Latviešu zinātnieku izgudrojumi, kas mainīja pasauli

3 komentāri
Latviešu zinātnieku izgudrojumi, kas mainīja pasauli
Foto: LETA

Latvija var lepoties ne vien ar dabu, tradīcijām, arhitektūru, izciliem mūziķiem un sportistiem, bet arī ar Latvijas izcelsmes inovatoriem un izgudrotājiem, kuru atklājumi ir mainījuši pasauli.

Pasaulē pirmie komerciālās nozīmes biočipi

Kanādā bāzētā Epocal Inc dibinātājs un izpilddirektors Dr. Imants Lauks pagājušā gadsimta 80. un 90. gados izstrādāja pasaulē pirmos komerciālas nozīmes biočipus. Tie savukārt ļāva attīstīt virkni oriģinālu medicīnas diagnostikas iekārtu, piemēram, asinis analizatorus, kurus izmanto visā pasaulē un kuru pārdošanas radītāji ik gadu sasniedz ap 400 miljoniem ASV dolāru.

Mehanizēta Mozzarella siera porciju izgatavošanas iekārta

Iespējams, ja nebūtu siera meistara Visvalža Dzeņa, tad tagad iecienītās Mozzarella siera bumbiņas izskatītos krietni citādāk. 1950. gados, strādājot ASV fabrikā Brunetto Cheese Co, viņš gudroja, kā mehanizēt siera porciju veidošanu. Jau 1958. gadā Dzenis izgatavoja un patentēja pirmo noteikta svara un dimensiju Mozzarella siera bumbiņu izgatavošanas iekārtu, kuras patentu 1959. gadā veiksmīgi pārdeva. Tas bija viņa sekmīgās uzņēmējdarbības sākums, kuras rezultātā uzkrātos līdzekļus pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Dzeņa kungs ir ieguldījis arī Latvijā, dibinot vienu no Latvijas kokapstrādes gigantiem Allažos SIA Kokapstrāde 98, kurā nodarbināti teju 300 strādnieku.

Pasaulē pirmās hologrammas

Latvijā dzimušais fiziķis Juris Upatnieks ir hologrāfijas jomas celmlauzis, ieejot vēsturē ar to, ka 1964. gadā kopā ar Mičiganas universitātes kolēģi Emetu Lītu radīja pirmo trīsdimensiju hologrammas attēlu. Kopumā Upatniekam pieder 20 patentu, starp tiem arī hologrāfiskais tēmeklis.

Šie sākotnējie atklājumi un iestrādes bruģēja ceļu visas nozares tālākajai attīstībai ar praktisko pielietojumu. Faktiski ar hologrammu attēliem mēs sastopamies teju ikdienu – piemēram, pasēs, vīzās un naudas zīmēs kā drošības un pretviltošanas elementi.

Bez latviešiem, iespējams, arī Mercedes-Benz nebūtu tik lielisks

Ķīmiķis, inovators un sabiedriskais aktīvists Jānis Robiņš 1960. gadā izstrādāja jaunu metāla liešanas paņēmienu, ko tagad izmanto aptuveni 90% metāllietuvju visā pasaulē. Tolaik viens no pirmajiem uzņēmumiem, kas auto detaļu ražošanā sāka izmantot Robiņa radīto metodi, bija Daimler-Benz, bet masveidā pirmais to sāka izmantot pazīstamais traktoru ražotājs John Deere.

Trīs zvaigžņu ordeņa kavalieris un starptautiskiem nopelniem bagātais izgudrotājs pirms diviem gadiem devās aizsaulē, bet visu savu dzīvi veltīja “latviešu lietai” un Latvijas atbalstam.

Šie ir tikai daži izcili cilvēki, kas ne vien nesuši Latvijas vārdu pasaulē, bet ir mainījuši to.

“Atskatoties uz šiem panākumiem, ir prieks apzināties, ka tagad Latvijā veidojas inovatoru paaudze: vai tie būtu dzintara diegi, unikāli medikamenti kā Mildronāts un pretvēža zāles Rigvir, bezpilota autonomais lidaparāts AirDog, pasaulē atzītie mikrofoni no JZ Microphones – Latvijas iedzīvotājiem ir, ar ko lepoties,” norāda Pasaules brīvo latviešu apvienības ģenerālsekretāre Ilze Garoza.

TOP komentāri

 • Anna Marija Circene
  +1 +1 0

  Anna Marija Circene

  Es ļoti ceru, ka visi munētie letiņi kļuva par miljonāriem. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka latvieši ir ļoti talantīga tauta. Paskat', cik mums dziedātāju, dzejnieku, rakstnieku, gleznotāju, delekcionāru un citu jomu kopēji Visas jaumas jau nenosauksi...! Ik latvietī ir kāda mākslinieciska vai izgudrotāja ādere, kas, grib viņš vai ne, vienbrīd izlaužas uz āru. Dažā Latgales ciemā dzīvo kāds ļaužs un kaut ko savā ndaba munsturē. Un kas par to, ka viņu nerāda tv? Viņš tomēr IR!
  Es mīlu savu tautu un lepojos, ka piederu tai.
 • RIZANJINpekja
 • Anna Marija Circene
  0 0 0

  Anna Marija Circene

  Vai... cik daudz drukas kļūdu! Lai piedod tie, kas lasa. Ceru, ka saprast tomēr var...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl