Trīs lieliskas latviešu filmas tagad iespējams noskatīties bez maksas

7 komentāri
Trīs lieliskas latviešu filmas tagad iespējams noskatīties bez maksas
PUBLICITĀTES FOTO

Kamēr valstī izsludināta ārkārtējā situācija ar mērķi ierobežot vīrusa ”Covid-19” izplatību un kultūras dzīve Latvijā un Eiropā ir apstājusies, filmu studija ”Deep Sea Studios” un kinorežisors Matīss Kaža piedāvā iespēju interneta lietotājam bez maksas jebkur pasaulē noskatīties trīs studijā veidotas filmas.

Filmu studija savā ”Vimeo” kontā vimeo.com/deepseastudioslv piedāvā noskatīties starptautiski godalgoto dokumentālo filmu ”Vienu biļeti, lūdzu!”, dokumentālu portretstāstu ”Vīrietis un dālijas” par dzīvi mūsdienu Latvijas laukos, kā arī spēles īsfilmu ”Meierholda lidojums”, kurā krievu avangarda režisoru Vsevolodu Meierholdu atveido Jaunā Rīgas teātra aktieris Kaspars Znotiņš.

Par simbolisku samaksu interneta vidē iespējams noskatīties arī tikko kā uz kino ekrāniem iznākušo Matīsa Kažas jaunāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu ”Klejotāji”.

”Klejotāji” (2020) ir stāsts par trim filmas režisora vienaudžiem – divdesmitgadniekiem, kuri meklē savu vietu mūsdienu pasaulē, nododoties dažāda veida klejojumiem. 24 gadus vecais režisors Matīss Kaža filmā atklāj personīgu stāstu par savu paaudzi – klejotājiem, kuri meklē vietu jaunajā un ne vienmēr izprotamajā pasaulē.

Digitālo lietotņu veidotājs Tomass pamet savu iepriekšējo dzīvi un kļūst par digitālo nomadu, atmetot ideju par pastāvīgu dzīvesvietu. Dejotāja Taņa pārvācas uz Misisipi štatu ASV un atrod mīlestību ratiņkrēslam piesaistītā basketbola trenerī, kurš ir par viņu vairāk nekā 20 gadus vecāks. Avangarda izdevējs Valters kolekcionē tualetes podus Latvijas simtgadei, performatīvos veidos mēģinot pārvarēt pagātnes traumu.

Filma pirmizrādi piedzīvoja vien 5. martā, taču ievērojot Veselības ministrijas aicinājumu nedoties uz sabiedriskām vietām, šī ir lieliska iespēja skatītājiem filmu baudīt uz ekrāniem savās mājvietās, ne kinoteātros.

Filmas ”Klejotāji” treileris

Filmu par simbolisku samaksu iespējams noskatīties vimeo.com/ondemand/wanderersfilm.

Starptautiski atzītā Matīsa Kažas pilnmetrāžas dokumentālā filma ”Vienu biļeti, lūdzu!” (2017) ir dokumentāls stāsts par Nikiju Kokrenu – pasaulē kaislīgāko teātru apmeklētāju.

Šī indiešu izcelsmes kundze, kurai ir jau 78 gadu, katru dienu pēdējos 25 gadus noskatās vismaz vienu Ņujorkas teātra izrādi. Tomēr ne visi ir sajūsmā par viņas kaislību – Brodvejas teātru darbiniekiem viņa ir īsts bieds. Pazīstama kā nekārtību cēlāja un blēde, Nikija visiem līdzekļiem cenšas iegūt pēc iespējas vairāk brīvbiļešu, bet, iekļuvusi teātrī, mēģina ieņemt vislabākās vietas un dažkārt teātros ietur pat maltītes.

Viņa sevi uzskata par īstenu teātra mākslas mīļotāju, kuras ikdienā materiālām lietām nav nozīmes. Taču kur beidzas aizrautīga kaislība un kur sākas atkarība? Filma plūkusi laurus Stokholmas ”Tempo”, Ņujorkas ”Winter Film Awards” un citos kinofestivālos.

Filmas ”Vienu biļeti, lūdzu!” treileris

Filma: https://vimeo.com/209291289

Žurnālista Gunta Bojāra debijas filma ”Vīrietis un dālijas” (2018) ir 38 minūšu gars dokumentāls portretstāsts par Dzintaru Bumbieru, jaunu vīrieti no Dundagas, kuram māte mantojumā atstājusi unikālu retu dāliju kolekciju. No vienas puses viņš ir devis solījumu par dālijām rūpēties, no otras puses – aiz dālijām stāv viņa paša dzīves rūgtums.

Filma poētiskā veidā reflektē par dzīvi mūsdienu Latvijas laukos. Arī par vientulību, kas filmas galvenajam varonim nav sveša. Dzintara Bumbiera solījums mātei kļūst par vienu no viņa dzīves uzdevumiem, taču laiks iet, un dāliju paliek arvien mazāk un mazāk.

Filmas ”Vīrietis un dālijas” treileris:

Filma: https://vimeo.com/269696932

”Meierholda lidojums” (2018) ir jaunā režisora Martīsa Kažas diplomdarbs prestižajā Ņujorkas Universitātes Tiša mākslas skolā. Spēles īsfilma veidota kā kino kolāža sapņa formā par krievu avangarda režisoru Vsevolodu Meierholdu un mākslinieka iekšēju cīņu ar sevi un varām sev apkārt revolūciju un pārmaiņu laikā. Pašu Meierholdu atveido Jaunā Rīgas teātra aktieris Kaspars Znotiņš.

Filma: https://vimeo.com/289366571

Režisors Matīss Kaža (1995) kino izglītību ieguvis Ņujorkas Universitātes Tiša mākslas skolā, zināšanas papildinājis Amerikas Kino institūtā Losandželosā. Jau studiju laikā uzņēmis savu pirmo pilnmetrāžas dokumentālo filmu Vienu biļeti, lūdzu! (2017), kas guvusi atzinību vairākos starptautiskos kinofestivālos, šogad klajā laista režisora jaunākā dokumentālā filma Klejotāji (2020). Šāgada beigās paredzēts demonstrēt Kažas pirmo pilnmetrāžas spēlfilmu – vesternu ”Kur vedīs ceļš”.