1 komentārs
Šodien jāģērbjas pilnīgi jaunās drēbēs. Lielās dienas rituāli
Foto: Pixabay

Saskaņā ar tautas tradīcijām Lielā diena ir klāt tad, kad pirmo reizi gadā diena ir kļuvusi garāka par nakti. Turklāt pavasara atnākšanas svētkus var svinēt trīs dienas.

Šogad astronomiskais pavasaris iestāsies 20. martā, un saskaņā ar tautas tradīcijām šo notikumu var svinēt pat trīs dienas. Lielā diena, Lieldiena, Lieldienas – tie visi ir apzīmējumi, kas dainās lietoti pavasara saulgriežu svētku apzīmēšanai.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lielajā dienā, tāpat kā citos saulgriežos, mūsu senčus pavadīja virkne rituālu. Viens no izplatītākajiem ir mutes mazgāšana saullēkta laikā uz rītiem tekošā avotā vai strautā. Tas ir maģisks šķīstīšanās rituāls, kas, kā uzskatīja senie latvieši, veicina možumu un gaišu prātu, skaistumu un veselību.

Kāda Lielās dienas tradīcija saistās ar ģērbšanos. Ja Ziemassvētkos visām drēbēm, kas mugurā, jābūt tīrām, tad pavasara saulgriežos jāapģērbjas pilnīgi jaunās drānās.

Sens ticējums vēsta: kurš agri ceļas, uzkāpj kalnā vai kokā un redz, kā saulīte šūpojas, tas visu gadu būs bagāts. Auglību un pārticību visam gadam var iegūt arī šūpojoties.

Ar rituālām darbībām auglību un pārticību piesauca ne vien ļaudīm, bet pavasara saulgriežos jau laikus mēģināja nodrošināt auglību un veicināt svētību arī zemei.

Tāpat šajā dienā neiztika bez vienam otra nopēršanas ar pūpoliem. Perot teica: “Slimību ārā, veselību iekšā!”

Tāpat pūpolus, plaucētu bērzu vai lazdu zarus izmantoja mājas rotāšanai.

Bet, lai griesti būtu tīri visu gadu, tie bija jānoslauka, vēl pirms saule nav uzlēkusi.

Viens no Lielās dienas svarīgākajiem rituāliem ir olu, kas simbolizē sauli un dzīvību, krāsošana un ēšana.

Lielās dienas vērienīgākās svinības šodien notiks Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

Foto: Lielās dienas svinības Rīgā iepriekšējs gados

TOP komentāri

  • Ilzīte
    0 0 0

    Ilzīte

    Jau likās, ka pavasaris nekad nepienāks. Bet te nu viņš ir! :)

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl