierina viņa fizioloģiskās vajadzības, bet rada arī drošības un laimes sajūtu. Labi paēdis cilvēkbērns, nejauši pamodināts, neraudās un mierīgi gulēs tālāk, ja viņam būs iespēja ar lūpām sajust mātes krūti vai pašmakstināt knupīti.

Mēle un lūpas pieder īpaši jutīgai zonai, kura ar saviem receptoriem nosūta signālus smadzenēm un veido tur attiecīgās emocijas, savā jutīgumā tā pirkstu galus pārspēj vairāk nekā 200 reižu.

Zinātnieki aicina vecākus biežāk skūpstīt bērnus, jo viņiem tas ir ļoti svarīgi! Skūpsts apliecina emocionālu tuvību, noņem stresu un uzlabo omu. Vīri, kuri pirms iešanas uz darbu skūpsta sievas, dzīvojot 5 gadus ilgāk. Kaislīga skūpsta laikā, kurš ildzis 90 sekundes, pulsa darbība paātrinās līdz 109 sitieniem minūtē.

Tonizējas asinsvadi, paaugstinās asinsspiediens. Skūpsta laikā notiek pāri par 270 baktēriju kultūru migrācija, un 90% no tām stimulē imunitāti. 80% cilvēka mutes baktēriju esot identiskas un tikai 20% individuālas — ilgā laulībā dzīvojošajiem šī starpība samazinās. Siekalu sastāvā atrodas lizozīms, kurš ne vien aizkavē kaitīgu baktēriju augšanu, bet tās izšķīdina (atcerieties, kā dzīvnieki laizot ārstē brūces).

Skūpstīšanās samazinot paradontozi un kariesu, tā stimulē siekalu izdalīšanos, kuras neitralizē skābes nosēdumus uz zobiem. Skūpsts noslogo 38 sejas muskuļus, kas aizkavē sejas ādas novecošanos. Iekšējās sekrēcijas dziedzeri izstrādā “laimes hormonus”, kuri labvēlīgi ietekmē organisma funkcijas un pat noņem sāpes. Ātrāk atveseļojas tie slimnieki, kurus tuvinieki biežāk apmīļo, glāsta un skūpsta. Varbūt tāpēc tik daudzu tautu folklorā sastopamas pasakas, kurās ar skūpsta burvīgo spēku varonis atmodina nāves miegā iemidzināto vai arī noņem lāstu — par dzīvnieku pārvērstajam atdodot tā cilvēcisko izskatu.

Nav zināms, kura valsts tieši to izvirzīja, bet jautājums par to, ka skūpsta atveseļojošā iedarbība un labvēlīgā ietekme uz psihi līdz šim nav pietiekami novērtēta, ANO dienaskārtībā parādījās 1981. gadā. Labvēlīgi par Vispasaules skūpstu dienas atzīmēšanu nobalsoja vairāk nekā 150 Pasaules valstu pārstāvji.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl