”Katra mūsu dzimšanas diena ir arī Latvijas dzimšanas diena.” Radīts īpaši personisks apsveikums valsts svētkos

Pievienot komentāru
”Katra mūsu dzimšanas diena ir arī Latvijas dzimšanas diena.” Radīts īpaši personisks apsveikums valsts svētkos
Ģirts Raģelis

Ceļā uz valsts simtgadi jau sesto gadu pēc kārtas tapis īpaši personisks video apsveikums Latvijas dzimšanas dienā. Šogad tas ir videodzejolis “Latvijai 99! Dzimšanas dienas”, kura galvenie varoņi ir dažādi Latvijas iedzīvotāji savās dzimšanas dienās.

Iepriekšējos gados Latvijas video apsveikumi veidoti, cildinot latviešu valodu, sargājot robežu, skaitot gadus caur cilvēkiem un meklējot īpašo, ko mūsu valstī saskata ārzemnieki. Arī šogad video galvenie varoņi ir dažādi Latvijā dzīvojoši cilvēki savās dzimšanas dienās.

Apsveikumā redzama deviņgadnieces bērnu ballīte, arhitekts, kurš nesvin dzimšanas dienu, aktrise, kurai svētki aizrit uz skatuves, savulaik represēta vīra un sievas sirsnīgs prieks par vēl vienu kopīgu dzimšanas dienu, aizrautīgas ceļotājas lielais saimes galds, divdesmitgadnieces dzīres bārā un mākslinieka apaļa jubileja dabas ainavā.

“Reizēm dzimšanas diena iekrīt grūtībās vai skumjās, tad var ļauties svinēt nevis ar publiskām gavilēm, bet ar savpatību, siltumu, cilvēkiem un skatieniem. Reizēm dzimšanas diena sakrīt ar lieliem priekiem, drūzmu un uguņošanu. Tajos brīžos līksme un dziesmas skan tālu. Te ir brīvība būt tam, kas esi, justies pašam un būt pašam, jo mums ir brīvība.

Valstij, ko svinam ir vēl viens brīvības gads. Caur dzejoli un dzimšanas dienu dokumentālajiem kadriem radīts dzimšanas dienu stāsts, jo katra mūsu dzimšanas diena ir arī Latvijas dzimšanas diena. Lai kādi mēs būtu – dzirkstoši vai skumji, pilsoņi vai ne tik pilsoņi, jauni vai jau padzīvojuši, skumji vai priecīgi – visi esam te, Latvijas kopienā,” stāsta idejas autore Eva Johansone.

Dzejoli un muzikālo audeklu radījis Edgars Šubrovskis, to ierunājusi Ilga Reizniece. Dzimšanas dienas dokumentēja operators Aleksandrs Okonovs un fotogrāfs Ģirts Raģelis.

Videodzejolis “Latvijai 99! Dzimšanas dienas”