Rundāles pilī svinēs Dārza svētku desmitgadi

2 komentāri
Rundāles pilī svinēs Dārza svētku desmitgadi
Publicitātes foto

Pašā vasaras karstumā un skaistākajā rožu ziedēšanas laikā – 2. jūlijā – Rundāles pilī notiks desmitie Dārza svētki, informē Rundāles pils muzejā. Katru gadu tie aktualizē kādu Rundāles pils dārzam nozīmīgu tēmu.

Pirmajos svētkos 2007. gadā tika godināti talcinieki, izsakot pateicību visiem, kuri palīdzējuši kopt un veidot dārzu. Turpmākie Dārza svētki bija veltīti strūklakas atklāšanai, tulpēm un citām sīpolpuķēm, rozēm, kokaugu kolekcijām, dažādiem ziediem, vēsturiskajām oranžērijām, vēsturiskajiem parteriem un rožu dārza desmitgadei. Šogad jubilejas uzvedums Dārza svētku desmit mirkļi ļaus kopīgi atskatīties uz paveikto un piedzīvoto, lai labāk novērtētu šķietami nemanāmo ikdienas darbu, kas vajadzīgs dārza pastāvēšanai un attīstībai.

Šogad Dārza svētkos uzmanības centrā būs Zaļā teātra atklāšana pēc rekonstrukcijas, kuras laikā veikta amfiteātra atbalsta sienas pārbūve, atjaunota skatuves nogāze, uzcelti un nokrāsoti divi paviljoni, ieklāts paklājzāliens. ”Ir paveikts viss nepieciešamais, lai te atkal varētu notikt izrādes un koncerti. Jāatzīst, ka Rundāles pils Zaļais teātris ir viens no nedaudzajiem šāda veida vēsturiskajiem teātriem Eiropā, turklāt izceļas ar labu akustiku,” norāda Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ruta Bemberga. Svinīgo atklāšanu bagātinās uzvedums Pasaka par zilo rozi.

Foto

Dārza svētku programma:

  • 12:30 – bērnu programma kopā ar Čučumuižas rūķiem;
  • 14:00 – uzvedums Dārza svētku desmit mirkļi;
  • 16:00 – Zaļā teātra atklāšana;
  • 17:30 – grupas Autobuss debesīs koncerts – svētku noslēgums.

Visas dienas garumā:

  • iespēja iejusties rokoko laikmetā, vērojot vēsturisko rekonstrukciju Galantas izklaides dārzā 18. gadsimta gaisotnē;
  • dārza tehnikas paraugdemonstrējumi;
  • izjādes ar zirgiem un vizināšanās ponija pajūgā;
  • aktivitātes kopā ar ielu vingrotāju šova komandu Street Warriors – dažādi konkursi, iespēja apgūt vienkāršus trikus un kopā nofotografēties;
  • orientēšanās spēle Iepazīsti Rundāles pils parku, kurā veiksmi varēs izmēģināt katrs svētku apmeklētājs;
  • radošās darbnīcas un tirdziņš.

Ieejas maksa Rundāles pils Dārza svētkos – pieaugušajiem, studentiem, pensionāriem būs 4 eiro, skolēniem – 2 eiro.

Foto

Zaļo teātri amfiteātra formā ar dzīvžogu kulisēm slavenais itāļu arhitekts Frančesko Bartolomeo Rastrelli iekļāvis Rundāles pils baroka dārza plānā 1735. gadā. Atjaunošanas projektu 1977. gadā izstrādāja institūta Giproteatr arhitekti. Tas pilnībā atbilst arhitekta Rastrelli iecerei – puslokā veidota amfiteātra daļa un perspektīvā uz skatuves dziļumu pakāpeniski sašaurinātas kulises. Amfiteātra aizmuguri norobežo skābaržu dzīvžogi, skatuves slīpumā akustikas nodrošināšanai iestādītas skābaržu kulises. 1993. gadā kulisēs iestādītas egles, bet 2003. gadā izgatavoti amfiteātra pakāpieni un soli. Zaļais teātris tika atklāts 2004. gadā ar Georga Frīdriha Hendeļa operas Rinaldo izrādi, kuru finansēja Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecība. Izrādi noskatījās vairāk nekā 700 skatītāju. Turpinot Zaļā teātra izveidi, pēc Pēterhofas dārza paviljonu parauga izbūvēti īpaši paviljoni izrāžu gaismas iekārtām. No jauna izveidotas amfiteātra atbalsta sienas un skatuves priekšējā nogāze liektā formā.

Rundāles pils muzejā Dārza svētki tiek organizēti kopš 2007. gada. Tā ir iespēja satikties dažādiem profesionāļiem dārzu kopšanas jautājumos, dārzu mīļotājiem, ģimenēm ar bērniem, ārvalstu tūristiem, talciniekiem, kas palīdzējuši dārza kopšanas darbos, muzeja atbalstītājiem un regulārajiem apmeklētājiem, kā arī citiem interesentiem. Svētku koncepcija paredz apmeklētājus izglītot, piedāvājot seminārus, lekcijas un izstādes, un izklaidēt ar priekšnesumiem uz skatuves.