Kā tad tā? 25 gadu laikā Saeimā neesam ievēlējuši nevienu Līgu. Bet cik Jāņu?

Komentāri

Tuvojoties vasaras saulgriežiem, portāls Skaties.lv nolēmis aplūkot, kā sokas Latvijā populārajām Līgām un Jāņiem. Apskatot, cik šo personvārdu īpašnieku sastopami mūsu pašu Saeimā, esam nonākuši pie skaudra secinājuma.

Izrādās, kopš neatkarības atjaunošanas parlamentā neesam ievēlējuši nevienu deputāti Līgu! Kas ir interesanti, jo šis personvārds Latvijā kopumā piešķirts vairāk nekā desmit tūkstošiem daiļā dzimuma pārstāvju.

Tikmēr deputāti Jāņi šajā Saeimā vien mums ir 9, bet kopš 1990. gada parlamentā pabijis jau 61 Jānis. Tiesa gan, arī valstī kopumā Jāņu ir piecas reizes vairāk nekā Līgu – 53 630.

Gunnars Treimanis grāmatā Vārdu noslēpumi par Jāņiem raksta šādi: Jānis ir vislatviskākais vārds, un tāpēc ir vislielākā tipu dažādība.

Pirmais tips. Vīrišķīgais Jānis. Iejūtīgs kolēģis, pasakains bērnu tēvs, labs laulāts draugs. Tomēr arī šis Jānis izstrādā tādus gājienus, par kuriem grūti spriest, – kāpēc? Vīrišķība izpaužas galantumā pret dāmām. Viņš ciena un mīl savu darbu. Nepļēguro un nedauzās pa svešu ģimeņu labirintiem.

Otrais tips. Jūtīgais sapņotājs. Piemīt maigums, iekšējā kautrība, bijība pret sievieti. Arī zināma turēšanās savrup. Vai sapņotājs vienmēr ir spējīgs visus vest uz priekšu? Šis Jānis reizēm nobīstas no vilinājuma, stipras kaislības, nobaidās no sevis. Varbūt tās ir tipiskas Jāņa šaubas – vai vispār iespējama miesas un dvēseles tieksmju saskaņa?

Trešais tips. Baudītājs, pašapzinīgais un triviālais dzīves tramdītājs, dimdinātājs un arī tukšinieks. To pēdējā laikā saradies ļoti daudz, un par tiem atmiņā iegulst rūgtas mieles.

Ceturtais tips. Sarežģītības un daudzplākšņainības paraugs. Šis Jānis iziet garu jo garu nobriešanas ceļu. Viņš iesāk ar diezgan naivu artiskumu, bravūru, kā arī nereti ir anarhists – runā visiem pretī, lai tikai nezaudētu individualitāti. Pa līkumotiem ceļiem (draud arī slīdēšana lejup) Jānis sasniedz īstu spēku atraisītību. Protams, ja viņa ceļā rodas tāda sieviete, kura saprot šo mētāšanos no vienas galējības otrā.

Piektais tips. Mīkstmiesis un “capļaks”, ārišķīgi teatrāls pozētājs, nelaimes čupiņa ikdienā.
Un tomēr Jāņiem ir gan intuīcija, gan izpalīdzētspēja, gan praktiskuma gars, gan fantāzija, kas ikdienu pārvērš svētkos. Visīsākās nakts burvība dzīvē bieži vien savijas ar dziļu traģismu.

Tikmēr Līgām piemītot vien divi raksturu tipi.

Pirmais tips. Meklē dzīvē dinamiku, ir grēcīga, bet laimīga. Alkst ārkārtēju situāciju, kur sevi apliecināt. Var meklēt saskaņu ar vīrieti gadiem ilgi un to neatrast. Līgas fantāziju spēj aizraut vienīgi garīgi bagāta personība. Līga nemēdz pakļauties kategoriskiem pieprasījumiem. Ar pretīgumu noraugās gļēvos vīriešos. Tāpēc krietna daļa Līgu var būt arī visu mūžu nesaprastas.

Otrais tips. Apskaužams dzīvības sulīgums viņai plūst pa dzīslām. Viņa ienirst dzelmē, tad uzpeld un ap sevi veido tīksmības garu. Šī Līga ļauj vaļu kaislībām, slīpēti apved ap stūri pat neatvairāmas vīrišķības pretendentus. Jāņu nakts burvība Līgai piešķir spēju neļauties skumjām vai melanholiskām pārdomām.

FOTO: Jāņu ielīgošana Saeimā

VIDEO: Jāņu ielīgošana Saeimā 2012. gadā

Lasi vēl