Piektdien notiks jau sestā TEDxRiga konference

0 Komentāru
Piektdien notiks jau sestā TEDxRiga konference
Publicitātes foto

16. jūnijā notiks prestižā TEDxRiga konference, kurā visas dienas garumā kinoteātrī Splendid Palace uzstāsies vairāk nekā 20 runātāji un mākslinieki, tostarp pētnieciskā žurnāliste Inga Spriņģe, dizainers un uzņēmējs Miķelis Baštiks, piedzīvojumu improvizators Kārlis Bardelis, veterinārārste un pētniece Ilze Matīse-VanHoutana un citi. Pasākumu iespējams vērot klātienē vai bezmaksas tiešraidē TEDxRiga mājaslapā, Lattelecom TV kanālā 360TV IDEJA un lietotnē Shortcut.

TEDxRiga ik gadu pulcē dažādu nozaru profesionāļus no Latvijas un ārzemēm – zinātniekus, uzņēmējus, radošo industriju pārstāvjus un citus – izcilības, kuri dalās ar personīgiem un iedvesmojošiem stāstiem. Šī gada konferences vadmotīvs ir ”Klausies!”. Cilvēka mute ir veidota tā, ka to var aizvērt, bet ausis turpretī ne. Šodien ignorēt visu, ko nevēlamies dzirdēt, ir vienkāršāk nekā jebkad agrāk. Taču atvērt ausis nozīmē dzirdēt, just, domāt un radīt ko jaunu, uz ko aicina šī gada konferences organizatori.

Pasākuma apmeklētājus sagaida īpaša, ar ideju apmaiņu un tīklošanos piesātināta atmosfēra, kā arī iespēja izbaudīt TED konferences pieredzi sesiju starplaikos. Konferences oficiālās valodas ir angļu un latviešu valoda. Ar pilnu pasākuma norises programmu var iepazīties mājaslapā 2017.tedxriga.com, kur arī iespējams iegādāties pasākuma biļetes.

Konferences programma sadalīta četrās tematiskās sesijās.

16. jūnijs. Sākums plkst. 9.30.

Grupas ”Tautumeitas” mūziku veido sešas balsis. Sevišķi tuva dalībniecēm ir tradicionālā dziedāšana, un, lai parādītu tradicionālo mūziku savā redzējumā un vēstītu par to, ko domā un jūt mūsdienu tautumeita, dalībnieces ņem palīgā instrumentus.

Līga Ruperts ir psiholoģijas zinātņu doktore, pasniedzēja un terapeite. Bēgot no padomju okupācijas, devusies bēgļu gaitās un dzīvi pavadījusi ASV. Tur ar domubiedriem dibināta trīs paaudžu nometņu kustība 3×3, kas palīdzēja trimdas tautiešiem saglabāt saikni ar okupēto dzimteni un tās kultūru.

Inga Spriņģe ir pētnieciskā žurnāliste, televīzijas personība un viena no divām Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra ”Re:Baltica” līdzdibinātājām. Ingas darbs žurnālistikā ir augsti novērtēts gan Latvijā, gan citās valstīs.

Agnis Stibe ir sociālais inženieris un strādā vienā no pasaules prestižākajām mācību un pētniecības institūcijām – MIT Media Lab, kas atrodas ASV. Agni interesē nākotnes pilsētvide kā vieta, kas veicina veselīgu un ilgtspējīgu sabiedrības attīstību.

Kārli Bardeli (Kārlis Krustojums) dēvē par piedzīvojumu improvizatoru. Pēc došanās ziemas velobraucienā no Rīgas uz Sočiem (284km), Eiropas šķērsošanas ar krosa slidām (6240km) un slēpošanas pa polārā loka līniju no Krievijas robežas līdz Zviedrijas robežai (300km), Kārlis kopā ar domubiedru Gintu Barkovski 5 mēnešu laikā airu laivā šķērsoja Atlantijas okeānu, pieveicot vairāk nekā 8300 kilometru garu distanci.

Ilze Matīse-VanHoutana ir veterinārārste un pētniece, kura pēc 14 ASV pavadītiem gadiem atgriezās Latvijā. Viņa specializējas veterinārajā patoloģijā, kas paver iespējas ne vien palīdzēt dzīvniekiem, bet arī izdarīt secinājumus par cilvēkiem raksturīgām slimībām. Ilze iesaistījusies izmeklēšanā, kas skar iepriekš retas slimības uzliesmojumu suņiem. Tā sauktā ”Dogo sāga” izpelnījusies plašu rezonansi.

2. sesija plkst. 11.30

Miķelis Putniņš ir dziedātājs, ģitārists un komponists. Lai gan Miķelim ir Rīgas Ekonomikas augstskolā iegūts bakalaura grāds ekonomikā, aptuveni pirms gada viņš nolēma pilnībā nodoties savai sirdslietai mūzikai. Viņš ir mūzikas grupas ”EZERI” dibinātājs. Pagājušogad EZERI devās solo tūrē uz Itāliju, mūziku izpildot tikai ar ģitāru un balsi. Pēc tam EZERI pārtapuši trio, jo pievienojies bundzinieks Krišjānis Bremšs un basģitārists Kristians Priekulis. Viņu debijas albums OGLE radīja lielu interesi un Latvijas mūzikas ierakstu gada balvā saņēma balvu kā Labākā debija.

Olga Dragiļeva ir pētnieciskā žurnāliste Latvijas sabiedriskajā televīzijā, veidojot sižetus raidījumam ”De Facto”. Olga strādājusi par LTV1 Maskavas korespondenti, ziņojot par notikumiem Čečenijā un Krimā. 2016. gadā viņas reportāža par Krimu izpelnījās Latvijas Žurnālistu asociācijas gada balvu.

Juris Pūce ir uzņēmējs un specializējas mākslīgā intelekta izmantošanā, lai radītu praktiski pielietojamu mašīnredzi. Juris strādājis ar programmatūru izstrādi, informācijas drošību, datorsistēmu izveidi un uzturēšanu. Viņa galvenais dzinējspēks ir tehnoloģiju izmantošana īstām vajadzībām.

Miks Muižarājs Pasaules Bankas projektu ietvaros strādājot Austrumtimoras Demokrātiskajā Republikā un Togo Republikā, Mikam bija iespēja dzīvot attālos ciematiņos un savām acīm redzēt, cik liela nozīme progresa panākšanā vai bloķēšanā ir pašiem iedzīvotājiem. Mika pieredzi bagātināja arī viņa darbs Ekvadorā un Etiopijā, kur viņš pētīja, kādā veidā ar mazu projektu palīdzību var radīt labākus apstākļus vietējo iedzīvotāju nodarbinātībai un iespējām iegūt augstāko izglītību.

Elza Volonte ir surdotulce. Viņa dzimusi starp divām pasaulēm – vienu, kas dzird ar ausīm un otru, kas dzird ar rokām. Elza tic, ka viņas misija ir savienot robežas starp divām šķietami dažādām sabiedrībām ar atšķirīgām vajadzībām un parādīt, kas tām ir kopīgs.

Mārtiņš Hiršs ieguvis maģistra grādu politikas zinātnēs Ņujorkas Universitātē ASV. Viņa zinātniskajās interesēs ietilpst gan Krievijas ārvalstu ietekmes operācijas, gan ASV ārpolitika. Pēdējos divus gadus Mārtiņš pēta Krievijas ietekmi Latvijā.

3. sesija plkst. 14.30

Kaspars Kurdeko ir bundzinieks, perkusionists un komponists. Sākotnēji darbojies klasiskajā mūzikā, taču pēc mācībām Nīderlandē un ASV, pievērsies džeza mūzikai un improvizācijai. Neparedzamība padara mūziku interesantu, klausīšanās vērtu un baudāmu.

Kārlis Agris Gross ir materiālu inženieris, kurš strādā pie ortopēdisko materiālu attīstības. Kādreiz viņa hobijs bija gatavot saldējumu, bet tad viņš Itālijā apguva ”dželato” (gelato) gatavošanas mākslu. Kārlis zināšanas un atklājumus materiālu inženierijā pielieto implantu un ”dželato” pilnveidošanai.

Ingus Augstkalns ir latvietis, kurš spēj lidot – pieredzējis izpletņlēcējs un vēja tuneļu lidotājs. Viņš ir pirmais pasaulē, kurš nolēcis no drona. Lēkšana ar izpletni no ēkām, torņiem, tiltiem un tamlīdzīgi, saukta arī par base jumping, ir viens no bīstamākajiem sporta veidiem pasaulē.

Sandris Ādminis ir dzīvnieku tiesību aktīvists un radio NABA raidījuma ”Zootehnikums” producents. Sandris līdzdibinājis dzīvnieku tiesību organizāciju ”Dzīvnieku brīvība” un piedalās dzīvnieku tiesību kustībā, publiskās diskusijās, kā arī viesojas skolās.

Miķelis Baštiks ir uzņēmējs, latviešu dizainers un dizaina studijas ”Asketic” līdzdibinātājs. Pašam par pārsteigumu pēdējos gados Miķelis līdzās aizrautībai ar burtiem un dizainu pievienojis dārza izzināšanu, kā rezultātā izdevis burtu grāmatu bērniem, kas veidota no krāsainām un garšīgām lietām, kuras izaudzējamas tepat Latvijas zemē.

Ieva Raubiško vairāk nekā 10 gadus studējusi un pasniegusi sociālo antropoloģiju, bet vēlāk pievērsusies sociālajai uzņēmējdarbībai. Tas palīdzējis atklāt, ka antropoloģiski pētījumi bieži noved pie politiskas un praktiskas iesaistes, kā arī pievērš uzmanību sarežģītām problēmām un rosina lokālu un globālu risinājumu meklēšanu tām.

4. sesija plkst. 16.30

Elizabete Balčus ir mūziķe un māksliniece, kura rada neo-psihodēlisku drīmpopu. Māksliniece nesen izdevusi savu studijas albumu ”CONARIUM”, kas saņēmis ”Zelta mikrofons 2017” nomināciju, kā arī Latvijas mūzikas ierakstu gada balvu par gada labāko alternatīvo vai indie pop albumu.

Miks Koljērs (Mike Collier) ir britu rakstnieks un žurnālists, kurš kopš 2007. gada dzīvo Latvijā. Viņš ir Latvijas sabiedriskā medija angļu valodas versijas galvenais redaktors. Miks raksta par Baltijas valstīm un ir trīs grāmatu autors.

Matīss Kaža ir jaunais režisors un students Ņujorkas Universitātes Tiša mākslas skolā. 2016. gadā, 21 gada vecumā, viņš radīja savu pirmo dokumentālo filmu ”Vienu biļeti, lūdzu!” Kā dokumentālo filmu režisoru Matīsu interesē stāsti par cilvēkiem un tēmām, ko sabiedrība bieži vien nepamana.

Dāvis Golds ir pasaulē lielākās publiskās runas organizācijas ”Toastmasters International” dalībnieks un šī brīža Eiropas publiskās runas čempions. Viņa mērķis ir iedvesmot cilvēkus stāstīt savus stāstus un salauzt stereotipu, ka latvieši ir klusi un atturīgi ļaudis.

Kaktiņš un Stūrītis ir duets, kurā par liriskāko un melodiskāko daļu rūpējas Mārtiņš Jansons, bet ritma sekciju uzrauga Mārtiņš Kuzmins. Savā pastāvēšanas vēsturē ansamblis ir paspējis viesoties gan mazos intīmos pašorganizētos koncertos, gan vietēja un starptautiska mēroga festivālos.

Visas dienas garumā konferences tiešraidi būs iespējams vērot uz lielā ekrāna līdzās pasākuma norises vietai – kinoteātrim Splendid Palace, kā arī bezmaksas tiešraidē TEDxRiga mājaslapā www.tedxriga.com. Tāpat tiešraide būs pieejama konferences galvenā partnera Lattelecom izklaides TV kanālā 360TV Ideja un lietotnē Shortcut. Visas TEDxRiga 2017 runas septiņas septiņas dienas pēc pasākuma, līdz pat 25. jūnijam, būs pieejamas Lattelecom kanālā 360TV Ideja – 118. Kanālā, kā arī lietotnē Shortcut. Konferences sesiju starplaikos Lattelecom tiešraidē būs skatāmas ekspresintervijas ar TEDxRiga runātājiem. Pagājušajā gadā pasākuma tiešraidi vēroja vairāk nekā 20 000 cilvēku.

Konferencē dzirdēto ideju apmaiņu un diskusijas sociālajos tīklos veicinās TEDxRiga galvenais partneris, kas nodrošinās ātru bezvadu internetu un konferences tiešraidi. Savukārt sinhrono tulkojumu kā tiešraidē tā pasākumā nodrošinās atbalstītājs Tilde. Lai atgūtu iztērēto enerģiju starp konferences sesijām, TEDxRiga partneris LIDO konferences viesus priecēs ar uzkodām un pusdienām – svaigu, īstu, dabīgu un kvalitatīvu ēdienu.
TEDxRiga galvenais partneris ir Lattelecom, partneris – LIDO, atbalstītāji – Tilde, Samsung, Amerikas Savienoto Valstu vēstniecība Latvijā un Rīgas Ekonomikas augstskola.

0 Komentāru