Kas ir pimpulis, topulis un guļva?

0 Komentāru
Kas ir pimpulis, topulis un guļva?
Foto: LETA

Mēdz uzskatīt, ka kārtīga latvieša maltīte bez kartupeļa nav iespējama. Cepti, vārīti, vārīti cepti, putrā, zupās, sautējumos un sacepumos – latviešu vidusmēra virtuve bez kartupeļa nav iedomājama. Taču pārsteidzoši ir tas, cik dažādi Latvijā tiek dēvēti kartupeļi, atvainojiet, pimpuļi vai topuļi.

Kāds tīmekļa vietnes Tumblr lietotājs Xuniel ne tikai saskaitījis, bet arī Latvijas kartē iezīmējis, kā un kur tiek dēvēts tas, ko dažviet Latvijā sauc par kartupeli.

Kartes autors ir izdevies fiksēt 18 dažādus kartupeļa nosaukumus. Piemēram, daļā Kurzemes kartupelis var tikt saukts arī par rāceni. Bet Liepājas pusē – jau par pampāli. Mazliet uz dienvidiem no Liepājas, ieejot veikalā, varat droši teikt – man 3 kilogramus ķēpuļu un teorētiski nevienam nevajadzētu uz jums paskatīties šķībi.

Foto: Xuniel, Imgur.com

Foto: Xuniel, Imgur.com

Savukārt Vidzemes augstienē, ja gribi atstāt saprātīga un cienījama cilvēka iespaidu, kartupeli vajag saukt par tupeni. Savukārt Lubāna apkaimē – kartupelis būs buļvs vai guļba.

Iespējams, ka ir vēl vairāk sinonīmu vārdam kartupelis un jācer, ka šie vārdi laika gaitā neizzudīs no ikdienas lietošanas.

0 Komentāru