Pārdomas: no Positivus’a cilvēki mājās brauc ar lieliskām emocijām un… tukšiem maciņiem

Kārlis Ķilkuts

Autors: Kārlis Ķilkuts

Savā ziņā gudrākais cilvēks uz zemes.

9 komentāri

Pateicoties savai lieliskajai darbavietai, varēju piepildīt savu festivāla apmeklētāja mazo sapnīti un dokumentēt to, kas notiek man apkārt. Daudz lietu palika aizkadrā, kas tikai saprotams, bet ļoti daudz šogad, atšķirībā no citiem gadiem, sanāca redzēt, sajust un saprast. Tiem, kas sekoja līdzi festivāla laikā manai īpatnējai teksta tiešraidei, noprot, ka tur uz vietas klājās tīri jautri, bet tiem, kuri nesaprot, par ko ir runa, turpmāk īsumā atstāstīšu savus secinājumus un piedzīvoto.

Kāpēc ierasties dienu iepriekš?

Šogad pirmo reizi Salacgrīvā ierados dienu agrāk, lai noskaidrotu, kāpēc cilvēki tā dara, un pārliecinātos par to, kāpēc to ielāgot citiem. Šeit nav jāizplūst garā secinājumu jūrā, ir tikai daži punkti, kas daudziem atvieglos nākamā gada festivālu:

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
 • var mierīgi uzcelt telti un novietot automašīnu bez liekām rindām. Uz telšu pilsētiņu var nākties gaidīt mazliet ilgāk, bet tas ir nesalīdzināmi īsāks laiks kā tad, ja ierodaties it kā laikus piektdienas pēcpusdienā;
 • ir skaidrs, ka galvenie notikumi un apskates vietas būs festivāla teritorijā, bet, atbraucot ceturtdienas vakarā, ir lieliska iespēja apskatīt arī pavisam citu Salacgrīvu, piemēram, jāņtārpiņu taku (tā es to nodēvēju), kas atrodama uz smilšu ceļa, vedot uz skolas stadionu gar kapiem. Pašam nekad nebija sanācis redzēt šīs īpatnējās radības dzīvē, tāpēc tas bija dubultprieks uziet šo fenomenu. Vēl, protams, arī skaistā promenāde, apdzīvotais rajons (braucot laukā no pilsētas, atrodas kreisajā pusē), kas skaisti ieskauts mežiņā, kā arī pati pilsēta kā tāda. Nebija ne jausmas, ka Salacgrīva patiesībā ir diezgan liela un apskatīšanas vērta. Nākamgad noteikti pievērsīšu uzmanību tai daļai, kas atrodas tuvāk Rīgai, nepārbraucot upei, un arī jums iesaku alkoholisko dzērienu patēriņu uzsākt tikai piektdienā, bet ceturtdienas vakaru veltīt pilsētai;
 • lai gan tas nav nekas TĀDS, tomēr ir interesanti noklausīties vismaz pirmo dziesmu un redzēt pašu, pašu pirmo festivāla mākslinieku, kas šogad bija Neon Saturdays uz Palladium skatuves un Astro’n’out uz Nordea skatuves;
 • iesākumā, iespējams, no grupām un priekšnesumiem var neatrast neko sev intriģējošu, tad var ieslēgt nelielu ļaunumu sevī, paķert alu un doties uz telšu pilsētiņas ieeju, skatīties uz garajām cilvēku rindām, baudīt sauli un to, ka pašam gan telts uzslieta, gan arī automašīna savā vietā.

Jautrība un ballīte festivālā Positivus

TOP 5 notikumi festivālā

Ja daudzi festivāla apmeklētāji lielāko uzmanību pievērš māksliniekiem, kas uzstājas uz Positivus lielākajām skatuvēm, varu teikt, ka savos topos iekļauju ne tikai tos, bet lietas, kas man personīgi pasākumu pavērsušas tā, ka varu pēc tam visam ievilkt plusa zīmi:

 • Basement Jaxx – viņi, manuprāt, noteikti bija Positivus festivāla melnais zirdziņš. Lai gan šķita, ka jau otro gadu kā labāko priekšnesumu piešķiršu Comedy Latvia pārstāvjiem, priecē, ka ir arī grupa, kas spēj nospēlēt patiešām aizraujošu un atmiņā paliekošu koncertu. Šī bija vienīgā uzstāšanās, kuru vēroju no pirmajām rindām un ne velti, jo gan izpildījums, gan ballīte, gan atmosfēra kopumā pie Lattelecom skatuves svētdienas pēcpusdienā bija lieliska. Es biju absolūti drošs, ka viss, ko sagaidīsim, būs divi dīdžeji un play podziņas spiešana, kā es to biju jau redzējis iepriekš no pasaulē skaļiem vārdiem (piemēram, Justice), bet nē, nē un vēlreiz nē. Viņi, šķiet, bija ieradušies ar visu iespējamo sastāvu un parādīja, kāpēc tiek uzskatīta par vienu no labākajām ballīšu grupām pasaulē. Turklāt izskatījās, ka arī paši mūziķi ne līdz galam saprot, kā tik mazā valstī, par kuru, iespējams, daudzi no viņiem iepriekš nebija dzirdējuši, uz viņu koncertu var atnākt tik daudz cilvēku. Viss, ko varu teikt – malači, un paldies jums par uzstāšanos!
 • Comedy Latvia – kā iepriekšējā gadā, tā arī šogad puiši “uzspridzināja” Dabas skatuvi. Uz acumēru šķita, ka sanākušo klausītāju skaits varētu sniegties līdz četriem cipariem, un, domājams, neviens no viņiem nenožēloja, ka savu svētdienas rīta cēlienu pavadīja nevis “lāpoties” pie mašīnas, bet gan patiesi kvalitatīvu un dažbrīd pat rupju joku pavadībā. Vīri, es lepojos ar jums!
 • DAGAMBA – īsti nezinu, kāpēc Valters Pūce un Antons Trocjuks pameta apvienību Melo-M, un īsti arī neinteresē, jo pareizi vien darīja. Tas bija kaut kas episks un ausij baudāms. Jau pēc pirmās dziesmas, kas bija viens no zināmākajiem britu rokgrupas Muse superhītiem Hysteria, sapratu, ka šis patiesi būs īpašs koncerts. Nezinu, kas tieši mani uzrunāja vairāk – puišu pašatdeve, Sinfonietta Rīga vai koris Juventus. Tiem, kas neredzēja, negribu neko teikt priekšā, jo tas IR jāredz pašam. Kā man pačukstēja, drīz viņi izziņos koncertu, tāpēc turpinām sekot informācijai;
 • Arta Dvarionas DJ sets Melnā Balzama teltī – lūk, šis ir viens no tiem pasākumiem, kad dīdžejs no skatuves var nokāpt ar abu roku pirkstiem gaisā. Artis sestdienas naktī lika kļūt slapjiem vairākiem simtiem cilvēku, un, domājams, ļoti daudzi nokavēja uzstāšanās Red Bull skatuvē, jo gluži vienkārši nebija iespējams aiziet prom. Labāku rokmūziku nospēlēt nav iespējams;
 • lieliskais laiks svētdienas dienā – neskatoties uz īpaši mainīgo laiku festivāla pirmajās divās dienās, svētdienā saule apmeklētājus tā arī nepameta, bet gan tieši pretēji – patīkami sildīja. Uz Basement Jaxx koncertu pat atļāvos aiziet ar basām pēdām, kas, domājams, ne tikai man ir viens no lielākajiem vasaras priekiem.

Rinda uz Positivus telšu pilsētiņu

FOTO no festivāla

Daži fakti un baumas

Lūk, arī daži fakti par šā gada Positivus, par kuriem, iespējams, daudzi no jums nav dzirdējuši. Ir interesanti “tusēties” mediju telts apkaimē, kā arī satikt daudz un dažādu cilvēku festivāla laikā, jo var uzzināt visādas lietiņas:

 • festivāla laikā tika aizturēti tikai 22 cilvēki, kas lieku reizi pierāda, cik mierīgs bija šā gada pasākums;
 • festivāla vecākajam apmeklētājam bija 77 gadi – ir grūti iedomāties sevi tādā vecumā, kur nu vēl apmeklējam tādu pasākumu. Šīs kungs dzimis 1938. gadā;
 • tiem, kas nezināja, grupa Kasabian pēc savas uzstāšanās kā citi liela daļa mākslinieku nevis nedevās prom, bet gan turpināja ballēties Positivus teritorijā, un iemesls ir pavisam vienkāršs – Salacgrīvā viņiem noslēdzās sešu dienu koncertu maratons;
 • un pēdējais – grupa Laika Suns ir pirmā grupa Positivus vēsturē, kura festivāla laikā prezentēja savu jauno albumu.

Kopumā festivāls – necilvēcīgi dārgs

Protams, kā jau katram masu pasākumam, ir arī sava ēnas puse. Šoreiz tās ir neiedomājami “uzskrūvētās” cenas festivāla teritorijā. Frī kartupeļiem ar ķiploku mērci nevajadzētu maksāt četrus eiro. Protams, iespējams, man par biznesu un naudas plūšanu saprašana nav nekāda lielā, jo cilvēkiem ir jāpelna, kā viņi paši prot, un, skatoties, kas notiek ēdiena sektorā, viņiem tas arī lieliski izdevās, bet tomēr – vai pasākumā, kurā jādzīvojas trīs pilnas dienas, tiešām ēdienam kopā ar alu jāmaksā vairāk nekā 10 eiro? Domāju, ne viens vien man piekritīs, ka tas ir neadekvāti un pat absurdi. Man automātiski gribas salīdzināt ar mums ģeogrāfiski tuvo Open’er festivālu, kas norisinās Gdiņā – tur, piemēram, alus maksā 1-2 eiro, bet par ēdienu, labi gribot, pat nesamaksāsi vairāk nekā 4-5 eiro. Protams, es nezinu visas aizkulišu detaļas, tāpēc grūti objektīvi salīdzināt, kāpēc Polija var uzrīkot festivālu 100 tūkstošiem cilvēku, neizsūcot no viņiem dvēseli, bet Latvijā ar 30 tūkstošiem tas nav iespējams.

Neskatoties uz to, emocijas, kā vienmēr, lieliskas, un prieks, ka vismaz vienā no trim dienām nelija absolūti nemaz, kas ļāva kaut uz brīdi noķert īstenu vasaras sajūtu. Nākamgad turam īksķus par vasaru, vēl lielākiem māksliniekiem un lētākām cenām! Tiekamies Salacgrīvā!

P.S. Starp citu, ja vēlies sīkāk apskatīt, kā man klājās festivālā, iemet aci teksta tiešraidē, kur, neskaitot dažas stundas miega naktīs, bez apstājas sekoju līdzi šī gada Positivus notikumiem.

TOP komentāri

 • ma
  +2 +2 0

  ma

  Dārdzība izskaidrojama ar nenormālajām tirgošanās vietu īres naudām....Tāpat kā Rīgā, arī te plēš no tirgotājiem deviņas ādas. Mazie vispār netiek , konkurence samazinās un rezultāts redzams cenās.
 • Ieva Valpetere
  +2 +2 0

  Ieva Valpetere

  Brīnišķīgas pārdomas. Paldies, paldies, paldies ;) un tā uz priekšu un dziļāk visā interesantajā!
 • Ģertrūde Knaģe
  +2 +2 0

  Ģertrūde Knaģe

  Manas domas par festivālu kopumā Karlim ir iznācis ļoti labi aprakstīt.

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl