Komentāri
Latviešu sniega tēlnieki uzvar pasaules čempionātā Ķīnā
Foto: JPPI Kultūra

Otrdien, 13. janvārī, Ķīnā Harbinas ledus un sniega festivāla laikā noslēdzās Pasaules čempionāts sniega skulptūru veidošanā, kurā par uzvarētājiem tika atzīta Jelgavas mākslinieku komanda, kas šogad pārstāv Latviju kā Eiropas Savienības Padomes prezidējošo valsti, informē Jelgavas pilsētas pašvaldības Kultūra pārstāve Marta Zīverte.

Konkursā piedalījās 28 komandas no visdažādākajām valstīm, turklāt no tādām, kas sniega skulptūru mākslā ir ļoti spēcīgas – tehniski prasmīgi ir mongoļi, jakuti, japāņi, bet globāla mākslinieciskā skatījumā – komandas no Itālijas, Francijas, Lielbritānijas, pastāstīja komandas ”kapteinis” Kārlis Īle.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latviešu mākslinieku veidotā skulptūra Iekšējās robežas stāsta par robežām, kas eksistē ikviena cilvēka prātā, un reizēm to pārvarēšana, lai gan nepieciešama, var būt ļoti grūta.

“Savā darbā mēģināju nesekot tam vilnim sniega un ledus skulptūru mākslā, kas iet dekoratīvisma virzienā. Kvalitāte nav mežģīnēs vai ļoti sarežģītā tehniskā izpildījumā, bet gan mākslinieciskajā vēstījumā. Un tas, vienkārši izsakoties, balstās pamatlietās: dot cilvēkam pārdzīvojumu, un šis pārdzīvojums var būt, pirmkārt, intelektuāls, otrkārt, emocionāls, treškārt – semiotisks,” viņš skaidro.

Iekšējās robežas ideja ir par to, ka pasaulē ir daudz ārējo robežu, ko mēs drīkstam vai nedrīkstam šķērsot, taču daudz sarežģītākas ir katra iekšējās robežas, kuras bieži vien ir daudz grūtāk pārkāpt audzināšanas, ielikto arhetipu, pieklājības normu, visdīvaināko aizspriedumu dēļ. “Darbs attēlo to simbolisko mirkli, kad cilvēks kāpj pāri savām iekšējām robežām, tās atver. Tajā pašā laikā pastāv trīs līmeņi: cilvēks ar nokārtu galvu, kas ir skumju motīvs, ir puspacelta galva, un uz augšu pavērsta galva ar skatu debesīs,” stāsta K. Īle.

Uz katras figūras ir nelieli dekoratīvi simboli. Pirmajai figūrai tās ir lietus lāses, lietus, otrajai – ūdens, kas viļņojas, un trešajai – asni. “Pacēlums nav iespējams bez nolaišanās līdz zemei. Mēs nesapratīsim, kas ir laime, ja nezināsim, kas ir nelaime. Skumju lietus ir nolijis, taču tas ir pirmais, kas augsni piepilda ar dzīvības sulu. Tam seko pārdomu laiks, šis horizontālais ūdens, kas nedaudz viļņojas. Un tāpēc, ka ir bijis šis skumjais lietus, spēj izaugt skaistie asni, pacelt galvu uz augšu,” darba ieceri skaidro mākslinieks.

Ledus skulptūru pasaules čempionātā Kārļa Īles un Mintauta Buškevica skulptūra Lietus suns tika atzīta par otro labāko. Īpaši smalkajā tehnikā veidotajā darbā attēlots izmircis sunītis, kurš pat lietusgāzē turpina uzticīgi sekot savam saimniekam. Savukārt Maija Puncule pārī ar Ainaru Zingniku darbā Sēņotāji savdabīgā un jautrā veidā attēloja latviešu iecienīto rudens nodarbi sēņošanu, izpelnoties žūrijas atzinību un piemiņas balvu.

Jau nākamnedēļ K. Īle kopā ar komandas biedri M. Punculi dosies uz Kanādu, kur sāksies ledus mākslas darba tapšanas, sadarbojoties Latvijas vēstniecībai Kanādā un ziemas festivālam Winterlude.

Mākslinieku nākamos ledus mākslas darbus mājās varēs vērot 17. Starptautiskajā ledus skulptūru festivālā no 6. līdz 8. februārim Jelgavā, Pasta salā, kad par godalgotajām vietām cīnīsies 30 mākslinieki no astoņām valstīm. Šis festivāls par tēmu Ledus pasaka (Ice Fairy Tale) tiks aizvadīts Jelgavas 750 gadu jubilejas zīmē.

Lasi vēl