Komentāri
Pasaulē desmitā lielākā ēka un citi fakti, ko, iespējams, biji piemirsis par Latviju
Foto no Lauma Fabrics arhīva

Sportā ir pieņemts sacensties augstāk, tālāk, stiprāk. Neparastā sacensībā starp kaimiņvalstīm un Eiropu Latvija var apliecināt, ka tieši šeit atrodas lielākais, augstākais, platākais. Par kuriem dabas un cilvēka roku radītiem objektiem ir runa, lasi raksta turpinājumā!

Ja kopš skolas gaitām pagājuši kādi gadi un zināšanas par Latvijas ģeogrāfiju nedaudz pabalējušas, lūk, neliels špikeris!

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pasaulē desmitā lielākā ēka

Liepājā, Ziemeļu ielā 19 atrodas ēka, kuras aizņemtā zemes platībā ir līdzvērtīga 12 futbola laukumiem! SIA Lauma Fabrics ir lielākā ēka Baltijas valstīs, tās izmēri ir 510 m x 220 m, tātad vairāk nekā simttūkstoš kvadrātmetru liela platība zem jumta.

Lauma Fabrics ražotnes ēka aizņem 115 645 kvadrātmetrus, pēc platības SIA Lauma Fabrics ir devītā lielākā rūpnīca pasaulē un, saskaņā ar Wikipedia.org datiem – pasaulē desmitā lielākā ēka. Kopējā uzņēmuma teritorijas platība ir 133 tūkst.m2.

Platākais ūdenskritums

Ventas rumba Kuldīgā ir platākais ūdenskritums Eiropā. Tā platums ir ap 100-110 m, taču palu laikā tas sasniedz pat 270 m. Ūdenskrituma augstums ir 1,6 — 2,2 m. Ik rudeni un pavasari Ventas rumbā var vērot aizraujošu skatu – kā nārstojošas zivis cenšas uzveikt rumbu un pārlekt tai pāri.
Ventas rumba ir dabas piemineklis un ietilpst Ventas ielejas dabas liegumā.

Lielākais tirgus

Rīgas Centrāltirgus celtniecība tika uzsākta pagājušā gadsimta 20. gados, bet atklāšanu piedzīvoja 1930. gada rudenī. Tolaik tas ieguva Eiropā lielākā un modernākā tirgus godu. 2002. gadā tā platība bija 72 300 m2. Šodien tas ir ne tikai platības ziņā viens no lielākajiem Austrumeiropā, bet arī viens no apmeklētākajiem tirgiem – ik dienu to apmeklē no 80 000 līdz pat 100 000 cilvēku.

1998. gadā Rīgas Centrāltirgus teritorija, veidojot ar vecpilsētu vienu veselumu, iekļāvās UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Eiropā augstākais TV tornis

Rīgas radio un televīzijas tornis jeb Zaķusalas televīzijas tornis ir ne tikai augstākais Baltijas valstīs, bet arī visā Eiropas Savienībā un trešais augstākais Eiropā. Torņa augstums ir 368,5 m. Torņa skatu laukums atrodas 97 m augstumā.

Lielākā ala Baltijā

Siguldā Gaujas senlejā esošā Gūtmaņa ala ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem Latvijā. Tā ir lielākā ala Baltijā — 18,8 m dziļa, 12 m plata, 10 m augsta (lielākā tilpuma ziņā (ap 500 m3), nevis dziļuma). Ala sākusi veidoties pēcledus laikmetā pirms apmēram 10 000 gadu.

No Gūtmaņa alas iztek neliels strautiņš, kas netālu no alas ietek Gaujā – Latvijas garākajā upē (453 km), kas, starp citu, ne tikai mūsu valsts, bet arī Baltijas kontekstā izceļas ar to, ka tā ir garākā upe, kas sākas un beidzas vienā valstī.

Dziļākais ezers

Lietuvu mēdz uzskatīt par upju un ezeru zemi. Tomēr starp Baltijas valstīm lielākā ezera gods ticis Peipusam (virsmas platība – 3550 km2), kas atrodas uz Igaunijas un Krievijas robežas. Ja runa ir ezeru dziļumu, tad Igaunija zaudē – Reuges Lielezers (Suurjärv), kas uzskatāms par dziļāko ezeru Igaunijā, ir 38 m dziļš. Turpretim sīvu konkurenci veido Lietuvas dziļākais ezers Tauragnas (62,5 m dziļš) un Drīdzis (arī Drīdzs, Drīdža ezers, Dridzis) – ezers Krāslavas novadā, Skaistas un Kombuļu pagastos, kas dziļākajā vietā sasniedz 63,1 m.

Lasi vēl