Kā rudenī palikt veselam

0 Komentāru
Kā rudenī palikt veselam
Foto: Lori Greig, Flickr.com

Karsto vasaras laiku nomainījis rudens ar sev raksturīgo vēsumu, krāšņumu un arī slimībām, kādēļ cilvēki daudz vairāk klepo, šķauda un slimo ar iesnām. Turklāt saaukstēties iespējam gluži vienkārši…

Kā apgalvo farmaceiti, pagaidām vēl nav vērojams izteikts cilvēku plūdums aptiekās, lai iegādātos saaukstēšanās medikamentus, taču aptieku darbinieki apgalvo, ka cilvēki šoruden aktīvāk nekā parasti jautā pēc profilaktiskajiem līdzekļiem.

Visbiežāk saaukstēšanās notiek, nonākot kontaktā ar infekciju, kas atrodas uz priekšmetiem, ko skāris slimnieks. Piemēram, ja durvju rokturi aizticis cilvēks, kas, šķaudot, pielicis priekšā sejai roku. Šīs infekcijas izplatās arī pilienveidā pa gaisu vai tiešas saskares laikā ar slimnieku.

“Ļoti bieži infekcijas un vīrusi izplatās sadzīviskos apstākļos, tāpēc nozīmīgi, atgriežoties mājās no ikdienas gaitām, piemēram, brauciena ar sabiedrisko transportu, nomazgāt rokas. To vajadzētu darīt arī pirms ēšanas. Turklāt ļoti nozīmīgi ir ikdienā vēdināt telpas, lai tie vīrusi, kas pilienveidā atrodas gaisā, tiktu izvadīti no telpām,” stāsta ģimenes ārste Gunta Asafreja.

Saaukstēšanās parasti sākas pakāpeniski – ar kņudēšanas sajūtu kaklā, arī kakla sāpēm, ko pavada klepus un nereti arī paaugstināta temperatūra, taču veiksmīgā gadījumā šie simptomi ilgstoši nesaglabājas smagā formā. Kā iesaka ģimenes ārste, ja temperatūra ir paaugstināta vairāk nekā četras dienas, ieteicams griezties pie ārsta.

Diemžēl nereti cilvēki nepievērš uzmanību saaukstēšanās simptomiem un turpina savas ikdienas gaitas. Tas nav pareizi, jo saaukstēšanās ir uzskatāma par slimību. Ja cilvēkam ir novājināta imūnsistēma, tad saaukstēšanās var attīstīties un kļūt par komplikāciju. Tieši šā iemesla dēļ būtu jācenšas atbrīvoties no ikdienas darba gaitām vismaz uz pāris dienām, lai nepakļautu savu organismu nopietnākai slimībai.

Protams, ja apzinies, ka slimot laika nav un antibiotikas arī lietot nevēlies, tad pievērs uzmanību profilaktiskajiem pasākumiem, ko iesaka speciālisti. Ģimenes ārste G. Asafreja ir pārliecināta: “Profilaktiski ir jālieto pilnvērtīgs uzturs, jādzer zāļu tējas, bieži jāuzturas svaigā gaisā, jāvēdina telpas un jāpievērš pastiprināta uzmanība savam un ģimenes locekļu roku mazgāšanas biežumam.” Turklāt farmaceiti iesaka uzturā lietot ķiplokus, sīpolus, zāļu tējas, mežrozīšu sīrupu, pietiekamu miega devu un, protams, arī C vitamīnu.

0 Komentāru