NEPĀRSPĒJAMI FOTO: atraktīvi jaunieši dodas ekspedīcijā un atklāj Latgales skaistākās vietas

10 komentāri
NEPĀRSPĒJAMI FOTO: atraktīvi jaunieši dodas ekspedīcijā un atklāj Latgales skaistākās vietas
Foto: Jānis Būmanis

Iedvesmojoties no Pazust Latgalē puišiem, atraktīvi jaunieši nesen devās neaizmirstamā piedzīvojumā mūsu pašu Latvijā, ļaujoties dabas aicinājumam un pazūdot no visa ikdienišķā un pilsētas drūzmas. Pazūdot Latgalē.

”Brauciena pirmā pieturvieta bija Ķekavā, kur visi kopīgi sarausām dzimto zemīti. Mums tika dota fantastiska iespēja pielikt savu roku Likteņdārza izveidē, kas atrodas uz salas Daugavā, Koknesē. Ikviens brauciena dalībnieks tika aicināts piedalīties tā izveidē, aizvedot saujiņu zemes,” atmiņās par piedzīvoto dalās paši jaunieši.

”Uzreiz pēc tam braucām uz Ķeguma HES, atvēlējām laiku ekspozīcijas apskatei un ekskursijai. Enerģētikas muzeja ekspozīcija ir izvietota autentiskā vidē – Ķeguma spēkstacijas teritorijā. Eksponētā tehnoloģisko iekārtu un priekšmetu kolekcija veido priekšstatu par elektroenerģijas ražošanu, pārvadi un sadali, ataino elektromontiera darba ikdienu, iepazīstina ar Daugavas spēkstaciju celtniecības un darbības vēsturi.

Pēc tā mūs gaidīja vieta, kur satiekas pagātne, tagadne un nākotne. Gan cilvēka, gan valsts. Satiekas, lai dotu mierinājumu pagātnei, spēku šodienai un iedvesmotu piepildīt savus sapņus nākotnē. Te ar visas Latvijas tautas atbalstu uz salas Daugavā top Likteņdārzs. Kā pagājušajā gadsimtā paaudzes aiz sevis atstāja Brīvības pieminekli, tā mēs aiz sevis atstāsim Likteņdārzu. Kā iepriekš minējām – piedalījāmies Lielā kalna izveidei nepieciešamās zemes vākšanas akcijā.

FOTO

Vēlā vakarā ieradāmies kempingā Pērlītes, pie Viesītes ezera, kurš izceļas ar tam raksturīgo, Latvijas ezeriem neierasto, garo formu. Un sākās mūsu atpūta. Bez glances un pompozitātes – ekoloģisks kempings ezera krastā, kura galvenā vērtība ir daba, klusums un vienkāršība. Lauku romance un patiesas emocijas viņiem esot svarīgākas par eiro remontu un zvaigznēm nosaukumā, jo ir citādā veidā. Te slāpējām motorus, vakarējām, vienojāmies sarunās un spēlēs un pavisam drīz līdām teltīs.

”Tālāk devāmies ceļā pēcpusdienā. Šīs dienas ceļš veda cauri tādiem ciemiem kā Lone un Nereta, kur uzrunājām vietējos un aicinājām kopā ”paampelēties”. Pusdienojām Gārsenes pils parkā, kā arī izstaigājām pils vēsturisko kompleksu. Šajā meža parkā gandrīz ik uz soļa apskatāms kāds nozīmīgs vides objekts vai neatkārtojama dabas ainava –  Barona krēsls, Mīlestības saliņa, Laumu pļaviņa, Raganas binoklis un daudzi citi. Parkam cauri, staltus lokus mezdama, vijas Dienvidsusējas upe, kuras krastos izveidota vesela dabas taku sistēma. Šajā parkā spēlējām vienu no mierīgākajiem nūjas un bumbiņas komandu sporta veidiem – kriketu un, laiski, putnu dziesmās klausoties, ieturējām pusdienas, aristokrātiski.

Pēc pusdienām devāmies uz Latvijas/Lietuvas robežu, lai nokļūtu tālāk ziemeļos, Latvijas siltākajā vietā – Ēģiptē. Bet pa ceļam starp Gārsenes pili un Ēģipti, piestājām kūdras ieguves vietā.

Tālāk devāmies uz mūsu naktsmājām Berķeneles pusmuižas teritorijā, kura pazīstama kā ievērojamā latviešu literāta un sabiedriskā  darbinieka Jāņa Raiņa bērnības zeme, kur uz ugunskura cepām desas un vakaru noslēdzām, daloties stāstos par visu, kas svarīgs un varbūt ne tik.

Te sākās vēl viens zemes rīts, tieši šeit, Laucesas upītes krastu pakalnos, kur pagājusi Raiņa bērnība. Tepat – Berķenelē – veidojās nākamā  dzejnieka personība, pasaules uzskats un top pirmie dzejoļi, tāpēc pēc brokastīm apskatījām Raiņa māju, kura šobrīd ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Birķeneļu pusmuižas dzīvojamajā mājā funkcionē Raiņa muzejs, šeit ir Rainim veltīta ekspozīcija. Patlaban pusmuižas telpās tiek rīkotas lietišķās mākslas, jauno mākslinieku darbu un keramikas izstādes.

Tālāk devāmies apskatīt priedaines skatu torni, kas ir otrais augstākais koka skatu tornis Latvijā (32 m) un uzlīdām augšā. Uzkāpjot tornī, jutāmies kā putni virs Daugavas loku mežiem, Krāslavas koka mājiņām, pili un baznīcu smailēm. Torņa pakājē ir ierīkota atpūtas vieta, kur atpūtinājām kājeles gan sev, gan mašīnītēm un izveidojām burtu ”P”, savietojot automašīnas citu pie citas.

Aglonā iepriecinājām novada svētku dalībniekus ar savām skaistajām karietēm, kur bija paredzēta aktivitāte – noteikt simpātiskāko PanCāriņu.

Tālākā ceļā piestājām otrā siltākajā vietā Latvijā – Maltā – un cauri tai devāmies, lai nopeldētos vislielākajā un dzidrākajā ezerā Latvijā, atsvaidzinātos un sakoptos vakaram.

Tālāk gar Latvijas/Krievijas robežlīniju, Kārsavu devāmies uz Baltinavu, kur bija mūsu galapunkts. Tur apmeklējām visvecāko festivālu Latvijā Osvalds, kurš šogad svin 20 gadu jubileju. Osvalda teritorijā arī “noparkojām” mašīnas un slējām teltis.

Ņemot vērā iepriekšējās nakts skaļo dziedāšanu, nākamajā rītā izlēmām pagulēt ilgāk. Tomēr arī šajā dienā bija paredzēta aktīva darbība. Šajā dienā mēs daudz apzinīgāk izturējāmies pret dzīvību uz mūsu planētas, kā dienu pirms, jo, braucot mājās no jebkura ceļojuma, mēs nekad neesam tādi paši, kā ceļojumu sākot. Tāpēc, braucot uz Rīgu, piestājām pie Baltinavas dižozola un pavadījām laiku takās, kur vienojāmies spēka dziesmās, elpojām svaigu gaisu un, ļoti ticams, ka paši sevī atradām pareizās atbildes uz sev uzdotajiem jautājumiem.”