Komentāri
Norvēģi parodē kāzas, somi dodas atvaļinājumā un citas Jāņu tradīcijas pasaulē
Foto: LETA

Vasaras vidū Latvijā svinētie svētki Jāņi “atzarojušies” arī pasaulē. Iepazīstinām ar dažām cittautu Jāņu tradīcijām, ko ļaudis ievēro Eiropā.

Dānijā svin Sankt-Hansa dienu, kas kopš 1770. gada ir oficiāla brīvdiena. Pēc tradīcijas, svinēšana sākas dienu pirms tās. Dāņi šajā dienā runājas, dodas piknikā, kur kurina ugunskurus, dzied.

Somijā līdz 1316. gadam šo dienu sauca Ukon Juhia, un tie bija svētki par godu dievam Uko. Pēc kristietības ieviešanas svētkus nosauca par Juhannus. Šajā dienā kurina ugunskurus ezeru krastos un ēd kūpinātas zivis, kas makšķerētas šajos ezeros. Folkloras tradīcijās šī diena saistās ar dažādiem maģiskiem rituāliem, īpaši — ar zīlēšanu. Mūsdienās vairākums somu, sākot ar šo dienu, dodas atvaļinājumā.

Itālijā īpaši krāšņi svin svētkus Florencē, jo Svētais Jānis ir Florences aizbildnis. Šī tradīcija pastāv jau kopš viduslaikiem. Svētki ilgst četras dienas — no 21. līdz 24. jūnijam.

Norvēģijā svētki saucas Jonsok. Tradicionāli dedz lielus ugunskurus un parodē kāzas.

Polijā svētkus sauc par Noc Swietojanska. Ļaudis pārģērbjas par pirātiem. Meitenes vij ziedu vainagus, kurus pēc tam met upē, ezerā vai jūrā.

Zviedrijā svētkus svin nedēļu — no 19. līdz 25. jūnijam, bet pati galvenā diena vienmēr ir piektdiena. Laukumā novieto ar ziediem un lentēm rotātu stabu, ap kuru dejo un kuram ir centrālā loma svētku norisē. Šajā dienā parasti ģērbjas tautastērpos, ēd pirmos kartupeļus, marinētas siļķes, krējumu, zemenes (ja tās nogatavojušās). Šajos svētkos dzied dziesmas par iedzeršanu, kā arī iedzer alkoholu.

Jāņu ticējumi

  • Ja dzeguze pa Jāņiem beidz kūkot, 24. septembrī sāks salt, bet, ja tā kūko līdz Pēteriem — būs silts viss rudens.
  • Ja dzeguze kūko 9 dienas pēc Jāņiem, 9 dienas pēc Miķeļiem būs sniegs.
  • Tie, kas bijuši Jāņuguns tuvumā vai tai pieskārušies, ir pasargāti no ļaunuma un slimībām.
  • Jāņu naktī jāsavāc vībotņu rasa kabatlakatiņā un, atpakaļ neskatoties, jāiet pāri krustcelēm, tad kabatā būs nauda.

Lasi vēl