Nedaudz zinātnes aiz tā, kā izvēlēties trāpīgo dāvanu

Pievienot komentāru
Nedaudz zinātnes aiz tā, kā izvēlēties trāpīgo dāvanu
Foto: Panthermedia/SCANPIX

Dāvanu izvēle vairumam visnotaļ ir sarežģīts process, un tuvojas lielākais apdāvināšanās laiks gadā. Par laimi mums, pasaules gudrie prāti šim fenomenam pievērsuši uzmanību, proti, zinātnieki, kuri pētījuši dāvanu došanu, atklājuši, kādēļ dažas dāvanas tiek saņemtas ar ovācijām, bet dažas vien ar pieklājīgu smaidu.

Savstarpēja apdāvināšanās ir viens no sociālās komunikācijas veidiem, akcentē pētnieki. Arī sociālantropoloģe Maija Surska tam piekrīt, paskaidrojot, ka dāvināšana ir kā komunikācija bez vārdiem; tas ir kā pateikt, piemēram, “es par tevi domāju; tu man pietrūksti”.

Tiesa, pārtulkot mīlestību dāvanās ir gana sarežģīti. Zinātnieki ir veikuši vairākus pētījumus, lai noskaidrotu, kā padarīt dāvanu došanu par priekpilnu piedzīvojumu gan saņēmējam, gan devējam.

Labāk vienu, bet lielu

Foto: Panthermedia/SCANPIX

Foto: Panthermedia/SCANPIX

Liela dāvana, pirmkārt, jau izskatās iespaidīgāk, ja tā tiek pasniegta vai ir novietota atsevišķi – liecina ”Journal of Consumer Research” pērn publicēts pētījums.

Ja, piemēram, pie kašmira džempera tiks klāt pielikta arī lūpu krāsa – tas liks dāvanai izskatīties mazāk vērtīgai, jo cilvēki redz kopējo ainu. Viņi redz džemperi kopā ar lūpu krāsu. Cilvēku prātos kopējā dāvanas vērtība tiek izlīdzināta un tas dārgajam džemperim liks izskatīties lētākam.

Izmanto dāvanu sarakstu

Foto: Skaties.lv

Foto: Skaties.lv

Pirkt tieši to, kas ir kāda vēlmju sarakstā, sākotnēji var likties variants vien tiem, kuri grib šogad paslinkot, taču tā var būt arī drošākā stratēģija, skaidro Čikāgas Universitātes psihologs Nikolas Eplijs. Viņa pētnieku komanda ir noskaidrojusi – ja cilvēki saņem dāvanas, kas viņiem patīk, viņiem pat nav vairs svarīgi, vai tās izvēlē dāvinātājs ir vai nav ielicis daudz laika un darba.

Viņa pētnieku komanda veica eksperimentu zinātnes muzejā, kur lika cilvēkiem otram dāvanā izvēlēties vai nu nejauši, vai rūpīgi izvēlētas dāvanas. Tie, kuri tika pie kārotajām dāvanām, par devēja nodomiem daudz neprātoja. ”Atklājās, ka tas, cik daudz domas un mīlestības esi dāvanā ieguldījis, ir svarīgi tikai tad, ja dāvana sanākusi švaka”.

Iekļauj dāvanā savu domu

Foto: Panthermedia/SCANPIX

Foto: Panthermedia/SCANPIX

Neskatoties uz to, ka labai dāvanai kontekstu nevajag, pārdomātai dāvanai tomēr ir kāds labums – tiesa, tas drīzāk ir tās devējam. Tie dāvinātāji, kuriem tika lūgts ļoti rūpīgi izvēlēties dāvanu, jutās tuvāk cilvēkam, kuru viņi apdāvina, nekā tie, kuri izvēlējās dāvanu pēc nejaušības principa. Pētījumā atklājās, ka tas attiecas pat uz tādiem gadījumiem, kad liek izvēlēties dāvanu svešiniekam. Kā piebilst psihologs Eplijs: ”Iedomājoties sevi otra ādā, tu jūties šim cilvēkam tuvāks”.

Uzmanies, ja apdāvini vīrieti

Foto: Panthermedia/SCANPIX

Foto: Panthermedia/SCANPIX

Slikta dāvana liek vīrietim justies atsvešinātam, liecina “Social Cognition” žurnālā 2008. gadā publicēts pētījums. Zinātnieki pētīja pāru reakciju uz dāvanām, par kurām tika teikts, ka tās ir izvēlējies viņu partneris. Sieviešu perspektīvu par attiecību nākotni neietekmēja tas, vai viņas saņēma sliktas vai labas dāvanas. Taču vīrieši, saņemot sliktu dāvanu, jutās mazāk tuvi savai partnerei, un tas ietekmēja viņu vērtējumu par abu attiecību nākotni. Izvēloties dāvanu vīrietim, pētnieki aicina labāk izvērtēt, kas jums ir līdzīgs; ja jums nav nekas daudz kopīgs, izņemot interese par slēpošanu – izvēlieties ar slēpošanu saistītu dāvanu.

Apdomā pārdāvināšanu tālāk

Foto: Panthermedia/SCANPIX

Foto: Panthermedia/SCANPIX

Laba doma ir iepriekš saņemtu dāvanu pārdāvināšana tālāk – kā liecina žurnālā “Psychological Science” publicēts pētījums, mūsdienās tas vairs nav ne neētiski, ne nepareizi, kā tika uzskatīts agrāk, vismaz attiecībā uz dāvanu devēju. Bieži vien dāvanas saņēmējam un tās devējam ir atšķirīga izpratne par dāvanu pārdāvināšanu tālāk, taču, lai šo nesakritību izlīdzinātu, pētnieki mudina nekautrēties un, iespējams, pat abām pusēm to iepriekš pārrunāt. Pētījumi arī liecina, ka cilvēki jūtas brīvāk atdāvināt praktiskas dāvanas – tādas kā dāvanu kartes vai, piemēram, mobilā telefona ietvaru, nekā simboliskas vai rokām darinātas lietas.

Ko darīt, ja esi saņēmis netrāpīgo dāvanu?

Lai nu kā, katra dāvana tomēr ir laba – tā vai citādi, un dāvinātājs pavisam noteikti to sarūpējis ar domu par tevi. Un, ja Tev gadās tomēr saņemt netrāpīgu dāvanu, kurai pielietojumu nespēj rast, Tev ir iespēja to pārvērst par trāpīgo dāvanu.

Portālā netrapiga.lv tu vari dalīties ar informāciju par savu netrāpīgo dāvanu, piedalīties balvas izlozē un palīdzēt savai dāvanai nokļūt pie kāda, kurš to patiesi novērtēs!

Dari to šeit – netrapiga.lv!