Mediķu ieteikumi garo svētku brīvdienu laikā

Komentāri
Mediķu ieteikumi garo svētku brīvdienu laikā
Foto: KIUKO, Flickr.com

Katru gadu Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas laikā krasi palielinās slimnīcās un poliklīnikās nonākušo cilvēku skaits. Gadījumi ir dažādi, taču visvairāk izsaukumu šajās ziemas dienās mediķi saņem par traumām un apdegumiem, kā arī saindēšanos ar pārtiku un alkoholu.

Lai svētku laiks nepārvērstos nepatīkamā murgā, AS Veselības centru apvienība ārsti piedāvā virkni rekomendāciju, kā nenodarīt kaitējumu savai veselībai gada nogales svinību laikā.

Ārsti rekomendē svētku galdam izvēlēties tikai kvalitatīvus un svaigus pārtikas produktus.

“Ļoti svarīgi pārliecināties, vai produktam nav slikta smarža, garša, šaubīgs izskats. Labāk tādu pārtiku izmest, nekā pēc tās lietošanas svētku laiku pavadīt stacionārā. Nereti, lietojot sliktas kvalitātes pārtiku vai tādu, kuras derīguma termiņš jau beidzies, var saindēties vai pat saslimt ar salmonelozi, trihinelozi, A hepatītu un citām nopietnām kaitēm,” skaidro daktere Anna Aleksandrova.

Ārsti norāda, ka īpaša uzmanība vajadzīga, izvēloties gatavos salātus, jo nereti kāda viena nekvalitatīva komponenta dēļ var rasties nepanesamība un stipra organisma saindēšanās.

“Parasti svētku laikā mēs patērējam ļoti daudz pārtikas gan mājās, gan ciemos. Tieši tāpēc tik svarīgi sekot, lai “vakardienas ēdieni” no rīta nenodarītu kaitējumu jūsu veselībai. Ja plānojat dūšīgi paēst, dodoties ciemos, paņemiet līdzi arī kādu aptiekā nopērkamu fermentu gremošanai. Tas palīdzēs organismam. Neēdiet pārāk daudz salda, sāļa un cepta,” uzsver daktere Anna Aleksandrova.

Ja parādās paaugstināta ķermeņa temperatūra, caureja, slikta dūša, vemšana vai sāpes vēderā, jāvēršas pie dežūrārsta. Ārsts noteiks saslimšanas iemeslu un palīdzēs izvēlēties pareizo ārstēšanas metodi.

Ja gatavojaties svētku svinībām ārpus mājas, pilsētas centrā, mediķi atgādina apģērbties atbilstoši laika apstākļiem – nepiemērots vai mitrs apģērbs, kā arī atrašanās alkohola reibumā ārpus telpām var radīt ķermeņa apsaldējumus vai ķermeņa atdzišanu (hipotermiju).

“Pārlieka alkohola lietošana ātri var izraisīt galvassāpes un drebuļus, jo sākumā asinsvadi paplašinās, bet pēc neilga laika saraujas. Tāpēc, svinot Ziemassvētkus ārpus mājām, neaizmirstiet par “grādīgā” kontroli,” atgādina A. Aleksandrova.

Lai nepieļautu smagas savainošanās vai apdegumus, mediķi īpaši atgādina par ugunsdrošības noteikumiem. Neatstājiet bez uzraudzības iedegtas sveces, eglīšu rotājumus un Adventes vainagus ar svecēm! Neatstājiet bērnus vienus pašus telpās, kur ir iedegtas svecītes un svētku lampiņas. Nenovietojiet traukus ar karstu šķidrumu tuvu galda malai, jo, tiem apgāžoties, bērni var gūt apdegumus!

“Dzerot karstus dzērienus, it īpaši karstvīnu, neturiet bērnu klēpī! Nenovietojiet traukus ar karstu saturu bērniem pieejamās un viegli aizsniedzamās vietās!” pamāca daktere A. Aleksandrova.

Īpaši uzmanīgiem svētku laikā ir jābūt, rīkojoties ar pirotehniku. Neļaujiet bērniem un pusaudžiem vieniem pašiem darboties ar svētku uguņošanai paredzētajiem izstrādājumiem!

Ja bērns vai pieaugušais tomēr ir guvis apdegumu vai applaucējies, traumēto vietu nekavējoties atdzesējiet, turot zem vēsa (bet ne ledaina), tekoša ūdens vismaz 10 minūtes! Ja apdegums/applaucējums ir zem apģērba, tad neraujiet to nost, bet gan dzesēšanas laikā uzmanīgi novelciet! Strauja pielipušo apģērba gabalu noraušana var radīt smagas komplikācijas.

Vakaros un brīvdienās mediķa padomu iespējams saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no 18.00-8.00, brīvdienās visu diennakti).

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl