Komentāri

Pavisam drīz Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija, kas šogad noritēs Rīgā. Starp nominācijām – labākā Eiropas filma, aktieris, aktrise un citām, tiks apbalvota arī Eiropas labākā dokumentālā filma. Tradīcijas šajā jomā Eiropā ir ļoti senas, arī konkurence liela. Kas tiks atzīti par labākajiem darbiem – to noteiks kino profesionāļu balsojums.

Tiesības balsot par saviem favorītiem ir Eiropas Kinoakadēmijas biedriem. Kopumā to ir ap 3000, tostarp 14 ir no Latvijas.

Kritiķi Daira Āboliņa atklāj, ka pārsvarā profesionāļi balso par to jomu darbiem, kuros orientējas. Jo caurskatāmo filmu apjoms jau tā mērāms desmitos – un ne visas izdodas redzēt kinoteātrī.

Bez daudzajām nominācijām mākslas kino, Eiropas Kinoakadēmija pasniedz arī balvas dokumentālajā žanrā.

Pretendentu vidū ir filma Gaidot Augustu. Filmas darbība rit Rumānijā un stāsta par pusaudzi, kas uzņēmusies atbildību pār sešiem brāļiem un māsām, kamēr vecāki pelna naudu ārvalstīs.

Savukārt Visuma valdnieks stāsta par investīciju baņķieriem. Vācu režisora Marka Bodēra skatījumā – tieši viņi reāli valda pār pasauli.

Nominantu vidū arī dāņa Jona Karlsena stāsts Īstais daudzums vardarbība, kas atklāj ēnas puses atsevišķu ģimeņu dzīvē Amerikas Savienotajās Valstīs.

Līdzīgi kā spēlfilmās, arī dokumentālajā kino – atšķirība starp Eiropas kino, un, piemēram, ASV ir diezgan pamanāma.

Starp šā gada balvu nominatiem atrodams franču režisora Lorāna Bekū Renāra stāsts par vīriem, kas atgriezušies no kara un vēl ilgi nespēj rast mieru savā ģimenē.

Uzteikta ir arī vēl viena francūža Ibēra Supē filma, kas stāsta par kara izpostīto Dienvidsudānu.

Interesants stāsts izdevies Džanfranko Rosi par dzīvi uz Romas galvenā apvedceļa.

Lai arī visas šīs filmas ir veidojuši eiropieši, par sava kontinenta skatītāju tām vēl ir jāpacīnās. Eiropas Kinoakadēmiju balvu ceremonijas atpazīstamība šobrīd atpaliek no pārokeāna Oskara.

Vēl bez mākslas un dokumentālā kino balvas tiks sadalītas labākajām Eiropas animācijas un īsfilmām.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl