Par piedzeršanos saulgriežos var saņemt Dieva pērienu

Komentāri
Par piedzeršanos saulgriežos var saņemt Dieva pērienu
Foto: LETA

Senie latvieši allaž zināja, kā piesaistīt labo un atvairīt ļauno. Saulgriežu laikā īpašā goda tika celta rasa, vainagi un ugunskurs. Arī alum un sieram svētku galdā bija ne vien praktiska, bet arī simboliska nozīme.

Rasa

Svētku priekšvakarā izklājiet zālē palagus vai apģērba gabalus. No rīta tie būs piesūkušies ar dziedinošo rasu. Izžuvušas šīs lietas gadu sargās no slimībām un visa ļaunā. Varat arī no palagiem izspiest rasu traukā. Pēc tam, kad saslimstat, noskalojiet seju un rokas rasas ūdenī, un slimība izzudīs.

Saulgriežu (vai Jāņu dienas) rītā piecelieties ap saules lēktu un basām kājām pastaigājiet pa dziedinošo rasu. Visspēcīgākā rasas enerģija ir saullēkta brīdī. Meža pļavas rasa atbrīvo no depresijas un skumjām. Bagātīgi ziedošu pļavu rasa palīdz ilgi saglabāt sievietes skaistumu. Vībotņu un vērmeļu rasa nomazgā nelabvēļa uzliktu ļaunu aci. Āboliņu pļavas rasa ievieš harmoniju sarežģītu raksturu īpašniekiem.

Katram, kas sapņo par laimi, veselību un mīlestību, Līgo dienas rītā, kad lec saule, jāsavāc Zāļu dienas buķete, kas sastāv no papardes, nārbuļa, ceļmallapām un dadža. Uzskata, ka paparde, svētku karaliene, piepilda vēlēšanās, nārbulis apvelta ar mīlestību, bet dadzis un ceļmallapa atbrīvo no vientulības. Ja naktī šādu buķeti paliek zem spilvena, sapnī var redzēt izredzēto.

Ugunskurs

Foto: LETA

Foto: LETA

Pār ugunskuru leciet 3 reizes. Senāk pār ugunskuru lēca gan jauni, gan veci, un pēc tam peldējās ūdenī. Ticēja, ka tad visas problēmas atrisināsies un visas nelaimes šajā gadā ies ar līkumu.

Ja slimo jūsu četrkājainais draugs, leciet ar viņu kopā pār ugunskuru, ja slimo mazs bērns, iemetiet tajā bērna krekliņu — kopā ar to sadegs arī slimība.

Var iet arī apkārt ugunskuram pulksteņa rādītāja virzienā un lūgt to, kas katram ir svarīgākais.

Jāņi kristietībā

Kristīgā baznīca 24. jūnijā svin Jāņa Kristītāja dzimšanas dienu. Vārds Jānis ir ebreju izcelsmes personvārds, kas nozīmē “Dievs ir žēlīgs”. Šajā dienā dabas saulgriežus uzlūkojam kā simbolu Jāņa Kristītāja dzīvei un viņa teiktajam. Aizejiet Jāņu dienā uz baznīcu un lūdziet par savu veselību Jānim Kristītājam — svētajam, kurš ir viens no godājamākajiem.

Svētku galds

Senajiem latviešiem galdā bija siers, alus, rauši un visa veida graudi — gan diedzēti, gan malti, jo tie dod ģimenei spēku. Bagātīgi klāts galds piesaista bagātību un veiksmi. Ēdieniem Jāņos bija simboliska nozīme.

Jāņu alus — saimnieka darīts. Vispirms to nogaršoja saimnieks, lai pasargātu ģimeni un māju no nelaimēm. Senie latvieši Saulgriežos nekad nepiedzērās. Ja cilvēks šajā naktī piedzeras, tad viņš nevis saņem no Dieva svētību, bet gan pērienu. Mūsu senči alu dzēra rituālā nozīmē, jo tas atraisa spēju vairāk redzēt, sajust, ļauj būt meditatīvā stāvoklī. Bērni dzēra kvasu.

Ķimeņu siers — saimnieces siets. Dzeltenā krāsa un apaļā forma simbolizē sauli — tas jāēd visiem Jāņu svinētājiem, lai būtu veiksme, veselība, izturība.

Tika cepti pīrāgi, plātsmaizes u.c.

Jāņu vainags — saulgriežu simbols

Foto: LETA

Foto: LETA

Jāņu vainagi ir vieni no raksturīgākajiem Vasaras saulgriežu elementiem. Jāņa tēvam galvā liek ozola vainagu, Jāņu mātei — ziedu vainagu. Pēc svētkiem vainagus izžāvē un glabā līdz nākamajiem Līgo svētkiem, lai tos mestu ugunskurā un reizē ar vainagu sadedzinātu arī neveiksmes un nelaimes. Vainagā iepītās zāles izmanto arī zāļu tējām un smaržīgiem zāļu maisiņiem.

Ozollapu vainags simbolizē spēku un pārticību, tas sargā no nelaimēm, slimībām, skauģiem un nelabvēļiem. Ozollapu vainagus liek galvā arī lopiem.

Līgotājiem vajadzētu arī iet dancī ap ozolu, tā gūstot spēku, svētību, enerģiski attīroties un uzlādējoties.

Lasi vēl