Latvieša darinātie “tievēšanas šķīvji” nonāk Lielbritānijas mediju uzmanības lokā

Pievienot komentāru
Latvieša darinātie “tievēšanas šķīvji” nonāk Lielbritānijas mediju uzmanības lokā
Publicitātes foto

Prestižā Apvienotās Karalistes laikraksta “The Guardian” uzmanību piesaistījis Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Dizaina nodaļas absolventa Naura Cinovica “krokainie” šķīvji. To dizains paredzēts, lai apmānītu cilvēka prātu un ļautu patērēt mazāk ēdiena.

”Mana ideja ir radīt sajūtu, ka cilvēks apēd vairāk ēdiena nekā patiesībā. Smadzenēm nepieciešamas vismaz 20 minūtes, lai saņemtu ziņu, ka jūtamies paēduši, tāpēc ātrāka ēšana liek domāt, ka mums nepieciešams vairāk ēdiena. Ēdot lēnāk, ziņa par sāta sajūtu smadzenēm tiek nodota ātrāk un mēs ēdam mazāk,” stāsta šķīvju autors Nauris Cinovics, kurš pats reiz saskāries ar liekā svara problēmu.

Absolvējot LMA Funkcionālā dizaina departamentu, Nauris radījis galda piederumu komplektu “Sajūti Sajūtu”, kas mudina mainīt ēšanas paradumus un palīdz atbrīvoties no liekā svara.

”Pēc tam, kad es izstrādāju galda piederumus, sapratu, ka nepieciešams iet tālāk un izstrādāt šķīvi, kas spēj palīdzēt mainīt ēšanas paradumus. Diemžēl nav pietiekami daudz zinātnisko pētījumu par to, kā dizainu spēj ietekmēt ēšanas paradumus, tomēr zinātnieks Braiens Vansinks (Brian Wansink) ir izstrādājis dažādus interesantus pētījumus.

Foto

Šis šķīvis, salīdzinot ar citiem šķīvjiem, ir neliels – vien 22 cm diametrā, kā arī piedāvā sava veida eksperimentu – kā ar trešās dimensijas palīdzību var mainīties izpratne par ēdiena daudzumu uz šķīvja,” portālam Skaties.lv stāsta Nauris.

Šķīvis tiks veidots no caurspīdīga stikla ar domu pārvērst vakariņu ēšanu par sarežģītāku un ilgāku procesu nekā ierasts. Tikt pie kārotā zivs gabala vai noklīduša burkāna šķīvja daudzajos ielokos var izrādīties laikietilpīgi, būtiski samazinot cilvēka vidējo ēšanas ātrumu.

Dizaineris izveidojis arī smagus ēšanas piederumus, ar domu padarīt ēšanu līdzīgāku darbam, tādā veidā pagarinot ēšanas procesu. Katrs viņa izveidotais piederums – nazis, karote vai dakša sver 1,3 kg. Testēšanas rezultātā tika pierādīts, ka šo piederumu izmantošana paildzināja vidējo ēšanas laiku no septiņām līdz 11 minūtēm.

”Dizains ir spēcīgs instruments, lai mainītu mūsu ieradumus. Šobrīd dizaina kā instrumenta nozīmība pasaules mērogā ir sākuma posmā, taču arvien vairāk un vairāk zinātniskajos pētījumos tiek novērtēta tā loma un ietekme uz mūsu ikdienu,” stāsta dizaineris.

”Pēc šī projekta es labprāt strādātu kopā ar vēl kādiem dizaineriem un pētniekiem, lai padarītu mūsu ikdienu labāku,” pauž Nauris.

Naura darba novērtējums laikrakstā “The Guardian”, bet vairāk par šķīvjiem uzzini šeit!

Lasi vēl