Neparasts augs vienlaikus ražo tomātus un kartupeļus

Komentāri
Neparasts augs vienlaikus ražo tomātus un kartupeļus
Foto: beautifulcataya, Flickr

Pasaulē nav daudz augu, kas vienlaikus ražotu vairākas kultūras. Viens no neparastākajiem selekcijas ceļā iegūtajiem eksemplāriem ir TomTato, no kura iespējams novākt gan saldus ķiršu tomātus, gan brīnišķīgus kartupeļus.

“TomTato tiešām ir pārsteidzošs augs, kas ir vienkārši audzējams,” stāsta internetveikala Bakker dārzkopības eksperte Ilze Žola. Pēc viņas teiktā, kopšana ir tāda pati kā jebkurai tomātu šķirnei, bet kartupeļu dēļ to vajag stādīt dziļāk un augšanas periodā nepieciešams nedaudz uzbērt auglīgas augsnes. Vēl jāatceras, ka šie augi īpaši jāsaudzē no aukstuma.

TomTato jāstāda lielā ar svaigu augsni pildītā puķu podā. “Vislabāko ražu iegūsi, ja to audzēsi siltumnīcā, lodžijā vai ziemas dārzā. Tiklīdz nakts salnu periods ir pagājis un naktī temperatūra pieturas virs +12°C, TomTato var arī iznest ārā, taču tas jādara ar īpašu piesardzību,” skaidro dārzkopības eksperte. “Pie katra auga iespraud bambusa balsta mietiņu, pie kura to atsien ar atsiešanai paredzētu stiepli. Ja augus audzē siltumnīcā, tad balstam un atsiešanai var izmantot arī auklas, kurās TomTato auga pamatstumbru ievieto no apakšas uz augšu,” viņa norāda.

Novākt ražu ir pavisam vienkārši – tomātus nogriez ar asu nazi vai šķērēm. Ja laiks ir labs, augļus var atstāt uz auga, līdz tie nogatavojas un kļūst sarkani. Raža gan būs labāka, ja tomātus nogatavināsiet pēc novākšanas. Tādējādi TomTato būs vairāk enerģijas jaunu augļu briedināšanai. Kartupeļus jānovāc sezonas beigās.

Gan TomTato, gan citus eksotiskus un īpatnējus augus var iegādāties interneta veikalā Bakker, kas darbojas arī Latvijā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl