Kāpēc dažkārt Mēness ir redzams arī dienā?

Komentāri
Kāpēc dažkārt Mēness ir redzams arī dienā?
Foto: Flickr

Saule parasti ir redzama dienā, bet Mēness un zvaigznes – naktī. Tomēr nereti Mēness redzams arī gaišā dienas laikā. Kāpēc tā notiek?

Lai to izprastu, jāsāk ar Mēness kustību un fāzēm. Mūsu pavadoni visu laiku apspīd Saule – puse Mēness tinas tumsā, bet otrā pusē valda gaisma. Tā kā Mēness maina savu atrašanās vietu attiecībā pret Zemi, redzam dažādi izgaismotu Mēnesi jeb fāzes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Jauns Mēness ir brīdī, kad Mēness atrodas starp Zemi un Sauli. Šajā laikā tas nav redzams vispār, jo pret Zemi ir vērsta neapgaismotā puse, kā arī Saules gaisma ir pārāk spoža. Ar katru nākamo dienu Mēness pavirzās tālāk savā orbītā ap Zemi un aust par aptuveno stundu vēlāk. Mēness debesīs attālinās no Saules, un vienlaikus ar katru nākamo diennakti mēs redzam arvien lielāku un lielāku Mēness apgaismoto daļu. Tieši šo fāzi var ieraudzīt dienā. Tas ir augošs Mēness, ko vēlāk varēs redzēt arī vakara pusē, pirms pusnakts.

Kad Mēness nonāks tieši iepretim Zemei uz vienas līnijas ar Sauli, iestājas pilnmēness, jo Saule apgaismo visu to Mēness daļu, kas ir vērsta pret Zemi. Tālāk Mēness virzās uz priekšu savā orbītā, kas atrodas tieši iepretim Zemei otrā pusē, kad mēs to redzam kā dilstošu Mēnesi. Mēness turpina savu ceļu un aust jau pēc pusnakts, tuvojoties punktam, kur tas atradīsies starp Zemi un Sauli. Dilstošu Mēnesi var redzēt rīta pusē, pirms Saules ausmas.

FOTO

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl