Komentāri

Urālu pilsēta Karabaša pēc UNESCO datiem ir atzīta par pašu piesārņotāko apdzīvoto vietu pasaulē. Lai gan pilsētas administrācija iebilst pret šādu ”pagodinājumu”, izteiksmīgs ir kaut vai tikai viens fakts – vide pilsētas apkaimē ir tik ļoti sagandēta, ka vidējais pilsētas iedzīvotāju dzīves ilgums nepārsniedz 38 gadus!

Lai aptvertu piesārņojuma apmēru, tāpat vērts pieminēt faktu, ka 2010. gadā Karabašā un tās apkārtnē tika novērota priekšlaicīga rudens iestāšanās. Gan ķīmiskais piesārņojums, gan intensīvais smogs virs pilsētas un apkārtesošajiem rajoniem radīja mākoni, kas pazemināja gaisa temperatūru un koku lapas, un zāle dažu dienu laikā ieguva rudenim raksturīgo dzelteno nokrāsu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pilsētas vēsture sākas tālajā 1822. gadā, kad pirmo apmetni Karabaša kalna pakājē izveidoja kāds vietējais zeltracis. Netālu bija atklātas plašas zelta rūdas iegulas, tāpēc bija pamatotas cerības uz fortūnu. Zelta iegulas nebija tik vērienīgas, taču tik atklāts cits zeltu pavadošs metāls – varš.

 Foto: ITAR-TASS

Foto: ITAR-TASS

Vara iegulas bija tik lielas, ka jau 1937. gadā tika atklāta vara rūdas pārstrādes rūpnīca, kas arī bija sākums vietējās ekosistēmas sagandēšanai. 1910. gadā tika atklāta jauna un tiem laikiem milzīga rūpnīca, kas saražoja trešdaļu visa vara tā laika Krievijas impērijā. Pagājušā gadsimta 30. gados Karabašu skat PSRS industrializācijas vilnis, ciemam sasniedzot 50 000 iedzīvotāju, tiek piešķirts pilsētas statuss.

Gada laikā Karabašas rūpnīcas gaisā izmet 180 tonnas indīgu gāzu, kas skābo lietu veidā nolīst apkārtesošajās teritorijās, tā saindējot augsni. Izrādās, ka rūdā ir tikai 1% tīra varša – attiecīgi, lai iegūtu vienu tonnu varša nepieciešams pārstrādāt 100 tonnas rūdas, tā radot milzu pārstrādātās rūdas kalnus.

Tā gan nav lielākā varša ieguves bēda. Visproblemātiskākie ir skābie lieti. Proti, neiedziļinoties detaļās, varš rūdas minerālos. Kad šie minerāli jeb rūda tiek dedzināta, atbrīvojas sēra dioksīds (SO2), kas savukārt rada sērskābi atmosfērā. Protams, tā nav skābe tīrā veidā, taču kad nolīst lietus ar šādu savienojumu, laika aitā tiek iznīcināta visa veģitācija. Tas, piemēram, ir novedis pie tā, ka apkārtesošajos Karabaša kalnos nav neviena koka un pat akmeņiem ir fiksēta erozijas pazīme no šāda lietus.

Foto: ITAR-TASS

Foto: ITAR-TASS

Gadsimta sākumā celtās rūpnīcas nostrādāja 90 gadus, līdz 1989. gadā to darbība tika apstādināta, ņemot vērā dramatisko ekoloģisko situāciju. Krievijas Vides ministrija deviņdesmito gadu vidū pat izsludināja Karabašas apkaimi par ekoloģiskās katastrofas vietu. Vara ieguves un pārstrādes blakus produkti – svins, sērskābe, arsēns bija atstājuši baisu ietekmi gan uz apkārtēju vidi – mežiem un gruntsūdeņiem, kā arī izmesti gaisā, piesārņojuši plašākas teritorijas.

Lai arī vara ieguve sākotnēji tika apturēta, tomēr pēc nosacītas rūpnīcu modernizācijas tā tika atsākta, tupinot piesārņot dabu.

Skaties.lv piedāvā apskatīt fotogaleriju, kur uzskatāmi redzams, kādu postu spēj atstāt cilvēka saimniekošana, nerēķinoties ar ekoloģiju.

Foto

Video

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl