Par sensāciju kļuvušās dejotāju fotogrāfijas tagad apskatāmas “dzīvajā”

Komentāri
Par sensāciju kļuvušās dejotāju fotogrāfijas tagad apskatāmas “dzīvajā”
Jurģis Rikveilis

Gada sākumā nāciju sajūsmināja divi fantastiski fotoprojekti – bildes, kurā fotogrāfs Jurģis Rikveilis iemūžinājis jauniešu deju kolektīvu ”Vizbulīte” un Tautas deju ansambli ”Dancis”, kurā Jurģis arī pats dejo. Līdz 2. jūlijam abi skaistie foto projekti apskatāmi “dzīvajā” – izstādē, kas atklāta Rīdzenes ielā, tirdzniecības centrā ”Galerija Centrs”.

”Pateicoties dejas kultūrai Latvijā, pēdējā gadsimtā tautastērpi un to kultūra nenoveco, bet gan attīstās līdzi laikam. Tiek godāts gan nemateriālais kultūras mantojums – tautas deja un dziesmas, gan materiālā daļa – tautastērps, kas tiek nodots no paaudzes paaudzē, saplūstot kopā ar kādu ļoti nozīmīgu latvieša dzīves daļu – dabu.

Izstāde ”Latvijas dabas un kultūras mantojuma mijiedarbība” ir daļa no fotogrāfa Jurģa Rikveiļa projekta, kura mērķis ir parādīt mijiedarbību starp Latvijas dabu ar latviskajām tradīcijām un deju, meistarīgi apvienojot un atspoguļojot katra latvieša goda lietas – kultūras mantojumu un dabas enerģiju,” vēstīts izstādes aprakstā.

Foto: izstāde Rīdzenes ielā

Izstāde sastāv no divām daļām. Vienā pusē skatāmas 12 bildes no TDA ”Dancis” kalendāra fotosesijas. Kalendāra veidošana ir vairāk nekā 10 gadus ilga Tautas deju ansambļa ”Dancis” tradīcija. 2017. gada un iepriekšējie divi kalendāri tapuši fotogrāfa un dejotāja Jurģa Rikveiļa vadībā.

Ko par drosmīgo fotosesiju stāsta pats Jurģis, lasi šeit!

Fotosesija notika 2016. gada decembrī LU Ekonomikas un vadības fakultātes mēģinājumu zālē, kur tika radīta meža atmosfēra, izmantojot vairākus desmitus maisu ar mulču, sienu, zariem un sūnām – visu, ko paši dejotāji spēja savākt. No deju ansambļa noliktavas uz divām dienām tika iznesti desmitiem dažādi tērpi, simtiem jostas un saktas, bizes, vainagi, trejdekšņi un citas tērpu detaļas un aksesuāri, to visu pirms tam, protams, rūpīgs sanumurējot.

Katrā bildē tiek akcentēta kāda cita tērpa detaļa vai aksesuārs, par ko arī lasāms aprakstos uz stendiem. Apraksti tapuši sadarbībā ar Dr. hist. Aiju Jansoni.

Šis kalendārs un fotosesija izpelnījies uzmanību arī ārpus Latvijas. Iespaidīgās dejotāju fotogrāfijas novērtētas Lietuvā.

Foto: 2017. gada skaistākais kalendārs

Izstādes otrajā daļā redzamas bildes no fotosesijām ar Siguldas novada Siguldas jauniešu deju kolektīvu ”Vizbulīte”. Bildes pērnruden tapušas, kā brīnišķīga jubilejas dāvana no kolektīva savai vadītājai Indrai Ozoliņai. Divu mēnešu garumā jaunuši ļāvās piecām ļoti atšķirīgām fotosesijām visdažādākajās Siguldas vietās. Meklējot jaunas vēsmas un fotosesiju īpašo ”odziņu”, divās fotosesijās meitenes bildējās ar Brigitas Strodas veidotajiem vainagiem, drosmīgi kombinējot tos ar stilizētiem tautastērpiem.

Foto: “Vizbulīte” īpaši skaistā fotosesijā

Lasi vēl