Pakalniņas filma Ausma svin pirmizrādi Latvijā

1 komentārs
Pakalniņas filma Ausma svin pirmizrādi Latvijā
Publicitātes foto

”Vienmēr esmu bijusi pārliecināta, ka filmai ir jārodas vai nu no sāpēm, vai no prieka. Taču Ausma ir īpaši traka filma – nezināju, ka sāpes un prieks var būt tik vienlaicīgi. Kā nomirt un piedzimt uzreiz…,” tā par savu jaunāko spēlfilmu Ausma saka režisore Laila Pakalniņa.

Šodien, 23. novembrī, kinoteātrī Splendid Palace Ausma piedzīvo nacionālo pirmizrādi, bet no 24. novembra filma dosies pie skatītājiem Rīgā, Jēkabpilī, Cēsīs, Talsos, Valmierā, Ventspilī un citur Latvijā, informē kompānijas Hargla pārstāve Zanda Dūdiņa.

Latvijas/Polijas/Igaunijas kopražojuma spēlfilma Ausma vēsta par vērtībās apjukušu pasauli nesenā pagātnē – padomju laikā, kad tā saucamo ideālu vārdā pieaugušie un arī bērni zaudēja orientierus. Dēls nodeva tēvu, bet tēvs – dēlu.

Ausma ir paškritisks skatījums uz sabiedrību, kurā dzīvi nosaka politiska ideoloģija vai fanātisma izpausmes. Šī nav filma par vēsturi vai filma, kas tiecas uzrunāt tikai šauru festivālu gardēžu loku. Ausma vistiešākajā veidā iedod rokās spoguli skatītājam, liekot izvērtēt savu laiku, valsti un sevi pašu. Ausma ir laiks, kad sajaucas gaisma ar tumsu un tāpēc šī ir arī filma par cerību. Ar vēlmi modināt, ne baidīt, norāda filmas veidotāji.

Lailas Pakalniņas filmas ir biežs viesis gan spēlfilmu, gan dokumentālo filmu festivālu programmās un starptautiskajā arēnā tās ir ieguvušas savu atpazīstamību un sekotāju loku. Tomēr tiem, kas savulaik jau iepazinuši režisori un izveidojuši savu priekšstatu par viņas rokrakstu, Ausma varbūt sagādās pārsteigumus ar savu dinamiku. Jo šī ir cita Laila Pakalniņa, kas iedvesmojusies no Sergeja Eizenšteina nepabeigtās filmas Tērču pļavas sižeta un radījusi savu – 2015. gada – padomju laiku pasakas variantu.

Liela loma filmas atmosfēras radīšanā ir ne vien lieliskajam poļu operatora Vojteka Starona darbam (Wojciech Staron) un montāžas režisora Kaspara Kallasa (Kaspar Kallas, Igaunija) ieguldījumam, bet arī filmas mūzikai – Vestarda Šimkus debijai filmu komponista lomā. Un, protams, lieliskajam vadošo aktieru ansamblim – Vilim Daudziņam, Andrim Keišam, Viktoram Zborovskim (Wiktor Zborowski, Polija), Lienai Šmukstei, Rūdolfam Plēpim, Ģirtam Krūmiņam.

Filmas veidošanā piedalījušies arī gandrīz 900 masu skatu dalībnieki no Kurzemes pilsētām un ciemiem, kā arī plašs dzīvnieku ansamblis – zirgi, suņi, vistas, žurkas, gliemeži u.c. kustīgi un mazāk kustīgi aktieri. Par to, kā tapusi filma un kas par to sakāms pašiem veidotājiem, iespējams uzzināt, ieskatoties avīzē Ausma, kas pieejama filmas demonstrēšanas vietās.

Filmas veidotāji aicina visus piedalīties arī foto konkursā, uzņemot foto par tēmu Ausma un līdz 30. novembrim nosūtot to uz e pastu [email protected] Vizuāli un idejiski iespaidīgākie foto tiks publicēti filmas Ausma facebook profilā, bet labāko fotogrāfiju autori saņems ielūgumus uz filmas seansiem.

Rīgā filma skatāma kinoteātros Splendid Palace, Kino Citadele, Kinobize.

Pasaules pirmizrādi Ausma svinēja zīmīgajā 18. novembra datumā – Tallinas Starptautiskajā filmu festivālā Melnās naktis. Šis festivāls nesen ir ieguvis augstākās (A) kategorijas statusu un tagad Eiropas kino apritē atrodas līdzās Kannu, Berlīnes, Venēcijas u.c. filmu festivāliem.

Pēc pirmizrādes Ausma ieguvusi arī prestižā kinoizdevuma Hollywood Reporter un filmu kritiķa Stīvena Daltona (Stephen Dalton) uzmanību. Ar pilnu šīs visaptverošās recenzijas tulkojumu iespējams iepazīties kinoraksti.lv.

1 komentārs