Šī sezona Latvijas Nacionālajā operā un baletā būs jauniestudējumiem bagāta

0 Komentāru
Šī sezona Latvijas Nacionālajā operā un baletā būs jauniestudējumiem bagāta
LETA

Latvijas Nacionālā opera un balets 2016./2017. gada sezonā veidos sešus jauniestudējumus. Sezonas pirmā jauniestudējuma – Fausts – pirmizrāde notiks 30.septembrī.

Šī sezona Latvijas Nacionālajai operai un baletam solās būt jauniestudējumiem bagāta – tiks veidoti seši jauniestudējumi – Šarla Guno opera Fausts, balets Pērs Gints ar Edvarda Grīga mūziku, Pētera Čaikovska opera Jevgeņijs Oņegins, Žorža Bizē opera Karmena, balets Pie zilās Donavas ar Johana Štrausa mūziku, kā arī Riharda Vāgnera opera Tanheizers.

Pirmā jauniestudējuma pirmizrāde jau 30.septembrī

Sezonas pirmajam jauniestudējumam – Šarla Guno operai Fausts – pirmizrāde notiks 30. septembrī. Režisors Aiks Karapetjans jauniestudējumu veidojis vēlīnās gotikas estētikā, izmantojot arī vācu ekspresionisma stila mēmā kino paņēmienus. Taču tas nenozīmē, ka uzvedums būs bezcerīgi nopietns, piebilst režisors.

Lomās redzēsim Sonoru Vaici vai Margaritu Vilsoni (Margarēta), Valentīnu Ditjuku vai Raimondu Bramani (Fausts), Andreasu Baueru vai Krišjāni Norveli (Mefistofelis), Valdi Jansonu vai Jāni Apeini (Valentīns) u.c.

Uz baleta skatuves – Pērs Gints un Solveiga

28. oktobrī pirmā šīs sezonas pirmizrāde būs Latvijas Nacionālajam baletam – ievērojamā slovēņu horeogrāfa Edvarda Kluga iestudētais balets Pērs Gints. Šajā laikmetīgajā baletā Klugs apvienojis pašironiju, absurda estētiku un sirreālismu ar Edvarda Grīga valdzinošo melodiju poētiskajiem sapņiem.

Baleta sižeta pamatā – Henrika Ibsena slavenā drāma, kas tapusi 1867. gadā: dēkainis un laimes meklētājs Pērs Gints pēc daudziem piedzīvojumiem tālās pasaules malās kā vecs vīrs atgriežas mājās, kur viņu vienmēr gaidījusi uzticīgā Solveiga. Vai mīlestība kļūs par Pēra Ginta pēdējo patvērumu?

Citi šīs sezonas jauniestudējumi

8. decembrī pirmizrādi piedzīvos Pētera Čaikovska operas Jevgeņijs Oņegins jauniestudējums, ko veido muzikālais vadītājs un diriģents Ainārs Rubiķis.

2. martā pirmizrāde Žorža Bizē operas Karmena jauniestudējumam, ko veido radošā komanda no Francijas. Režisore Marija-Eva Sinjerola par savu debiju uz LNO skatuves skaidro: “Nolēmām Karmenas stāstu atainot priekšpilsētā, lielpilsētas nomalē: bērni, kas spēlējās pagalmos un provocē policiju, narkotiku tirgoņu savstarpējās izrēķināšanās, ielu mākslinieki un dejotāji, kas tiecas izpaust sevi… Maza un varmācīga pasaule, kuru raksturo cilvēcisko attiecību neticamā nežēlība un kvēlas alkas pēc brīvības.”

12. aprīlī Latvijas Nacionālais balets aicina uz sezonas otro jauniestudējumu – Pie zilās Donavas. Valšu karaļa Johana Štrausa brīnišķīgā mūzika iedvesmojusi romantisku baletu par izvēli starp mīlestību un skatuvi, sapņiem un realitāti. Pirmo reizi Rīgā šis balets tika uzvests 1957. gadā; sešdesmit gadu laikā tas vairākkārt atjaunots un kļuvis par daļu no Latvijas baleta zelta fonda.

Sezonas pēdējā pirmizrāde – Riharda Vāgnera opera Tanheizers – notiks 23. maijā. Režisors Vilpu Kiljunens par ieceri saka: “Galvenais jautājums manā iestudējumā: kā iespējams mīlēt un iemīlēties tādā kulturālā kontekstā, kas varmācīgi nošķir sievietes būtību un lomu starp svēto un netikli?”

Sezonu noslēgs Rīgas Operas festivāls Viva Romantica

Jau divdesmito reizi Latvijas Nacionālās operas un baleta sezonas izskaņā notiks Rīgas Operas festivāls, kas risināsies no 8. līdz 18. jūnijam. 2017. gada festivāls Viva Romantica  būs veltīts romantiskajai operai, un tajā tiks izrādīti visi sezonas jauniestudējumi. Festivāls un sezona izskanēs ar grandiozu Galā koncertu. Festivālā kā allaž skatītājus priecēs izcilas Latvijas un pasaules zvaigznes.

0 Komentāru