Ķirši Tavam skaistumam un dzīvespriekam

0 Komentāru
Ķirši Tavam skaistumam un dzīvespriekam
Foto: Benson Kua, Flickr.com

Skābie un saldie ķirši ir seni, garšīgi un izsmalcināti augļi, izcilu dzērienu un skaistuma avots, kā arī lielisks līdzeklis pret novecošanos.

No vēstures

Ķirši ir rožu dzimtas koki. Ir zināms samērā maz par to izcelšanos, attīstību un izplatību vēstures gaitā. Tiek uzskatīts, ka saldie ķirši ir cēlušies ap Kaspijas un Melno jūru, Eiropas un Āzijas robežu rajonos. Skābo ķiršu dzimtene ir ļoti tuvu saldo ķiršu izcelsmes vietām. Arheoloģiskajos izrakumos ķiršu kauliņi atrasti jau neolīta periodā, apmēram pirms 4–5 tūkstošiem gadu.

Skaistumam un veselībai

Pētījumos pierādīts, ka ķiršos – svaigajos, saldētos vai sulas veidā – ir ļoti daudz antioksidantu, kas cīnās pret dažādām slimībām un spēj neitralizēt cilvēka veselībai bīstamos radikāļus. Ķirši veicina psiholoģiskās un garīgās spējas.

Ķirši mazina galvassāpes, palīdz novērst artrīta sāpes, samazina sirds slimību, diabēta un ļaundabīgu audzēju attīstības riskus.

Ķiršu sula ir dabīgs sāpju remdēšanas līdzeklis. Īpaši tā spēj mazināt muskuļu sāpes. Ķiršu sulai piemīt ārstnieciska iedarbība mazasinības, nieru slimību, aizcietējumu gadījumā, tā iznīcina dizentērijas un strutu infekciju izraisītājus – stafilokokus un streptokokus.

Ķiršos ir 19 reizes vairāk betakarotīna nekā zemenēs un mellenēs, un tie satur glikozi un fruktozi, C, B1 PP vitamīnu, karotīnu, folijskābi, organiskās skābes, varu, kāliju, dzelzi, pektīnus.

Ķiršos arī ir melatonīns, kas ir dabīgs miega regulēšanas līdzeklis, – tas palīdz vieglāk iemigt, kā arī ir lielisks profilakses līdzeklis pret novecošanos.

Lieliski virtuvē

No ķiršiem var pagatavot garšīgus kompotus, kokteiļus, kūkas. Tos var pievienot cepumos un saldajos ēdienos.

0 Komentāru