Komentāri
Lielākais ielu mākslas darbs Baltijā “Saule, Pērkons, Daugava”

Rīgā tapis lielākais ielu mākslas darbs Baltijā “Saule, Pērkons, Daugava”, aģentūru LETA informēja festivāla “Blank Canvas: art-ground, play-ground, crime-ground” pārstāve Aija Klefelde.

Darba “Saule, Pērkons, Daugava” autori ir “Kiwie” un Dainis Rudens. Mākslinieki pie aptuveni 800 kvadrātmetru lielā zīmējuma strādājuši vairāk nekā trīs nedēļas, tā radīšanai izmantoti vairāk nekā 1500 krāsu baloniņu. Darbs apskatāms uz ēkas brandmūra Krišjāņa Barona ielā 114, piebraucot no Tallinas ielas puses.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Kiwie” pastāstīja, ka brīdī, kad mākslinieki atraduši sienu, bijis skaidrs, ka jāveido kaut kas masīvs un iespaidīgs. Abi diezgan ātri esot nonākuši pie idejas radīt remiksu starp tradicionālo un jauno, veidojot vēl nebijušu savienojumu. “Kiwie” norādīja, ka ēkas zīmējums tapis, iedvesmojoties no 1938.gada Dziesmusvētku plakāta.

Dziesmu un Deju svētkos šo dziesmu izpilda kā neoficiālo himnu, un tās vārdi ir no Raiņa poēmas “Daugava”, norādīja Rudens. Viņš uzsvēra, ka tikai retais mūsdienu cilvēks apzinās šīs poēmas vārdu nopietnību un patiesumu. Pēc mākslinieka domām, interesants ir tas, ka Rainis poēmu sarakstīja pirms 100 gadiem, taču, palūkojoties uz pašreizējiem notikumiem, ir skaidrs, ka fundamentāli problēmjautājumi ir palikuši un procesi sabiedrībā ir gaužām līdzīgi jau iepriekš redzētajiem un piedzīvotajiem.

Izstrādājot zīmējuma konceptu, tā izveidē piedalījusies latviešu literatūrzinātniece Janīna Kursīte un latvju zīmju pazinējs un mākslinieks Modris Tenisons, kurš sekoja līdzi zīmējuma izstrādei. Diskutējot ar Andri Gaili, mākslinieki spējuši padziļinātāk izprast vēstures faktus un laikus, kas saistās ar poēmas “Daugava” tapšanas laiku. Sienas krāsojumu realizēt palīdzējis jaunais mākslinieks Ēriks Caune.

Mākslas darba atklāšanā piedalījās kopkoris Airas Birziņas vadībā, apvienojoties dalībniekiem no koriem “Balsis”, “Norise” un “Soare”.

Projekts tapis sadarbībā ar nodibinājumu “Rīga 2014” un mājas saimnieku.

Jau ziņots, ka daudzviet Rīgā uz ēku fasādēm apskatāmi ielu mākslas festivāla “Blank Canvas: art-ground, play-ground, crime-ground” darbi.

Sparģeļu ielā 5 darbu veidojis mākslinieks “Roa”. Tilta ielā 8 apskatāms “Moneyless” darbs, savukārt Kalnciema ielā 51 redzams mākslinieka “Tron” veikums. Mākslinieks “MTO” darbu veidojis Gaujas ielā 5.

Lāčplēša ielā 39, ieejot pa vārtiem iekšpagalmā, apskatāms Pauļa Liepas padarītais, Mazā Krasta ielā, tunelī zem Salu tilta, darbu veidojis “Hop Louie”, savukārt Lubānas ielā 35 kopīgu darbu veidojuši “Frost” un Aigars Mamis. “M-City” veidojis darbus gan Miera ielā 50, gan Skolas ielā 15.

No 13.maija līdz 17.maijam ikvienam interesentam bija iespēja iepazīties ar ielu mākslas žanra dažādību, darbu tapšanas procesu, piedalīties vairākās starptautiski atzītu mākslinieku un teorētiķu lekcijās, apaļā galda diskusijā un meistarklasēs. Festivāla mērķis – rosināt diskusiju par ielu mākslas vietu pilsētvidē un sabiedrībā, veicināt sadarbību starp ielu māksliniekiem un pašvaldības iestādēm, kas ir atbildīgas par pilsētas vizuālo noformējumu, kā arī, uzaicinot starptautiski atzītus un populārus māksliniekus, Rīgā radīt ielu mākslas objektus kā precedentus, ar kuriem pierādīt, ka ielu māksla var būt kvalitatīva un patikt plašai publikai.

“Blank Canvas” jeb “tīrs audekls” kā festivāls ir sava veida samierināšanas akcija starp ielu māksliniekiem un sabiedrību, pauda festivāla kurators Edgars Zvirgzdiņš. Viņš pastāstīja, ka festivāla veidotāju mērķis bija parādīt, ka var būt dialogs starp iesaistītajām pusēm, ka ir iespējams veidot kvalitatīvus ielu mākslas darbus, īpaši, ja ir vieta, kur to legāli darīt.

Festivāls “Blank Canvas: art-ground, play-ground, crime-ground” Rīgā notika pirmo reizi. Organizētāji atzinuši, ka darbs ir paveikts, ieplānotais izdarīts un īpašu gandarījumu par paveikto sniedz tieši rīdzinieku un Rīgas viesu paustās labās atsauksmes par festivāla laikā tapušajiem darbiem. Festivāla veidotāji atzinuši, ka interese par festivālu ir tik liela, ka pietiks motivācijas, lai šādu festivālu rīkotu atkārtoti.

Lasi vēl