Narcišu maģija un to izmantojums tautas medicīnā

0 Komentāru
Narcišu maģija un to izmantojums tautas medicīnā
Foto: Janice Cullivan, Flickr

Daudzās tautās un dažādos laikos mums tik pazīstamās narcises, kas sauktas gan par ”skaistām acīm”, gan biklu mīlētāju ziediem, ir iemantojušas cilvēku mīlestību, un šīm puķēm bijusi dažāda nozīme, tostarp tās plaši pielietotas arī tautas medicīnā.

Ieskats narcišu vēsturē

Foto: Tambako The Jaguar, Flickr

Foto: Tambako The Jaguar, Flickr

Persijas karalis Kīrs I, kas bija arī Irānas pirmais dārznieks, narcises nosauca par ”skaistuma radībām, nemirstīgu baudu”. Mūsdienu persiešu valodā narcises sauc par ”narges”, kas tulkojumā nozīmē ”skaista acs”.

Nozīmīga loma narcisēm ir arī musulmaņu tradīcijās. Pravietis Muhameds ir teicis: ”Kam ir divi maizes klaipi, tas vienu pārdos, lai nopirktu narcisi. Maize ir barība ķermenim, bet narcises — barība dvēselei.”

Senajā Grieķijā narcisēm piedēvēja pavisam citu nozīmi. Tur tās simboliski apzīmēja sevī iemīlējušos cilvēku. Šeit arī radās visiem zināmā sengrieķu leģenda par daiļo jaunekli Narcisu, kurš iemīlējās sevī. Apreibis no sava skaistuma, viņš iekrita avotā un noslīka, bet avota krastā izauga skaistas puķes, kuras nodēvēja par narcisēm.

Senie romieši ar dzeltenām narcisēm sagaidīja cīņu uzvarētājus. To gleznojumi tika atrasti uz senās Pompejas ēku sienām.

Jaunā gada svētkos katra ķīnieša mājās jābūt narcisēm. Ar tām rotāja dievu altārus.

Eiropā narcises nonāca 1570. gadā no Konstantinopoles — kā dāvana Anglijas Valsts kases lordam — un sākumā tika audzētas viņa slavenajā dārzā Temzas krastā. Mūsdienās narcises ir angļu vismīļākie ziedi, to popularitātes priekšā piekāpjas pat rozes. Arī Velsas nacionālais zieds ir dzeltena narcise.

Šveicē maija pirmajā svētdienā rīkoja narcišu svētkus, kad visu rotāja ar krāsainiem karodziņiem, bet māju un veikalu durvis — ar narcišu vītnēm. Narcišu buķetes bija dāmām rokās, ar narcisēm rotāja zirgu tramvajus, zirgu un ēzelīšu krēpes. Šos svētkus svinēja divas dienas.

Prūsijā narcises bija mīlestības un laimīgas laulības simbols. Izejot pie vīra, meitene no vecāku mājām līdzi paņēma narcises, kopa tās, jo, kā vēsta ticējums, no to izskata bija atkarīga jaunās ģimenes laime.

0 Komentāru