Latvieša darināts skapis izpelnās pasaules mediju uzmanību

10 komentāri
Latvieša darināts skapis izpelnās pasaules mediju uzmanību
Foto: Garry Samuels

Mākslinieka un dizainera Jāņa Straupes darinātais skapis vaboles formā gandrīz desmit gadus pēc tā uzbūves izstādīts Londonā slavenajā mākslas galerijā Decoratum. Fakts par unikālā skapja esamību nav paslīdējis garām populārajam portālam Boredpanda.

Mākslinieks Jānis Straupe iedvesmu skapim guvis, pludmalē atrodot vaboli. Nepilnu trīs mēnešu laikā, sev apkārt pulcējot divus kokgriezējus un palīgus, komanda nokomplektējusies 11 cilvēku sastāvā – Jānis melnalkšņa bluķi pārvērtis burvīgā skapī. Interesanti, ka skapis konstruēts, neizmantojot skrūves. ”Tas viss turas uz klasiskiem veco laiku salaidumiem,” portālam Skaties.lv norāda Jānis Straupe.

Līdzās iespējai pamielot acis ”Vabole” ir saglabājusi arī funkcionalitāti. Tajā iebūvētas vairākas atvilktnes, plaukti un speciāls plaukts, kurā glabāt vīnu, kā arī divas ”slepenās kabatiņas”. Skapis ir 2,22 metrus augusts, 1,46 metrus plats un 85 cm dziļš.

Jautāts, kādēļ skapis darināts tieši vaboles formā, J. Straupe skaidro, ka nav bijis svarīgi, kāds dzīvnieks tiek iemūžināts šādā veidā. ”Svarīgi bija ideja, ka skapī apvienojas divas lietas – no ārpuses tā ir skulptūra, bet no iekšpuses – mēbele. Tieši vabole spārnu un bruņu dēļ ir pateicīga. Vabolei spārni atveras tāpat kā skapim durvis,” stāsta mākslinieks.

Šobrīd skapis izstādīts slavenajā Londonas galerijā Decoratum, kur to var iegādāties par 84 950 dolāriem. Lielbritānijā “Vaboles” skapi un citus Jāņa Straupes dizaina produktus pārstāv britu skandalozais mākslas dīleris Džefs Salmons (Jeff Salmon). Viņš ir viens no UK Channel 4 raidījuma 4 Rooms mākslas dīleriem/kritiķiem. Raidījumā tiek izvērtēta jebkuras lietas vērtība un kaulējoties to var iegūt sev īpašumā vai nodot tālākai tirdzniecībai galerijā.

Realizējot ”Vaboles” skapi, mākslinieks plānojis ķerties klāt nākamajiem koka darbiem.

Mākslinieks un dizainers Jānis Straupe ar koku strādā jau vairāk nekā 30 gadus. Viņa darbi ir estētiski, tehniski sarežģīti un reizē funkcionāli. Katrs priekšmets tiek izgatavots vienā eksemplārā, tostarp “Vaboles” skapis.